Gümüşhane'de yok edilen 'Dipsiz Göl' doğal sit alanı ilan edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane'de "Dipsiz Göl" olarak anılan bölgenin doğal sit alanı ilan edileceğini bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşhane'deki Dipsiz Göl'ün kurumasına sebep olan kişilerin görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı.

GİRİŞ 18.11.2019 19:00 GÜNCELLEME 18.11.2019 19:26
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Gümüşhane'de altın bulma uğruna kazılan ve doğal güzelliği yok edilen dipsiz göl hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan çok önemli bir açıklama geldi. 

 

 

Bakan Kurum, "Dipsiz Göl" olarak anılan bölgenin doğal sit alanı ilan edileceğini bildirdi.

ERDOĞAN BİZZAT TAKİP EDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuyu yakından takip ettiğini ve gölün eski haline kavuşturulması için gerekli adımların atılması talimatı verdiğini belirten Kurum, göl ve çevresinin doğal haline kavuşturulması için üniversitelerden bilim insanlarının yer aldığı bilimsel bir kurulun oluşturulduğunu kaydetti.

GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin göl ve çevresindeki çalışmaları sürdürdüğünü aktaran Kurum, ilk etapta bölgede bilimsel çalışmaların yapılacağını, ardından da göl ve çevresinin bozulan yapısının eski doğal haline kavuşturulması için gerekli tüm adımları atacaklarını vurguladı.

Bakan Kurum, "Göl ve çevresi Doğal Sit Alanı ilan edilecek. Ayrıca Dipsiz Göl olarak anılan bölge ile doğusunda bulunan korunan alan da birleştirilerek ekolojik koridor oluşturulacak. Ekiplerimiz şu anda bölgede çalışmalarını sürdürüyor. En kısa sürede doğal haline kavuşturacağımız Dipsiz Göl, kuracağımız ekolojik koridorun en önemli parçası haline gelecek. Hedefimiz, gölü eski haline kavuşturarak gelecek nesillere aktarmak." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Hızır Bey 10 ay önce Şikayet Et
  Kazı izni alanlar da akıl yokmuş, peki izni verenler de mi akılsızmış... Yazıklar olsun yuhlar olsun akılsızlara...
  Cevapla
 • Hakkâri 10 ay önce Şikayet Et
  Sn. Bakanım hakkaride de böyle dipsiz adıyla anılan Merzan gölümüz vardır onuda bi kuruma altına alsak şehre ayrı bi güzellik katar diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Aman ha duymasin 10 ay önce Şikayet Et
  Aman ha bak demedi deme duymasın o da kurur.
  Cevapla
 • Doğukan 10 ay önce Şikayet Et
  Böyle bir araştırmaya izin veren kurum kim ? 12000 yıllık bir tarihe sahip gölün daha önce sit alanı olması gerekmez miydi ? Yazık çok yazık ... Doğal bir göl varken şimdi havuz yaparsınız ancak . Asla eskisi gibi olmaz benden söylemesi ... Uzungöl deki binalara benzedi iş Önce izin ver sonra yık !!! Nasıl bir mantık bu ? Burda kimseyi kötülemek istemiyorum ama görevlerini ve geldikleri makamın hakkını vermeyeni kınıyorum sadece .
  Cevapla
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  Adı dipsiz göl. Pek de derin değilmiş zaten.
  Cevapla
 • ali.k 10 ay önce Şikayet Et
  bu milllet hep kolayca zengin olma peşinde. hayret
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suudi Arabistan'da 'İsrail' krizi! Kral Selman veto etti
Fransa'da salgından bu yana ilk defa yaşandı! Rekor artış