28 bin Özel Güvenlik Görevlisi alımı! Başvurular ne zaman yapılacak?

Güvenlik Servisleri ve Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı Levent Güler, 2020 yılında 28 bin kişilik güvenlik görevlisi alımı yapılacağını bildirdi. Peki Özel Güvenlik Sertifikası nasıl alınır?

28 bin Özel Güvenlik Görevlisi alımı! Başvurular ne zaman yapılacak?
28 bin Özel Güvenlik Görevlisi alımı! Başvurular ne zaman yapılacak?
GİRİŞ 15.11.2019 10:37 GÜNCELLEME 15.11.2019 10:37

Güvenlik Servisleri ve Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı Levent Güler, bu yıl güvenlik sektöründe 25 bin istihdam yapıldığını belirterek, 2020 yılında yaklaşık 28 bin kişilik yeni istihdam olacağını ifade etti. Levent Güler açıklamasında, sektörün en büyük 11 şirketini ve 60 binden fazla çalışanı temsil ettiklerini ve işsizliğin yüzde 13’lerde olduğu ülkemizde en büyük dertlerinin çalıştıracak eleman bulamamak olduğunu ifade etti.

28 BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALIMI

Konu ile ilgili olarak Levent Güler yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Cirosal büyüklük olarak bu yılı 12 milyar TL civarında tamamlayacağız muhtemelen, 2020’de 15 milyar TL’leri yakalayacağımızı öngörüyoruz. Sektörde şu anda yaklaşık 300 bin kişi çalışıyor. Bu yıl yaklaşık 25 bin kişilik istihdam yarattık, 2020 yılında yaklaşık 28 bin kişilik daha yeni istihdam yaratmayı hedefliyoruz. O yüzden şartlarımız pek çok sektöre göre iyi olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulmakta zorlanıyoruz.

İşsizliğin yüzde 13’lerde olduğu ülkemizde bizim en büyük derdimiz çalıştıracak eleman bulamamak. Resmen çalıştıracak personel bulamıyoruz. Diğer sektörlerde eleman sirkülasyonu maksimum yüzde 20’lerde iken bizim sektörümüzde yüzde 50’lerde. Sembolik ücret farklarına ya da aynı ücrete sektör değiştiren çalışanlarımız var.

Özel güvenlik çalışanı olmak için özel bir eğitimden ve sınavdan geçmek gerekiyor. Bu süreçin sonucunda ise 'özel güvenlik kimlik kartı' alınıyor. Halen Türkiye’de 1 milyonun üzerinde özel güvenlik kimlik kartına sahip çalışan varken, bunların sadece 300 bini faal olarak güvenlik görevlisi olarak çalışıyor."

ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

Güler açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Özel güvenlik çalışanı olmak için özel bir eğitimden ve sınavdan geçmek gerekiyor. Bu süreçin sonucunda ise 'özel güvenlik kimlik kartı' alınıyor. Halen Türkiye’de 1 milyonun üzerinde özel güvenlik kimlik kartına sahip çalışan varken, bunların sadece 300 bini faal olarak güvenlik görevlisi olarak çalışıyor."

ÖGG Kimliği Almak İçin Aranan Şartlar:

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

- Silahsız Özel Güvenlik Eğitim için; en az ortaokul mezunu olup 18 yaşını doldurmuş olmak, Silahlı Özel Güvenlik Eğitim için; en az lise mezunu olup 21 yaşını doldurmuş olmak.

- Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis ya da affa uğramış olsa bile  Devletin Şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

- Kamu haklarından yasaklı olmamak. 

- Özel Güvenlik Görevlisi olmaya engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü olmamak. 

Adayların aşağıdaki evraklarla birlikte bir ÖGG kursuna gitmesi gerekmektedir:

5 adet vesikalık fotoğraf,

2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi,

Diploma veya öğrenim belgesi fotokopisi, 

Silahlı özel güvenlik eğitimi için devlet hastanesinden, silahsız özel güvenlik için özel polikliniklerden “Özel güvenlik görevlisi olur” sağlık raporu.

ÜCRET NE KADAR?

Silahlı: Her ilde kurs fiyatları değişmekle birlikte ortalama fiyatlar 750 TL – 1000 TL arasındadır. Büyük illerde fiyat daha da artmaktadır.

Silahsız: Silahsız güvenlik kurs fiyatları yine ilden ile değişmekle birlikte ortalama 550 TL – 750 TL arasındadır.

Sağlık raporu ücreti, silahlı için 200, silahsız için 30-60 TL arasındadır.

Silahlı için sınav ücreti 80 TL'dir.

Silahsız için sınav ücret 55 TL 'dir.

Kimlik harç ücreti ise 2019 yılında 737 TL 'dir. 2020 yılında bu ücrete zam bekleniyor.

ETİKETLER
ögg alımı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ukrayna'da askeri uçak düştü: Ölü sayısı 25'e yükseldi
Macron Fransa'yı batırdı! 25 yılın en yüksek borcu