ABD Ulusal Arşivi'nden çarpıcı 'Ermeni' gerçeği

ABD Temsilciler Meclisi hiçbir gerçekliği olmayan sözde Ermeni Soykırımı’nı kabul ederek kendi arşivlerini yalanladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konuyla ilgili “Harbord Askeri Heyeti Raporu” kitabı gerçekleri tüm detaylarıyla ve tarihi kaynakların ışığında su yüzüne çıkartıyor. Rapordaki bir diyalog ise dikkatlerden kaçmadı.

ABD Ulusal Arşivi'nden çarpıcı 'Ermeni' gerçeği
ABD Ulusal Arşivi'nden çarpıcı 'Ermeni' gerçeği
GİRİŞ 12.11.2019 18:18 GÜNCELLEME 12.11.2019 18:19
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

ABD Temsilciler Meclisi hiçbir gerçekliği olmayan sözde Ermeni Soykırımı’nı kabul etti. Bunu yaparken de hiçbir tarihi kaynağa esas almadılar. Barış Pınarı Harekatı’nın başarıya ulaşmasına 100 yıl önce ortaya atılmış bir yalanla karşılık vermeye çalıştılar.

ABD ARŞİVİNDE IŞIK TUTAN RAPORLAR

Ancak ABD Ulusal Arşivlerine bakılsa, bizzat Amerikalı Tümgeneral James G. Harbord’un o döneme ışık tutan raporunu bulacaklardır.Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konuyla ilgili “Harbord Askeri Heyeti Raporu” kitabı gerçekleri tüm detaylarıyla ve tarihi kaynakların ışığında su yüzüne çıkartıyor.

Kitap; ABD Kongresi’nin onayı ile ABD Başkanı Woodrow Wilson’un 1 Ağustos 1919 tarihinde Tümgeneral James G. Harbord Başkanlığındaki askeri bir heyeti Anadolu ve Kafkaslardaki durumu incelemek, gerçekleri araştırmak üzere İstanbul’a gönderdiğinden bahsedilerek başlıyor.RAPORDAN ARA BAŞLIKLAR

 

Teknik hazırlıklar ve bir Amerikan kargo gemisi olan USS Martha Washington’un görevlendirilmesinin ardından ve birtakım zorluklar yaşandıktan sonra heyet Paris’ten 20 Ağustos 1919’da, gemi ise Brest Limanı’ndan 25 Ağustos günü ayrıldı.

Heyet üyeleri Çanakkale Boğazı’ndan geçerken Çanakkale Savaşı’nda yaşananları yad ederek gerçekleri propagandadan ayırmaya çalıştılar. Harbord o günlerdeki Ermeni meselesi konusundaki duygularını şöyle açıklıyordu.

ÇARPICI CEVAP: 'BEN BİLE İKİ DEFA KATLEDİLDİM'

“Biz tam anlamıyla Ermenistan’ı ve oradan gelen üzücü haberleri düşünüyorduk. Yazılıp çizilenlerin çoğu bir başka olayda propaganda olarak kullanılabilecek nitelikteydi. Ancak zavallı Ermenistan hakkında sorgulayacağımız şahitler çok yakın sahada da göreceğimiz gibi kusursuzlardı. Heyet üyelerimizden biri Paris’te karşılaştığı bir Ermeni’den bahsetti. Kendisine Ermenistan’la ilgili haberlerin gerçekten anlatıldığı kadar kötü olup olmadığını sorduğumda bu Ermeni ‘evet, oldukça kötü. Neden? Çünkü ben bile iki defa katledildim ’diye cevap vermişti.”

YORUMLAR 16
 • Zorbey 10 ay önce Şikayet Et
  yalan olduğunu kendileri biliyorlar biz niye dinliyoruz veya konuşuyoruz ki bunları..biz işimize bakalım. onların anlayacağı dil bizim güçlü olduğumuzda korkusuzca yaptıklarımız ve söylediklerimizdir.
  Cevapla
 • gariban 10 ay önce Şikayet Et
  Koskoca Dünya Siyonizm Birliği dururken yahudilerinII. Dünya Savaşında Almanya'da katledilebildiğine inandırılan Dünya, Ermeni katliamınada rahatça inandırılabilir, yeterki arkasında yine Siyonistler olsun. Gerçek, bir kısım Yahudinin feda edilerek İsrail'in kurulması için gerekli Yahudi çoğunluğunu Filistin'e sağlamaktır, bunuda bizzat Nazi Savaş gemileri yapıp, oraya sürekli Yahudi taşımışlardır. Bunlarıda bize Almanlar öldürdü diye yutturdular. Şimdi aynı oyunu neden bizede oynamasınlar?
  Cevapla
 • gerçek 10 ay önce Şikayet Et
  batılılar, Türk düşmanları bütün gerçeği biliyorlar ama yalan üstünde gidiyorlar
  Cevapla
 • Hale 10 ay önce Şikayet Et
  Abi amerika dahil ermenistan da biliyor gerçekte katliam olmadığını fakat katliam yapıldı yalanına inanıp siyasi üstünlük sağlama politikası içindeler.
  Cevapla
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  trt world bunu ingilizce yayınlamalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş, Konya'da fena dağıldı!
Fiyatlar yüzde 110 arttı! Herkes ne yapacağını şaşırdı