Balıkçıların yeni kabusu: İnsan yüzlü sapan balığı

Adana'nın Karataş ilçesi kıyılarında deniz suyunun soğumasıyla birlikte balon balığı popülasyonu azalırken, avlarda yoğun şekilde ortaya çıkan insan yüzlü sapan balığı, ekonomik değeri olmaması ve ağları parçalaması nedeniyle balıkçıları mağdur etti.

Balıkçıların yeni kabusu: İnsan yüzlü sapan balığı
Balıkçıların yeni kabusu: İnsan yüzlü sapan balığı
GİRİŞ 09.12.2019 16:13 GÜNCELLEME 09.12.2019 16:17
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Karataşlı balıkçılar, ağları parçalayan insan yüzlü sapan balığının, toksini siyanürden bin 200 kat daha zehirli olan balon balıklarından ekonomik olarak daha zararlı olduğunu söyledi. Balıkçı Hakan Kangal, kış mevsiminin gelmesiyle balon balıklarının azaldığını ancak sapan balığı popülasyonunun arttığını kaydetti. Tüccarların sapan balığını temizlenmiş halde kilosunu 1,5 TL'den aldıklarını anlatan Kangal, temizlemesi çok zahmetli olduğu için avladıkları bu balıkları satmayıp denize attıklarını dile getirdi.

 

 

YEMEK PARASINI BİLE ÇIKARAMAYACAĞIZ

Sapan balığı yoğunluğu nedeniyle değerli balıkları da avlayamadıklarını vurgulayan Kangal şunları söyledi:

 

 

"Bu balığın hiç kıymeti olmadığı için bizi yoruyor. Mesela bugün 4 kişi ava çıktık. Hemen hemen bir ton ağırlığında bu balıktan çıktı. Bu balıklar biraz hacimli olduğu için bütün ağı kaplıyor. Mürekkep balığı, dil balığı için ava çıktık ancak bu balıklar yüzünden çok az balık avlayabildik. Beklentimiz zaten 30 kilo değerli balıktı yani bin lira gelir bekliyorduk ancak bugünkü kazancımız 150-200 TL. Emek harcayan 4 arkadaşımızın yemek parasını bile çıkaramayacağız."

 

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  beter olun bunlar daha iyi günleriniz yaptığını usulsüz avlar ve katliamlar yüzünden yakında ağlarınızdan yecüc mecüc çıkarsa şaşmayın
  Cevapla
 • oraloğlu 9 ay önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: Evvelki yaptığımız %1000-2000 karlara sayınız. benden söylemesi.hemen ağlayıp sızlamayın.müşahade yak,in ehlinden.
  Cevapla
 • şen deli 9 ay önce Şikayet Et
  2. resimdeki balığa benzer bir iha yapalım ihanın altı aynı bu yüz ifadesi olsun birde büyük puntolarla yunana ölüm yazalım sonra yunan adalarına doğru uçuralım bunu gören yunanların hepiçi kalpten gider bizde savaşmadan adaları aluruh hee :)))
  Cevapla
 • ESRARENGİZ 9 ay önce Şikayet Et
  İnsanın gece rüyasına girer surata bak...çaki'nin balık versiyonu :D
  Cevapla
 • Safa 9 ay önce Şikayet Et
  İnsana benzemiyor bence .
  Cevapla
 • hemşerim 9 ay önce Şikayet Et
  bencede
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çok çarpıcı sözler! 'Arkalarındaki dayıları sayesinde...'
Türk firmaları ABD'ye çıkarma yaptı! Sıraca Çin var...