200 DEAŞ’lı deport edilecek

Sınır dışı edilmeyi bekleyen terörist sayısı ise şimdilik 200. Uyrukları tespit edilen bu teröristler kendi ülkelerine ya da istedikleri üçüncü ülkeye teslim edilecek. Geri gönderme merkezlerinde çoğu AB vatandaşı 950 civarında yabancı terörist olduğu belirtiliyor.

200 DEAŞ’lı deport edilecek
200 DEAŞ’lı deport edilecek
GİRİŞ 02.12.2019 07:08 GÜNCELLEME 02.12.2019 07:08
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Avrupa ülkeleri özellikle Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından vatandaşı olan DEAŞ üyelerini geri almamak için türlü bahaneler ortaya koysa da Türkiye, bu teröristleri ülkelerine gönderme konusunda kararlı tavrını sürdürüyor. Bu kapsamda DEAŞ’lı yabancı teröristlerin kendi ülkelerine ya da üçüncü bir ülkeye gönderilmesi için ‘deport’ süreci 11 Kasım’da başlatıldı. 23 ilde bulunan 28 geri gönderme merkezinde tutulan yabancı teröristlerden ilk olarak Almanya, Danimarka ve ABD vatandaşı olan 3’ü sınırdışı edilmişti. Bunlardan ABD vatandaşı olan yabancı terörist, kendi isteği üzerine Yunanistan’a sınır dışı edilmiş ancak bu ülkenin kabul etmemesi üzerine ara bölgede kalmıştı. Bir süre sahipsiz kalan bu kişi, daha sonra ABD’nin kabul edeceği yönündeki taahhüdüyle bu ülkeye gönderilmişti.

 

 

SON DEPORT İRLANDALIYA

ABD’linin ardından Almanya, İngiltere, Hollanda ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu bazı ülke vatandaşları da sınırdışı edildi. İçişleri Bakanlığı, son olarak İrlanda vatandaşı bir yabancı teröristin ülkesine gönderildiğini duyurdu. Dün gerçekleştirilen sınırdışı işleminin ardından 11 Kasım’dan bu yana yani 21 günde DEAŞ’lı toplam 21 yabancı teröristinin deport edildiği öğrenildi. İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları koordinesinde yürütülen teröristlerin sınırdışı süreci önümüzdeki günlerde de devam edecek.

 

 

200’Ü SIRADA BEKLİYOR

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapılan operasyonla yakalanan 9 yabancı terörist de sınırdışı işlemi için Ankara İl Göç İdaresi’ne teslim edilmişti. Yakalanan veya geri gönderme merkezlerinde tutulan yabancı DEAŞ’lılar arasında Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları başı çekiyor. Ayrıca geri gönderme merkezlerinde 950 civarında yabancı teröristin bulunduğu belirtiliyor. Ancak ilk etapta sınırdışı edilmeyi bekleyen terörist sayısının ise 200’ün üzerinde olduğu öğrenildi. Yapılan mülakatlar neticesinde uyrukları tespit edilen ve geri gönderme merkezlerindeki işlemlerinin tamamlanmak üzere olan bu teröristler, en kısa sürede kendi ülkelerine ya da istediği üçüncü bir ülkeye gönderilecek.

750’si hapiste

Geri gönderme merkezlerinin yanısıra Türkiye’deki cezaevlerinde de yabancı teröristler bulunuyor. Buna göre, cezaevlerinde tutuklu bulunan 1172 DEAŞ’lıdan 750’si yabancı uyruklu. 40 farklı ülke vatandaşı olan teröristlerden 638’i hakkında ise hapis cezası verildi. Bunlardan da 231’i hükümlü konumunda, yani hakkında verilen hapis cezaları kesinleşti.

Yenişafak

ETİKETLER
DAEŞ
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • kemalat 1 yıl önce Şikayet Et
  Aslında onları TÖRENLE asmak lazım İDAMI ilk onlara uygulıyalım madem almıyorsunuz alın bakalım denmeli..3-5 tane asıldıgınnda gerıde kalanlar BÜLBÜL gibi konuşur..Hangi ülke istıbahartın oldugu ortaya resmen çıkar..Deaş lılar asıldıktan sonra İÇERDEKİ Sapık ları HAİNLERİDE asmak gerekecek.. ADİL olması için
  Cevapla
 • imha edin 1 yıl önce Şikayet Et
  sınır dışı edilenler yine serbest bırakılacak ve yine türkiyeye karşı kullanılacaklar. suriyede kimsenin görmediği bir yerde bırakın eline birde keleş verin bir ikide atış yapsın. kahraman mehmetçikte bize saldırdı diye imha etsin. bu durumda bir daha bize zarar veremez, kimsede bir şey diyemez. tüm terromoristleri bulunduğu yerde imha edeceksin. ne uğraşıp duruyoruz anlamadım ki.
  Cevapla
 • Özgür t. 1 yıl önce Şikayet Et
  Sıkın kafalarına
  Cevapla
 • Türkiye Vatandaşı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sn. Yorumcuların da paylaştıkları gibi" Daha ÇOOOK Sınır Dışı Yapılacak KİMSELER Var". Madem Türkiye'yi istemiyorsunuz Çıkın Gidin; Bu Millet de Kurtulsun SİZLERDEN siz de rahatlayın. Sizleri Kimse ZORLA TUTMUYOR Burda.
  Cevapla
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece bu degil arananlar listesinde olan pkk lilarin dea$lilarin yurt di$inda ölümleri halinede pis le$leri asla Türkiyeye sokulmamali.l
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Brent petrolün fiyatında sert düşüş! Benzin ve motorine 2 TL indirim yolda
1 Aralık 2021 gazete manşetleri