Türkiye'nin tarihi hamlesi sonrası Yunanistan'dan küstah hamle!

Türkiye'nin tarihi hamlesi bölgedeki tüm dengeleri değiştirdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalanması nedeniyle Türkiye'nin Atina Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

GİRİŞ 29.11.2019 01:29 GÜNCELLEME 29.11.2019 01:29
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan'ın, ABD ve Avrupa Birliği'ni de arkasına alarak Doğu Akdeniz'i tek taraflı olarak 'paylaşma' çalışmalarına, Türkiye'den karşı atak gelmiş ve Türkiye ile Libya arasında 'deniz yetki alanlarının sınırlandırılması' anlaşması imzalanmıştı.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bakanlığa çağırdığı Atina Büyükelçisi Burak Özügergin'den Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası hakkında açıklama istedi.NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya gelmişti.

 

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalanmasıyla ilgili soru üzerine, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti yönetimi hariç Akdeniz'de deniz yetki alanları konusunda her ülkeyle görüşmeler yapabileceğini belirtmişti.

YORUMLAR 6
 • tunctunc 3 yıl önce Şikayet Et
  Cok sevidim.Cok cok güzel bir karar hemde hakli gercekci bir karar.Bu konuya yunanlilar degil almanya ile fransa ne diycek bakalim:-)
  Cevapla
 • Kamil 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu yüzyılda yapılan en önemli görüşme buydu. Mevcut Libya hükümetini hafter saldırılarından korumak için herşeyimizi ortaya koymalıyız.
  Cevapla
 • migel 3 yıl önce Şikayet Et
  Vay!
  Cevapla
 • samimi 3 yıl önce Şikayet Et
  Butun turkiyedeki gazeteler bu haberi sabak aksam konusmasi gerekirken,malesef yalan sallayan kemali konusuyor, yazik !
  Cevapla
 • Saricizmeli 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunan dayak istiyor!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Erdoğan: Kosova ile Sırbistan'ın barışçıl ve yapıcı yaklaşımlar sergilemesini bekliyoruz
Son seçim anketinde fark açıldı! Hepsini geride bıraktı