Hutbede isim Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile yasaklamış!

“Hutbelerde neden Atatürk’ün adı geçmiyor” diye istismar siyaseti yapanlara tarihi cevap arşivden çıktı. Atatürk, 5 Mart 1924 tarihli kararname ile hutbelerde adından bahsedilmesini bizzat kendi imzası ile yasaklamış. Tüm valiliklere gönderilen kararnamede kişilere değil, millete ve Cumhuriyet’e dua edilmesi isteniyor.

Hutbede isim Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile yasaklamış!
Hutbede isim Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile yasaklamış!
GİRİŞ 07.11.2019 08:27 GÜNCELLEME 07.11.2019 09:23
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Atatürk üzerinden iktidarı ve devlet kurumlarını hedef alan istismar siyasetine cevap arşivlerde çıktı. 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen haftalarda verilen cuma hutbelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmadığı iddiasıyla milleti Diyanet’e karşı kışkırtmaya çalışanlara cevap niteliğindeki tarihi belge 3 Mart 1924’te Hilafetin kaldırılmasının ertesi günü yayınlanmış. 

 

 

DUALAR MİLLET VE CUMHURİYET'E

 

 

‘Türkiye Reisi Cumhuru’ olarak bizzat kendi imzasıyla Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından Dahiliye Vekaleti’ne (İçişleri Bakanlığı’na) oradan da ‘Acele’ kayıtlı şifre telgraflarla valiliklere gönderilmiş kararnamede Atatürk, “Bundan sonra hutbelerde isim zikredilmeksizin “millet ve cumhuriyetin saadet ve selametine dua edilmesini” istiyor. Duaların ‘millet ve Cumhuriyet’in selameti için yapılmasına ilişkin isteğin gerekçesine de hilafeti kaldıran yasal düzenlemede rastlanıyor. İlgili yasanın birinci maddesinde “halifeliğin hükümet, Cumhuriyet, yani TBMM’nin anlam ve kavramı içinde zaten saklı olduğu” belirtiliyor.

ATATÜRK’ÜN İSTEDİĞİ GİBİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın cuma gününe denk gelmesi nedeniyle “Vatan Bize Emanettir” konulu bir hutbe hazırlanmış ancak hutbede Atatürk’e yer verilmediği gerekçesiyle belli kesimler tarafından eleştirilmişti. Hutbede “Tarih boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapan, bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” ifadeleri ile şehit ve gaziler anılırken hutbenin Atatürk’ün de imzasını taşıyan ilgili kararnamenin ruhuna uygun okutulduğu ortaya çıkmış oldu. 

İŞTE O KARARNAME

Ba’dema hutbelerde ism zikredilmeksizin “millet ve Cumhuriyet’in selamet ve sa’adetine” du’a edilmesi takarrur etmiş ve bu kararun bi’l- cümle vilayete tebliği dahiliye vekaletine havale edilmiştir.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 47
 • Önce Vatan 4 yıl önce Şikayet Et
  Elbette Atatürk bir dahidir, savaşta, barışta, siyasette, ekonomide. Ona her türlü saygıda kusur etmeyiz. Atamızdır, ecdadımızdır, onu zaten kalbimizde taşıyoruz, kim ne derse, onu unutturmaya çalışsalarda, ülkemizin kurucusudur. Dünyanın saygı duyduğu Atatürk'e maalesef ülkemizde bazı gruplar hakaret ediyor, bazıları kin besliyor, bazıları elden geldiğince karalamaya çalışyorlar, gerçekten bunları anlamak mümkün değildir. İnsan kendi ecdadını YAD EDER, KARALAMAZ, HAKARET ETMEZ. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi saygıyla, hürmetle anıyorum.
  Cevapla
 • Cemil 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın kitabına ve peygamberine türlü hakaretleri eden birisinin adı da hutbede geçmesin bir zahmet.
  Cevapla
 • Abdûssamed 4 yıl önce Şikayet Et
  Kaldıramasa ne olacak İsmini Zikredenin İmanında şüphe duyarım
  Cevapla
 • akıl 4 yıl önce Şikayet Et
  atatürk demek, türklerin atası demek. mustafa kemalden öncekiler türk değil miydi acaba?
  Cevapla
 • Bozkurt 4 yıl önce Şikayet Et
  Her liderin ado okunsaydı allHın ayetlerine zaman kalmazdı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Antalya'da 2 tane nar suyu 1200 TL
Alihan Kuriş'i destekleyen siyasetçilere dikkat! Fatih Süleyman Denizolgun açıkladı