Anlık değil sürekli radar! Radarı geçince gaza basan yandı...

Karayolları Elektronik Denetim Sistemlerinde (EDS) ‘anlık hız’ yerine, kameralar yerleştirilmiş iki nokta arasındaki ‘ortalama hızı’ esas alan ölçümleme yaygınlaştırılıyor. Uygulama ile sürücülerin radar noktalarında yavaşlayıp yolun geri kalanında aşırı hız yapmalarının önüne geçilecek.

Anlık değil sürekli radar! Radarı geçince gaza basan yandı...
Anlık değil sürekli radar! Radarı geçince gaza basan yandı...
GİRİŞ 18.11.2019 07:03 GÜNCELLEME 18.11.2019 07:03
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Karayollarında hız takibi yapan Elektronik Denetim Sistemlerinde (EDS) anlık hız denetimi yerine ortalama hız denetimleri esas alınacak. Belirlenecek iki nokta arasındaki mesafeyi hızlı kat edene ceza yazılacak.

Amaç kara yollarında kaza oranlarını daha aza indirmek. Şehirler arası yollarda ortalama hız uygulaması yaygınlaştırılacak. Sürücülerin yolculuğun radar noktalarında yavaşlayıp yolun geri kalanında aşırı hız yapmasının önüne geçilecek. Sürücünün gittiği yol ve kat ettiği süre oranlanarak ortalama hız bulunacak. Aşırı hız yapan sürücüler buna göre cezalandırılacak. 2020 yılında sistem belirlenecek güzergahlarda denecek. 

PLAKA TANIMA İLE GENİŞLETİLECEK

Otoyol üzerinde belirli noktalara sabit mesafeli Plaka Tanıma Sistemi kameraları yerleştirilecek. Birinci noktadan giriş yapan aracın hız ve zaman bilgisi çekilen araç fotoğrafı ile birlikte kaydedilecek. Araç ikinci noktadan geçiş yaptığı anda aynı bilgiler sistemde karşılaştırılacak. Gidilen mesafe, iki nokta arasında alınan zamana bölünerek ortalama hız tespit edilecek. Sistem sadece iki nokta arasında sınırlı kalmayarak değişik mesafelere ilave edilen yol üzerindeki Plaka Tanıma Sistemi kameraları ile genişletilebilecek. 

KORİDOR ÖLÇÜMÜ

Ortalama hız uygulamasının, tek ve belirli bir nokta üzerinden yapılan hız ölçüm sistemlerine göre daha iyi sonuçlar vermesi öngörülüyor. Genelde radar hız ölçüm noktaları sürücüler tarafından tespit edilebildiği için taşıtlar bu noktaya geldiğinde yavaşlıyor. Ana arter yollarda belirlenen iki veya daha fazla nokta arasında hız koridoru uygulaması yapılarak sadece ilgili noktada değil uzun bir mesafede hız ölçümü yapılmış olacak.

2020’DE İKİ GÜZERGAHTA

2020 yılından itibaren, Elektronik Denetim Sistemlerinde anlık hız denetimi yerine ortalama hız denetimleri esas alınacak. Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki devlet ve il yolları ağında ortalama hız denetimlerinin esas alındığı Elektronik Denetim Sistemi kurulabilecek öncelikli güzergâhlar tespit edilecek. Belirlenecek asgari iki güzergâhta sistem hayata geçirilecek. 

DUBLE AĞA 3 BİN KM İLAVE

Türkiye, duble yol ağına gelecek yıl yaklaşık 3 bin kilometre yeni yol ekleyecek. Önümüzdeki yıl toplam 2 bin 872 kilometre bölünmüş yolun yapılması planlanıyor. Yeni yollarla birlikte kazalara neden olan 65 kara noktada da iyileştirmeye gidilecek.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 134
 • aaa 6 ay önce Şikayet Et
  Şehirler arası yolda 50-70 nedir arkadaş. Tek dert ceza kesmek mi? Her hukuku abarttığımız gibi bunu da abartıyoruz. 110 la giderken birden 50 tabelası var. Ne gerek var buna. Resmen yollarda zulüm başlıyor. Eğer tabelaya uyarsan 100 km. yolu 2 -2.5 saatten önce gidemezsin ve buna rağmen ceza da yiyebilirsin. Yoldaki kontrol ve tabelaların bir çoğu ilgilileri bir kazada kurtarma amaçlı malesef. Asıl amaç vatandaşın güvenle en kısa sürede ulaşımını sağlmak olmalı... vesselam
  Cevapla
 • ye kürküm ye 6 ay önce Şikayet Et
  yüksek beygirli araca seri diye fazla fiyat verenler enayidir.önemli olan hız sürat değil doğrıu yerde doğru hızla arça kullanmak ve hatalı şerit değiştirmemek gerekli usulsüz bir ceza sistemi
  Cevapla
 • Hallo 6 ay önce Şikayet Et
  tamam, iyi güzel cezalar var yüksek hızlara, ama bazı noktalarda aşırı derece düşük tutmuşlar hız sınırını. dümdüz yol ne yol ayrımı var ne bir yerleşim yeri. 70 km sınır koyuyorlar. amaç ne
  Cevapla
 • Ertunga 6 ay önce Şikayet Et
  Gurbetciler sallliyor ben tirciyim bircok otobanda hiz siniri yok
  Cevapla
 • Ali aydar 6 ay önce Şikayet Et
  çok değişken hız limiti var gidiyıruz birden 50 ye düşüyor bu ne ya 30 düşüyor 50 giderken bakıyoruz 100 le gidebiliyormuşuz oluyoruz...er şehrin hız limiti farklı..çift yolsa 82 den aşşa olmaması lazım.şimdi yollarda iyi araçlarda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronavirüsle mücadelede dönüm noktası! Antikor müjdesi
Hafter'in Türk gemilerine saldırı planı komediye dönüştü