Türkiye'den çok sert ABD açıklaması!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'daki Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 24. Bakanlar Konseyi Toplantısında EİT Genel Sekreteri ile kameraların karşısına çıktı. ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen Ermeni tasarısı için, "Çifte standart var, iki yüzlülük yapılıyor. Barış Pınarı Harekatı ile büyük oyunu bozduk. Rahatsızlık bundan. Soykırım varsa Hocalı'da Ermeniler yaptı." dedi.

GİRİŞ 09.11.2019 15:01 GÜNCELLEME 09.11.2019 17:15
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Hadi Soleimanpour, EİT 24. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın ardından Antalya'daki Kundu Oteller Bölgesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, dönem başkanlığını başarılı şekilde yürüten Tacikistan'a teşekkür ederek, Türkiye olarak dönem başkanlığını üstlendiklerini belirtti.

Bir gazetecinin, ABD Temsilciler Meclisi'nin sözde soykırım kararı alması ve Azerbaycan topraklarında yaşanan soykırımı Türkiye dışında kimsenin gündeme taşımamasına ilişkin sorusu üzerine Çavuşoğlu, her konuda olduğu gibi bu konuda da çifte standart ve iki yüzlü platform gördüklerini söyledi.

'BÜYÜK OYUNU BOZDUK, RAHATSIZLIKLARI ONDANDIR'

Farklı ülkelerin bu konudaki yaklaşımını eleştiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 

"Öncelikle bu kararları niye alıyorlar. Çünkü Barış Pınarı Harekatı'yla büyük bir oyunu bozduk. İsrail'in de başını çektiği bir grup ülke, Suriye'nin kuzeydoğusunda bir terör devleti kuracaklardı. Biz Barış Pınarı Harekatı ile bu oyunu bozduk, rahatsızlıkları ondandır. Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattığımız zaman da bazı tepkiler geldi. Hangi terör örgütüne yönelikti? Zeytin Dalı Harekatı YPG, PKK'ya yönelikti. Ama bu kadar tepki gelmedi. Sonra biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sahada ve masada kararlı duruşumuzla gerekli adımları attık, hem sahada hem masada. Bunu hazmedemediler, güya bu kararlarla bizi cezalandırmak istiyorlar. Yaptırımların bizi etkilemeyeceğini defalarca söyledim. Her seferinde de hatırlıyoruz." 

'YAPTIRIM DİLİYLE BİR YERE VARAMAZSINIZ'

Bunu, Ankara'ya geldiklerinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve arkadaşlarının yüzüne de söylediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bizimle yaptırım diliyle konuştuğunuz zaman bir yere varamazsınız. Ama oturup konuşacaksanız oturup konuşur, anlaşırız. Nitekim anlaştık da. Beş gün içinde hem ABD hem Rusya ile anlaştık. Bu yaptırım kararlarından biz hiç çekinmeyiz. Sözde soykırımla ilgili karar almalarının da sebebi bu. Madem bu konuda samimisiniz gözünüzün önünde PKK, YPG etnik ve ideolojik temizlik yaptı Suriye'de. İdeolojik olarak Suriye'nin Kürtlerini sürgüne gönderdi. Bizde 350 bin, Kuzey Irak'ta 300 bin, Avrupa'da 100 bin civarında yaklaşık 750 bin Suriyeli Kürtü, YPG sürgüne gönderdi. Madem bu konularda hassassınız, diğer Hristiyan azıklıkların hepsine zulmettiler, niye görmezden geliyorsunuz? Eğer bugün soykırımdan bahsedeceksek, bir olay soykırım ise sizin de söylediğiniz gibi yakın tarihte Hocalı'da yaşanan soykırımdır. Çünkü orada Ermeniler Hocalı'daki tüm Azeri kardeşlerimizi temizlemek istediler. Halen kayıp insanlar var. Kaçanlar kurtulabildi ama kalanları, herkesi hunharca katlettiler. 613 Azerbaycanlı kardeşimizden bahsediyoruz. 106 kadın ve 183 çocuğun kafataslarını yani derilerini yüzecek kadar vahşi şekilde öldürdüler. Etnik temizlik, soykırım buna denir. Niye bunları görmezden geliyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

'SESİMİZİ YÜKSELTMEYE HER ZAMAN DEVAM EDECEĞİZ'

ABD'nin terörizmle mücadele raporunu eleştiren Çavuşoğlu, "Başka çifte standart, komik olay da ABD her sene terörizmle mücadeleyle ilgili rapor hazırlar ve ülkelerle ilgili değerlendirmelerde bulunur. Her şeyden önce bu gibi ülkelerin önce aynaya bakması lazım. Yani terörizmle mücadelede başkalarına ders vermek için senin öncelikle terörizme destek vermemen lazım" dedi.

ABD'nin çok açık ve net şekilde YPG ve PKK terör örgütüne destek verdiğini bunu da saklamadığını aktaran Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Aynı şekilde bugün FETÖ elebaşı nerede yaşıyor? Amerika'da yaşıyor. Tüm taleplerimize rağmen FETÖ'nün iadesini bırakın, onların orada huzurlu şekilde yaşaması için destekler veriliyor. Sen terörle mücadelede birçok zaafiyet içindesin, terörü destekliyorsun sonra da tutup başka ülkelere akıl veriyorsun ya da raporunda onları eleştiriyorsun. Türkiye gibi ülkeler de artık bu konularda sessiz durmuyor ve sesini yükseltiyor. Bizden rahatsız olmalarının sebebi de bu. Biz sesimizi her zaman yükseltmeye devam edeceğiz, Cumhurbaşkanımız bu konuları doğrudan Başkan Trump'a söylüyor, inşallah 13 Kasım'da Washington'da bu konuları gündeme getireceğiz." 

'İTİRAF EDİYORLAR'

Suriye'nin zenginlikleri üzerinde hiç kimsenin hakkı olmadığının da altını çizen Bakan Çavuşoğlu, "(ABD) Özellikle oradaki petrol rezervleri için bulunduklarını da itiraf ediyorlar, açıkça söylüyorlar" şeklinde konuştu.

YORUMLAR 27
 • yunus 6 ay önce Şikayet Et
  15000 km uzakda kimsenin bi haki olamaz
  Cevapla
 • Müslüman Kürd 6 ay önce Şikayet Et
  eğer petrol kuyularının parası ypg ye verilirse yılda 50 milyar dolar kazanır. o parayla savaş uçağı helikopter bile alınır. rusya ve suriye kuzeyde Türkiye ile ypg arasındaki sınırı kesiyorlar. Türkiyenin ypg ile sınırı olmazsa nasıl müdahale edecek? Türkiyenin önce rusya ve abd ye saldırması lazım. Bu ülkeleri yenip süpergüç olmalıyız
  Cevapla
 • vatandaş63 6 ay önce Şikayet Et
  Her ne kadar Arap ülkelerin idarecileri, günümüzde Haçlı ve Siyonistlere Kapıkulu olmuşsa da, bu ülkelerde yaşayan insanlar.. Hala dindaşlarımız.. Atalarımız boşu boşuna "Birlikten Kuvvet Doğar" demediler.. Birlik ve beraberliği sağladıktan sonra, bu problemlerin hiçbiri gerçek bir problem değil.. Sultan Abdulhamit dönemindeki birlikteliği bile sağlasak.. Bu keferelerin hesaplarını en az 100 yıl erteletebiliriz..
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 6 ay önce Şikayet Et
  Irak'ın Süleymaniye kentinde 4 Temmuz günü (ABD Bağımsızlık günü) 11 Türk askerinin başına ABD'li askerler tarafından çuval geçireli 14 yıl oldu. Michael Rubin "Türkiye'de darbe ihtimali yüksek." diye yazalı; ABD'nin eski Türkiye Büyükelçileri Marc Edelman ve Morton Abromowitz "Erdoğan istifa etmelidir." çağrısı yapalı 18 ay oldu.Foreign Affairs "Ordu askeri darbe yapabilme kapasitesine sahip." diye yazalı 16 ay oldu.İncirlik'ten kalkan uçaklar Ankara'yı bombalayan uçaklara yakıt ikmali yapalı; ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, FETÖ'cü darbeciler için "Müttefiklerimiz tutuklandı." diyeli 14 ay oldu.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 6 ay önce Şikayet Et
  TIME, 1980 darbecisi Evren'i "bizim oğlan" moduyla kapağa taşıyalı 37 yıl oldu. "Çekiç Güç" Türkiye'ye yerleşeli 26 yıl oldu. Türk TCG Muavenet Gemisi'nin, ABD Saratoga Uçak Gemisi'nden atılan Sea Sparrow füzeleriyle vurulması sonucunda 18 asker yaralanıp, 5 asker hayatını kaybedeli 25 yıl oldu. ABD Dışişleri Bakanı Warren Christhopher imzalı "Erbakan'ı düşürün." emrinin yer aldığı kripto, ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'ne gönderileli 21 yıl oldu. Fethullah Gülen ABD'yi mesken tutalı 18 yıl oldu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ekşi Sözlük'te Arapça düşmanlığı!
Cep telefonları kadar yaygın olacak! Koronayı yok ediyor! Talep patladı!