AK Parti düğmeye bastı! Ülkesine dönen Suriyelilere para verilecek

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, AK Parti'nin düzensiz göçle mücadele maksadıyla hazırladığı kanun teklifine göre gönüllü olarak ülkesine dönenlere nakdi destek verilecek.

AK Parti düğmeye bastı! Ülkesine dönen Suriyelilere para verilecek
AK Parti düğmeye bastı! Ülkesine dönen Suriyelilere para verilecek
GİRİŞ 20.11.2019 06:55 GÜNCELLEME 20.11.2019 06:55
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Suriye'de yaşanan savaş sebebiyle kaçarak Türkiye'ye sığınan göçmenlerin, ülkelerine gönüllü dönüşlerinin sağlanması ve düzensiz göçle mücadele konusunda yeni adımlar atılıyor.

AK Parti'nin TBMM Başkanlığına sunduğu "Torba teklif", kaçak göçle mücadele, ihracatçılara verilen yeşil pasaportun süresinin uzatılması, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanmasına yönelik uyum hükümlerini içeriyor.

Teklife göre kamu düzeni, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından Türkiye'ye girmesinde sakınca görülen yabancıların ülkeye girişi yasaklanacak. Türkiye'ye yasal giriş veya çıkışla ilgili hükümleri ihlal edenlerin yanı sıra, bu hükümleri ihlale teşebbüs edenler de sınır dışı edilecek.

ÜLKESİNE DÖNENLERE PARA YARDIMI

Hakkında sınır dışı etme kararı alınanlardan; Türkiye'den ayrılmaları için tanınan sürede ülkeden çıkmayan, kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından tehdit oluşturanlar hakkında valilikler tarafından idari gözetim kararı alınacak ya da idari gözetime alternatif yükümlülükler getirilecek. Ülkesine gönüllü olarak geri dönmek isteyen düzensiz göçmenlere ayni veya nakdi destek sağlanacak. Mülteci, şartlı mülteci ve ikincil koruma statüsü verilenlere yabancı kimlik numarasını içeren kimlik belgesi düzenlenecek. Kimlik belgeleri ikamet izni yerine geçecek.

İNSAN KAÇAKÇILARINA HAPİS CEZASI

Göçmen kaçaklığı yapanlar üç seneden 8 seneye kadar hapis ve bin günden on bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Bu suçun birden fazla kişi tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarısına kadar, örgüt oluşturarak işlenmesi hâlinde yarısından bir katına (16 yıla) kadar artırılacak.

Teklif ile ayrıca göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçlarıyla daha iyi mücadele edilebilmesi, delillerin toplanması ve soruşturma ve kovuşturmaların en kısa sürede tamamlanabilmesi amacıyla bu suçlar, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda sayılan katalog suçlar arasına alınıyor.

AK Parti'nin teklifinde emniyet, sahil güvenlik ve jandarma personeline verilecek para ödülleri de yeniden düzenleniyor. Buna göre, tevdi edilen görevleri fiilen hayatını hiçe sayarak üstün bir cesaret, feragat ve kahramanlıkla yerine getirdiği tespit edilen personele, 5 bin liradan 12 bin liraya kadar para mükafatı verilecek.

PASAPORT SÜRESİ DÖRT SENEYE ÇIKIYOR

Teklife göre ihracatçıların iki sene olan yeşil pasaport süresi dört seneye çıkarılırken mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi uygulaması üç sene uzatılıyor. Ayrıca, kumar oynayanlara verilecek idari para cezası bin liraya yükseltiliyor.  Belediye sınırları dışında meydana gelen çevreyi kirletme kabahatlerinde idari para cezası verme yetkisi, kolluk görevlilerine veriliyor.

EVİNE GİDEN SURİYELİYE KIZILAY'DAN DESTEK

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin terörden arındırılan bölgelere dönüşüne destek olacaklarını belirtti. Kınık, şunları kaydetti: "Elimizden geldiği kadar Türkiye'de destek verdiğimiz mültecilerin kendi vatanlarına dönmesi için bundan sonraki süreçte devletimize destek olarak, bu süreci kolaylaştırıcı olacağız. Suriye içinde altyapı, sağlık, bakım, gıda destek hizmetlerinin düzenli verilebilmesi ve Türkiye’den gönüllü olarak bu bölgeye gitmek isteyen Suriyeli vatandaşların eve dönüş sürecine destek olunması noktasında çalışacağız. Şu an dönüşler başladı. PKK/YPG terör örgütünün işgalinden sonra özellikle Tel Abyad ve Rasulayn bölgesinden ülkemize kaçmak zorunda kalan insanlar, Türkiye’den tekrar o bölgelere dönüyor, tıpkı Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonra temizlenen Afrin'e döndükleri gibi."

