75 yaşında üniversite bitirdi, hedefi Osmanlıca çeviri yapmak

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tarih Bölümü'nü 3 senede bitirerek gençlere örnek olan, "bastonlu bilge" lakaplı 75 yaşındaki Şevki Kılıç, lisansüstü eğitime başlayıp Osmanlıca çeviri yapmak istiyor.

75 yaşında üniversite bitirdi, hedefi Osmanlıca çeviri yapmak
75 yaşında üniversite bitirdi, hedefi Osmanlıca çeviri yapmak
GİRİŞ 16.11.2019 14:07 GÜNCELLEME 16.11.2019 14:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Edirne'de hurdacılık yaparak ailesini geçindiren 75 yaşındaki Şevki Kılıç, 2016'da girdiği üniversite sınavında 335 puan alarak TÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ne yerleşti. Daha önce açık öğretimde 4 yıllık tarih bölümü bitirdiği için bazı derslerden muaf tutulan "bastonlu bilge" lakaplı Kılıç, üniversiteden 3 yılda mezun olarak gençlere örnek oldu. Üniversite mezuniyetiyle yetinmeyen Kılıç, yarın yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nda lisansüstü eğitim hayalini gerçekleştirmek için ter dökecek.

Kılıç, sınava hazırlandığı Edirne Millet Kıraathanesi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmaya aralıksız devam ettiğini söyledi. Kütüphanedeki kitaplardan da faydalanarak bilgisini artırdığını söyleyen Kılıç, hazırlıksız girdiği 2018 yılındaki sınavda 50'ye yakın puan aldığını, yarınki sınavda 60'ın üzerinde bir puan alacağına inandığını ifade etti. 

Hocalarının teşvikiyle sınava canla başla hazırlandığını belirten Kılıç, "İnşallah uygun bir puan tuttururum ve Osmanlıca çeviri konusundaki araştırmalarıma devam ederim. Daha önce basılmış olan el yazması veya matbu kitapları bugünkü Latin harflerine çevirmeyi düşünüyorum. Yüksek lisansımı Osmanlıca çeviri üzerine yapmak istiyorum." dedi.

Osmanlıcaya ilginin tekrar arttığını ifade eden Kılıç, Osmanlıca eserleri çevirecek insan sayısının gittikçe azaldığını, kendisini bu konuda gençlere karşı borçlu hissettiğini dile getirdi. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
öğrenci
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ecdad 10 ay önce Şikayet Et
    helal olsunnnnn ...simdi biriler cikar....sanki IS BULACAKSIN .... MEMUR olacaksin ...der dururlar... OKUMAYI sadece PARA ile kiyaslayan KAPITALIST ruhlu SOSYALIST, Müslüman çok bizde :)
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Türkiye-Fransa geriliminde bomba itiraf!
Son dakika haberi: 18 Eylül koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı