Skandal hareket! Irkçı eylemde KKTC bayrağı yakıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 36'ncı yıl dönümünde Rum tarafında düzenlenen eylemlerde KKTC bayrağı yakıldı. Rumların bayrak yakma eylemine KKTC'den sert tepki gelirken, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Birleşmiş Milletler'i devreye sokacağını açıkladı.

GİRİŞ 16.11.2019 21:42 GÜNCELLEME 16.11.2019 21:50
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Güney Lefkoşa'daki Ledra Caddesi'nde toplanan Rumlar, Türkler aleyhine slogan atarak eylem yaptı. Yunan bayrakları taşınan eyleme Türklere karşı ırkçı eylemleriyle öne çıkan ELAM da destek verdi.

Eylemde konuşan Yiannis Lapithios adlı Rum, ordular ve yabancı müdahaleler olmaksızın barışçıl ve herkesin ulaşabileceği bir Kıbrıs istediklerini söyledi.


KKTC'DEN PEŞ PEŞE TEPKİLER

Rumların bayrak yakma eylemine KKTC'den sert tepki gelirken, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, "Rum tarafında ELAM mensuplarınca KKTC bayrağının yakılmasıyla ilgili olarak az önce Polis Genel Müdürümüz ve Başsavcımız ile görüştüm. Birleşmiş Milletler ile de istişare ederek görüntülerden kimlik tespiti yapıp gereken tedbiri alacağız. Kendinden farklı olanın bayrak ve benzeri sembollerine ve değerlerine saygı duymayanlar medeniyetten nasibini almamış olanlardır" dedi.

"KIBRIS TÜRK HALKI BUNA ASLA GEÇİT VERMEYECEKTİR"

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise "Kıbrıs'ta, halkların değerlerine saygısızlık yaparak, bir amaç elde edeceğini umanlar, unutmasın ki Kıbrıs Türk halkı buna asla geçit vermeyecektir. Bayrağımız, gönderden inmeyecektir" diye konuştu.

'RUMLARIN ZİHNİYETİ DEĞİŞMEDİ'

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Rumları bayrak yakmaları nedeniyle kınadıklarını belirtti.

Rumların zihniyetinin değişmediğini ifade eden Tatar, "Rumlar, Ada’daki KKTC gerçeğini görmezden gelemez. Bu konuda görüntüler inceleniyor. Olaya karışanlarla ilgili biz gereken adımları atacağız. Rumlar bayrağın yakılmasına göz yumuyorlar. Bizler asla böyle bir şey yapmadık. Yapmayız da. Kabul edilecek bir durum değildir bu. Irkçı ELAM zihniyeti ile bir yere varılamaz" dedi.

YORUMLAR 77
 • a.d 2 yıl önce Şikayet Et
  Orada bir Cumhurbaşkanı vardı . Mustafa Akıncı mıydı neydi. Onun damadının arkadaşlarıdır bayrak yakanlar. Söylesin onlara bir daha yakmasınlar ayıp oluyor desin.
  Cevapla
 • Ecevit 2 yıl önce Şikayet Et
  Provokasyoncunun olmadığı yer yok. Ruhsal problemi olan bir iki kişinin yaptıklarını tüm rumlara yüklemekte acele etmeyelim. Siyasetçileri bakalım ne diyecekler.
  Cevapla
 • Yavuz 2 yıl önce Şikayet Et
  Hep barışçıl olmaya çalışma, sende aynısını yap, böyle giderse bir gün hepsini denize dökmek şart olacaktır.
  Cevapla
 • Ref 2 yıl önce Şikayet Et
  Onların gücü ancak bayrak yakmağa kadar biz onların alayını yakarız.
  Cevapla
 • Seref 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunun anlamı şu demek ki kıbrısın tamamını alacağız başka çare yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti ve Saadet Partisi peş peşe duyurdu! Karamollaoğlu kararını verdi
Son anket sonuçları 6'lı masayı üzecek! Bu dönemde bile umut olamadılar