Hollanda'dan sürpriz 'Türkiye' çıkışı

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Türkiye'nin kendi topraklarında suç işlememiş kişileri yargılamak zorunda olmadığını ve terör örgütü DEAŞ üyelerinin gönderilmesine ilişkin kararı Türkiye'nin vereceğini söyledi.

Hollanda'dan sürpriz 'Türkiye' çıkışı
Hollanda'dan sürpriz 'Türkiye' çıkışı
GİRİŞ 10.11.2019 22:00 GÜNCELLEME 10.11.2019 22:08
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Blok, katıldığı kamu yayın kuruluşu NPO'da yayımlanan "Pazar Gününde WNL" programında, Türkiye tarafından, DEAŞ'lıların vatandaşı oldukları ülkelere iade edilmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

'TÜRKİYE'Yİ ZORLAYAMAZSINIZ'

Türkiye'nin de Hollanda gibi DEAŞ tarafından tehdit altında olan ülkeler arasında bulunduğuna dikkati çeken Blok, "Türkiye, suçların işlendiği ülke değil. Bu tür prosedürlerde her zaman uluslararası hukuk baz alınmalı. Türkiye'de suç işlememiş kişilerin, Türkiye'de yargılanmasına zorlayamazsın." ifadesini kullandı.

Blok, Türkiye'nin de DEAŞ terör örgütünce saldırılara maruz kaldığına işaret ederek, "Kendileri mi yargılayacak, yoksa gönderecekler mi? Bunun kararını onlar verecek." dedi.

 

'BİZ DE TUTUKLAYIP YARGILAYALYIM'

Türkiye ile her konuda olmasa da ilişkilerin iyi olduğunu vurgulayan Blok, "Türkiye ile yoğun görüşmeler yaptık ve yapıyoruz. Gönderildikleri zaman bunu bize bildirmelerini istedik ki; biz de burada onları havalimanında tutuklayıp yargılayabilelim. Bu daha önce de oldu, ilk değil. Hepsi tespit edildi, bu yüzden sınırı öylesine geçemezler." diye konuştu.

'ÇÜNKÜ BU BÖYLE DEĞİL'

Blok, Türkiye'nin DEAŞ'lıların ülkelerine iadesi konusunu tehdit unsuru olarak kullandığı iddialarına ilişkin bir soruya da "Bu suçlar Türkiye'de işlenmediği için Türkiye'ye, 'yargılanmanın yapılması gereken ülke olarak sen en mantıklısısın' diyemeyiz çünkü bu böyle değil." yanıtını verdi.

BAKAN SOYLU AÇIKLAMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cuma günü yaptığı açıklamada, "(DEAŞ'lıların vatandaşı oldukları ülkelere iadesi) Şimdi biz 'bunları size iade edeceğiz' diyoruz. Pazartesiden itibaren başlıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Çavuş 10 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten güvenebilsek. Akıllı ve adil düşünüyor.
  Cevapla
 • Orhsngazi 10 ay önce Şikayet Et
  Adamı tanımıyorum o yüzden de ön yargılı olmayacağım ama bunu geçmişte defalarca gördük, bizimle işleri çıkınca aslandan kediciye dönüşüyorlar. İki yüzlü bu batı avrupalılar.
  Cevapla
 • 01adana 10 ay önce Şikayet Et
  aynı fasulye gibi hollandada gendini nimetten sayıp laf gonuşmuş
  Cevapla
 • ARGITHANLI 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin tutuklayıp ülkelerine geri yollayacaklarına bunlarda yeni görev verip sahaya teklrar yollayacaklarya.
  Cevapla
 • Nazım KARAMEHMET 10 ay önce Şikayet Et
  Kendileri de muzdarip ondan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kuyumculara ve vatandaşlara önemli uyarı! Altında buna dikkat
Süper Lig'de son dakika transferleri!