BAE ve Arabistan'dan Türkiye'ye karşı terör üçgeni

Türkiye karşıtı her ittifakta yer alan BAE ve Suudi Arabistan şimdi de terör kartını açtı. PKK ile Abu Dabi ve Riyad arasındaki görüşme trafiği gözle görülür biçimde arttı. BAE, Türkiye’nin başına ödül koyduğu PKK’lı teröristbaşı Mazlum Abdi ile görüşerek Orta Doğu’da adeta terörün merkezi haline geldi. Erbil’deki Kürt Bölgesel Yönetimi de Körfez’in iki karanlık prensi ile ilişkileri ilerletti.

BAE ve Arabistan'dan Türkiye'ye karşı terör üçgeni
BAE ve Arabistan'dan Türkiye'ye karşı terör üçgeni
GİRİŞ 08.12.2019 06:18 GÜNCELLEME 08.12.2019 06:18
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

15 Temmuz darbe girişiminin finansör ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) küresel terörün organizatörü haline geldi. FETÖ’nün dışında 2016 yılından beri terör örgütü PKK/YPG’yi de aktif olarak destekleyen BAE, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı sonrası Suriye’deki yeni oyun planı için sahnede. ABD ve İsrail’in coğrafyadaki örtülü operasyonları için üs olarak kullandığı ülkede Veliaht Prens Muhammed bin Zayed, PKK elebaşlarının Suriye-BAE-Suudi Arabistan üçgenindeki temaslarını yönetiyor. Arap medyasına yansıyan son bilgiler, Abu Dabi ve Riyad’ın PKK ile temasının hiç olmadığı kadar çoğaldığını gösteriyor.

AMERİKA EMREDİNCE RİYAD İTİRAZ ETMİYOR

İddiaya göre Suriye’nin belli bölgelerinde doğrudan askeri varlığını azaltan ABD, Suudi Arabistan’dan PKK’ya daha fazla destek vermesini istedi. Bu talebin ardından gerçekleşen ziyarette PKK elebaşları, Riyad’dan bazı sözler aldı. Temasları Rus gazetesi Nezavisimaya da doğruladı. Haberde, “Çoğunlukla Kürt milislerden oluşan Suriye Demokratik Güçlerinin (PKK) bir misyonu, Suriye’nin kuzeydoğu bölgesinin geleceğini müzakere etmek için Suudi Arabistan’a geldi” ifadeleri yer aldı. Haberin devamında, “Krallık, Türk ordusunun ekim ayında başlattığı saldırının ardından Suriye Demokratik Güçleri ve Riyad arasındaki işbirliğini daha ileriye götürmek ve kuzeydoğu Suriye’deki devam eden durumu görüşmek üzere heyeti resmen davet etti” denildi. Riyad heyetinin bir önceki durağının Erbil olması da dikkatlerden kaçmadı.

Suriye’nin petrol kaynaklarını terörün finansmanı için işgal eden ABD, PKK’ya lojistik, medya, mali destek ve silah yardımı konusunda da BAE ile Suud‘u devreye soktu. Veliaht Prensler Zayed ve Selman’ın terör örgütüyle 2016 yılından beri sürdürdüğü temaslar son dönemde zirveye çıktı. Örgütün Suriye’deki elebaşları Abu Dabi-Riyad arasında mekik dokuyor.

PKK'YA 1 MİLYAR DOLAR

Suriye Milli Ordusu (SMO) çatısı altındaki gruplardan Mutasım Tugayı’nın sözcüsü Mustafa Seceri, BAE istihbarat görevlilerinin Suriye’de PKK işgalindeki bölgeleri sık sık ziyaret ettiklerini aktararak şu bilgileri vermişti: “BAE ve Suudi Arabistan, Ayn el-Arab savaşının (Ekim 2014) ilk günlerinden itibaren PKK ile yakın ilişki kurmaya başladı. O dönem gizli yapılan yardımlar 2016 sonrası alenî hale geldi. BAE ve Suudi Arabistan’ın 2015-2019 döneminde PKK’ya yaptığı yardım 1 milyar dolara ulaştı.”

AŞİRETLER TEPKİLİ

Suriye Aşiretleri Yüksek Konseyi Sözcüsü Mudhar Hammad el-Asaad ise PKK’dan bir heyetin Arap devletleri tarafından kabul edilmesinin ‘çok acı verici’ olduğunu söylüyor. Arap basınına konuşan Hammad, DEAŞ’a karşı mücadele bahanesiyle aralarında Rakka ve Deyrizor’un da bulunduğu birçok Arap şehrinin PKK tarafından yıkıma uğratıldığını ve şehirlerdeki nüfusun önemli kısmının yerinden edildiğini belirtti. Sözcü Hammad, “Riyad’ın PKK/YPG delegasyonunu kabul etmesi Suriyeli kabileler için talihsiz bir gelişme. Arap kardeşlerin özellikle Fırat’ta Arap aşiretlerinin yanında durmasını umuyorduk” diye konuştu.

BARZANİ İLE 1 AYDA 2 KEZ GÖRÜŞTÜ

Birleşik Arap Emirlikleri’nin bölgeye ilgisi sadece PKK ile sınırlı değil. Erbil’deki Kürt Bölgesel Yönetimi de Körfez’in karanlık prensleriyle ilişkileri ilerletti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, BAE’ye 1 ayda 2 ziyaret düzenledi. BAE’de Veliaht Prens Zayed ve istihbarat yetkilileri ile görüşen Barzani, bir toplantı için Abu Dabi’de bulunan Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la da bir araya geldi. Yerel kaynaklar PKK ve Barzani yönetimiyle gerçekleşen görüşmelerin ardından BAE’den Erbil’e kargo uçakları ile silah geldiğini iddia ediyor. Silahların kime gittiği ise şimdilik meçhûl. Hem Suudi Arabistan’ın hem de BAE’nin bölgeye ilgisi geçmişe dayanıyor. ABD’nin isteği doğrultusunda DEAŞ’la mücadele bahanesiyle terör örgütüne yüzlerce milyon dolar para aktaran Suudi Arabistan’ın Körfez İlişkileri Bakanı Tamer el-Sabhan, bu yılın haziran ayında da PKK bölgelerine 2 ayrı ziyaret düzenlemişti. Sabhan, bir araya geldiği Arap aşiretlerinin temsilcilerinden terör örgütüne destek vermelerini istemişti.

Yeni Şafak

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Hamdi 9 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’mizin düşmanları terör örgütlerine BAE ve Suudi Arabistan’dan yardım edenleri, bunun için ilişki kuranları Allah kahreylesin İnşallah.
  Cevapla
 • Fedailazım 9 ay önce Şikayet Et
  Fatihin fedaileri çıksada şu terromoristleri ve destekçilerini kim vurduya gitti olsa. Ah be ah.
  Cevapla
 • Anadolu aslanı 9 ay önce Şikayet Et
  Arap şekline girmiş Müslüman ismini almış ama ruhu ingiliz bunlar davaları belli
  Cevapla
 • şems 9 ay önce Şikayet Et
  her ikisine ayar çekilmeli
  Cevapla
 • sezer 9 ay önce Şikayet Et
  ebu leheb in torunlari
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan ordusu ilerlerken AB ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar
Dünyanın yaşam şartları en iyi illeri arasına Türkiye'den bir yer!