7 tepeli şehre 7 kapılı orman

Dünyanın en büyüğü olacak Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı, İstanbul’a nefes aldıracak. Elmalı Gölü çevresine kurulan orman, New York’taki Central Park’ın 3 misli büyüklüğünde olacak. 7 farklı kapıdan mesire alanlarına giriş yapılacak ormanda, uluslararası müsabakalara açık kano merkezi, kuş gözlem evi, restoranlar ve spor alanları bulunacak.

7 tepeli şehre 7 kapılı orman
7 tepeli şehre 7 kapılı orman
GİRİŞ 11.12.2019 07:07 GÜNCELLEME 11.12.2019 07:07
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyüğü olacak Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı, İstanbul’a nefes aldıracak. Çalışmaları devam eden proje, 847 hektar alan üzerine kurulacak. İlk kısmında, uluslararası müsabakalara açık kano merkezi de bulunacak. Ormana yedi farklı kapıdan giriş yapılacak.

 

 

CENTRAL PARK’IN GELİŞMİŞ BİR ÖRNEĞİ

Orman Genel Müdürlüğü, Beykoz, Çekmeköy ve Ümraniye ilçelerinin birleştiği yere kurulacak şehir ormanı için çalışma başlattı. Proje, merkezindeki Elmalı Barajı ve içerisinde yer alacak yedi bölgesiyle gelecekte, New York’taki Central Park’ın, 3 misli büyüklüğünde, gelişmiş bir örneği olacak. Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı’na, özel araçların yanısıra toplu taşıma ile de ulaşabilecek.

 

 

KUŞ GÖZLEM KULESİ DE YER ALIYOR

Proejnin tamamında 106 adet 36 bin metrekare bina, 6 adet 20-250 metre açıklıklarında ahşap köprü ve 30 kilometre yol bulunuyor. Yapı yoğunluğunun en fazla olduğu I. bölgede inşaat faaliyetleri tamamlandı. 1. bölge içerisindeki idare ve seminer binası, bisiklet ve akülü araç kiralama ünitesi, akvaryum, kuş dünyası, yöresel pazar, lokanta, kafesera, gölet, su değirmeni, ibadethane, çeşmeler ve tuvaletler, piknik alanları, yürüyüş ve bisiklet parkurları, çocuk parkı, büfe, açık spor alanları ve kuş gözlem kulesinin yapımı tamamlandı.

BİRİNCİ BÖLGE TAMAMLANDI

Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı’na yedi kapıdan girilecek. Henüz planlama aşamasında olan Gülistan, Lalezar, Sümbül, Karanfil, Gelincik, Menekşe ve Çiğdem ismindeki bu yedi farklı mesire alanında vatandaşlar keyifle vakit geçirecek. Şehir ormanının 1. bölgesi tesisleri Orman Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilerek Beykoz Belediyesi’ne kiraya verildi. Ancak henüz halka açılmadı.

Yenişafak

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Turuncu 7 ay önce Şikayet Et
  o parkın içi betonlaşmazsa ben hiç bir şey bilmiyorum
  Cevapla
 • Halil 7 ay önce Şikayet Et
  Gezicilerde gelecekmi çay içmeye bekleriz.
  Cevapla
 • Demir Ersoy 7 ay önce Şikayet Et
  İstanbul Bşak şehir şehir hastanesinin çevresi mutlaka ormanlaştırmalı etrafını binalarla boğmamalı hastane ormanı hastaların gezip temiz hava alabilecekleri alanlar olmalı
  Cevapla
 • lazoğli 7 ay önce Şikayet Et
  restoran olmasa olmuyomu. doğal kalsın. sonra rant yeri oluyor
  Cevapla
 • Osman 7 ay önce Şikayet Et
  Haklisin kardesin. Sonra restoran Icinde orman yada caybahcesi icinde park gibi birsey oluyor.
  Cevapla
 • Mimam Oğlu 7 ay önce Şikayet Et
  Yaptırmazuk. İstemezük. Büzük.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Okulların açılmasıyla ilgili Mehmet Ceyhan'den beklenen açıklama
Hakan Şükür’ün ByLock yazışmalarından çıktı