Kerem Kınık, güvenlik ve altyapı hizmetleri sağlandıktan sonra bu bölgelere dönüşün daha da artacağını düşündüklerini belirterek "Bu bölgeye iki milyon insan dönebilir. Altyapısı, arazisi, devletimizin iskan politikaları itibarıyla bu bölge iki milyon insanı çok rahat kaldırır ancak dünyanın destek vermesine bağlı" dedi.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık...

"ŞEHİT" VE "GAZİ" KELİMELERİ İZİNLE KULLANILABİLECEK

AK Parti'nin teklifi ile uygulamada şehit ve gazi kelimelerinin dernek isimlerinde kullanılmasının ortaya çıkardığı bazı suistimaller ve sıkıntıların önüne geçmek için düzenleme yapılıyor. Buna göre, Dernekler Kanunu'nda yapılan değişiklikle “şehit” ve "gazi" kelimeleri izinle kullanılabilecek kelimeler arasına alınıyor. Teklif ile uzman jandarmalıktan astsubaylığa geçenlerle uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçen personel arasındaki rütbe yaş hadleri arasında uyum sağlanacak. Astsubaylıktan subaylığa geçenlerin rütbe ve yaş haddi 49 olarak yeniden belirleniyor. Türk vatandaşlığından birlikte çıkan anne ve babanın çocuklarının da kendileriyle beraber Türk vatandaşlığını doğrudan kaybetmesini öngören yasal düzenleme yürürlükten kaldırılacak. Anne ya da babanın talebinin bulunması ve diğer ebeveynin de muvafakat etmesi halinde çocuklar da kendileriyle birlikte Türk vatandaşlığını kaybedecek.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 54
 • Harbi 10 ay önce Şikayet Et
  Mustahak sıze daha oy gunlerınız oy verırken dusunecektınız hele Ekrem mansura laf atanlara bak
  Cevapla
 • Gercek Dogru 10 ay önce Şikayet Et
  Turkiye devlet akli olan bir ulke. Zamaninda ileri gorusluluk yapmis. Anlasmaya su sekilde imza atmis. Batidan gelenler multeci, dogudan gelenler misafir olarak kabul edilir. Batidan gelenler multeci haklarina sahiptir ancak dogudan gelenler ulkelerinde isler duzelince donmek zorundadirlar. Bizzat goc kanununda var. Isteyen goc idaresine gidip sorsun. Evet , misafirlik bir yere kadar. Buyuksun Turkiye,
  Cevapla
 • Alis 10 ay önce Şikayet Et
  uluslararasi anlaşmaya göre mültecileri zorla geri gönderemezsin, Avrupa aldigi mültecilerin dikkatini çekerim hiçbir zaman misafir diyerek kendini ve vatandaşini kandirmadi. Birde işin diger boyutu savaş olupta tekrar eski halini alan orta dogu ülkeside yok. Libya, öyle irak 30 yildir savaşta afganistan desen 40 yildir savasta, Vs vs yani savaş zaten bitirmiyorlar. Düzelirse diye birş yoooook.
  Cevapla
 • Abuzer kadayf 10 ay önce Şikayet Et
  Şam şeytani bunlar, 8.saat mesai doldumu bir igne bile kaldirmiyorlar, Kim bunlari ucuza calistiriyor diyorsa yalan söylüyor, eskidenmiş o bunlar yeni geldikleri zaman.
  Cevapla
 • Gurbetçi 10 ay önce Şikayet Et
  Valla dönsünler hepsi dönsün,iyileri dönüpde kötüler bize kalmasın,önceleri iyimserdim ama geçenlerde istanbula gittim gördüm,böyle birşey olamaz ,tutum tavır davranış ahlaki v.s çok ayarsızlar böyle misafirlik olmaz,berbat etmişler yerliler illallah ediyor olurmu böyle ya,hepsi gitsin lütfen
  Cevapla
 • Türk 10 ay önce Şikayet Et
  para ver tekrar 1 yıl sonra geri gelir,,, o kadar çok kaçak var ki. kamu binalarında hizmet veren devlet binalarında hastanelerde önlem alınmalı.. adamda kimlik yok kaçak girmiş. suriyeliyim ama kimlik yok diyor nereden bilinecek suriyemi ırak mı yoksa başka ülkenin ajanımı belli değil.. o anda hemen polise gereklki yetki verilip alınması lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altında dikkat çeken detay! Uzmanlar uyardı: 5 haftanın en kötüsü ama...
Fahrettin Altun'dan önemli açıklamalar