Yerde göktaşı buldu! 2 milyon TL istiyor! Göktaşı nasıl anlaşılır?

Batman ile Siirt sınırında bulunan Gözpınar köyünde ikamet eden Hamit Köstek isimli vatandaş, tarlasında bulduğu ve göktaşı olduğunu iddia ettiği taşlar için 2 milyon lira istiyor. Köstek, bulduğunu taşları yetkililerinin araştırmasını istedi. Göktaşı nedir, göktaşının özellikleri nedir, nasıl anlaşılır?

GİRİŞ 05.12.2019 19:45 GÜNCELLEME 05.12.2019 22:53
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Gözpınar köyünde ikamet eden Köstek, sabah saatlerinde tarlasını sürmek için alana gitti. Tarlaya gittiğinde farklı taşlar gören Köstek, bunları toplayıp evine götürdü.

Toplam 7 kilogram ağırlığındaki taşları büyük bir dikkatle toplayıp evine götüren Köstek, göktaşı olduğunu iddia ettiği taşlar için 2 milyon lira istiyor.

 

 

'YETKİLİLER ARAŞTIRSIN! 2 MİLYONA SATIYORUM'

Konu ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Köstek, sabah saatlerinde sürmek için tarlaya gittiğini söyledi. Köstek, “Tarlama çift sürmeye gittiğimde yağmur yağmıştı, yağmur yağdığı zaman arazimde parlayan bir şey gördüm. Gidip baktığımda taş gördüm aldım eve getirdim. İnternetten araştırma yaptım, bazı testler yaptım mıknatıs ile taşı tutuyor, kolonya testi yaptım ve sonradan tekrar arazime gidip taşları toplayıp eve geldim. Yetkililerin araştırma yapmasını istiyorum. Arazimin 250 metre kare alan içerisinde mıknatıs ile kontrol etikten sonra topladım. İnternetten araştırma yaptım bu taşlar için 2 milyon dolar istiyorlar ama benim dolarla işim yok, benim Türk lirası ile işim var. Topladığım meteorit taşları yaklaşık 7 kilo vardır. Meteorit taşlarını 2 milyondan satışa sunuyorum” dedi.GÖKTAŞI NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Uzaydan, dünya atmosferine giren maddelere gök taşı denir. Dünya atmosferine bir senede binlerce (Yaklaşık 3-4 bin.) göktaşı girer. Ama gök taşları atmosfere girdiklerinde saniyede 10 – 70 kilometre arasında bir hıza sahiptirler. Bu hız ile atmosfere giren göktaşları sürtünmeden dolayı erimeye ve parçalanmaya başlar. Yere düşene kadar çoğu toz hâline gelir. Binlerce göktaşından sadece 500 kadar yere düşer ve gerçek boyutundan oldukça küçük bir hâlde olur.NASIL ANLAŞILIR?

Göktaşları çok çeşitli olduğundan dolayı genel bir kalıbı koyarak anlatmak zordur. Fakat genel itibariyle en belirgin özelliği atmosfere girerken aşındığı için yüzeyinin yanmış olmasıdır. Dolayısıyla çevresi ince bir siyah veya kahverengi füzyon tabakasıyla kaplanabilir fakat  uzun bir süre önce düşmüşse üzerindeki füzyon kaplaması paslanabilir ve  yüzeyinde kızılımsı-kahverengi bir renk oluşabilir. Diğer en önemli özelliği göktaşının içerisinde bulunun demir nikel gibi ağır metallerden dolayı büyüklüğüne oranla sıradan taşlardan daha ağır olmasıdır tümü olmasa bile bir bölümü parlayabilir.Bulduğunuz taşın göktaşı olup olmadığını anlamak için mıknatıs kullanmak bir seçenektir fakat çok yanıltıcı olabilir, bazı sıradan taşlar mıknatısa tepki verebiliyorken bazı taş meteorlar mıknatısa tepki vermez.

Göktaşının belli bir şekli yoktur, yuvarlak değildir ve düzensiz bir yapıya sahiptir. Meteorlar atmosfere girerken aşındığı için keskin köşeleri olmaz ve törpülenmiş gibi görünür.

Göktaşı nedir, göktaşının özellikleri nedir, nasıl anlaşılır?

Elinizde bir meteor taşı var veya şüpheleniyorsanız okuduğunuz özelliklerin yanı sıra bu işin ehli olan güvenilir insanlarla konuşabilir incelemeleri için numune gönderebilirsiniz. Diğer bir yol da internette satılan meteor solüsyonlarından alarak test etmenizdir.

YORUMLAR 119
 • Hasan kaçar 1 ay önce Şikayet Et
  Bir göktaşı olasılığı yüzde 90 sitedeki görüntüleri inceledim aynısı 2 buçuk kilo bir portakal büyüklüğünde bulduk tarlada irtibata geçmek kişileri bekleriz
  Cevapla
 • Luna 3 ay önce Şikayet Et
  Biz de bu özellikler var ama emin olmak için nereye göndere bilir acaba cevaplara yazarmısınız
  Cevapla
 • Fatma 1 gün önce Şikayet Et
  MTA( Maden tetkik Arama) veya Tübitak ilgileniyor
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Bendede var nederden ögrnebiliriz
  Cevapla
 • Ece 3 ay önce Şikayet Et
  Bizdede var , mıknatıslada çekiyor ama pekte emin değiliz
  Cevapla
 • Ato 1 ay önce Şikayet Et
  Bende de bir tane var mıknatıs çekiyor Bir de diğer taşlara göre ağır ama nasıl gök taşı olduğunu emin olabiliriz
  Cevapla
 • Ali Akıncı 4 ay önce Şikayet Et
  Bizde de göktaşı var ama gerçek olup olmadığını anlamak için kiminle irtibata geçebiliriz bilemiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Delta Plus varyantı riskli mi? Bilim insanlarından önemli açıklama
AB'de liderlerden kritik Türkiye görüşmesi!