İstanbul için korkutan görüntü! Kırmızı alarm

İstanbul’da 11 Aralık itibariyle bugüne kadar beklenen yağmurların yağmaması barajlardaki su seviyesinin ciddi oranda azalmasına yol açtı.

GİRİŞ 11.12.2019 12:37 GÜNCELLEME 11.12.2019 12:52
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

İSKİ verilerine göre barajlarda bulunan su miktarı 338 milyon metreküpe düşerek son 10 yılın en düşük seviyesine indiği görüldü. Geçen yıl aynı tarihte ise barajlarda 558 milyon metreküp su bulunduğu görüldü. Öte yandan, tehlikenin boyutu geçen günlerde Büyükçekmece ve Alibeyköy Barajlarının havadan çekilen görüntüsünde bir kez daha gün yüzüne çıkmıştı.

 

 

10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ ANLAMINA GELİYOR

İstanbul'un barajlarındaki doluluk oranı 11 Aralık itibarıyla 35.50 olarak ölçüldü. Bu oran son 10 yılın en düşük seviyesi anlamına geliyor. En son bu orana yakın olarak 2016 yılında aynı tarihte doluluk oranı yüzde 37,20 olarak ölçülmüştü. 2013’te ise 38.71 olarak ölçülmüştü. Barajlardaki en büyük doluluk oranı ise 93.32 ile Mart ayında ölçülmüştü. Öte yandan barajlarda bugün itibarıyla toplamda 338 milyon metreküp su kaldığı görüldü. Özellikle Ekim, Kasım ve Aralık ayının ilk günlerinde beklenen yağmurların yağmaması İstanbul’da barajlarındaki su seviyesinin düşmesine neden oldu.

 

 

ALİBEYKÖY 38.14'E KADAR DÜŞTÜ

Tehlikenin boyutu barajlardan çekilen drone görüntüsü ile bir kez daha ortaya çıkmıştı. İstanbul’da sonbahar mevsiminin kurak geçmesiyle birlikte Büyükçekmece Gölü’ndeki suların yaklaşık 300 metre çekildiği görülmüştü. Suların çekildiği alanları ise balçıkların kapladığı görüldü. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan en önemli barajlardan olan Alibeyköy Barajı'nda önceki yıllara göre su seviyesinde önemli derecede azalma oldu. Barajın su seviyesi 11 Aralık itibarıyla 38.14’e kadar düştü. Barajın havadan görüntülerinde suların çekildiği alanlarda lastik izleri ortaya çıkmıştı.

SON VERİLER

İSKİ verilerine göre 11 Aralık tarihi itibarıyla İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranları şu şekilde paylaşıldı:

“Ömerli 31.28, Pabuçdere 3.51, Sazlıdere 34.43, Büyükçekmece 35.65, Alibeyköy 38.14, Tekos 52.05, Kazandere 3.86, Elmalı 62.04, Darlık 40.59, Istrancalar 20.99.”

YAZDIR
YORUMLAR 109
 • mmed 5 ay önce Şikayet Et
  israf büyük, banyolarda kesinlikle kovaya du alınıp kullanılmalı. Abdest alanlar ipil ipil akıtmalı. Diş fırçalarken kapatılmalı
  Cevapla
 • hakan 5 ay önce Şikayet Et
  Reis uyarmıştı ne kadar öngörülü, ne kadar işine hakim olduğu bir lider olduğu ortaya çıktı İmamoğluda ancak mavra yapsın manevra yapsın istanbullu ne yazıkki hak etti
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Herşey güzel olacak.)))
  Cevapla
 • Sevda 5 ay önce Şikayet Et
  ALLAHTAN dilerimki bir iki yil hicbir ülkede yagmur yagmaz..belki biraz ders aliriz .hani sevgi saygi sadakat insanlik nerede...söyleyin arkadaslar haksizmiyim biz sevmeden güvenmeden sevilmeden nasil yasayacagiz öldürerekmi
  Cevapla
 • isimsiz 5 ay önce Şikayet Et
  cahil
  Cevapla
 • Vatan 5 ay önce Şikayet Et
  Allahtan dilerimki göklerden rahmet yağsın, sizin gibi art niyetli düşünmüyorum, ben istanbulu ve ülkemizi düşünüyorum, imamoğlu beni ilgilendirmez, beni Türkiye ilgilendirir, ülkemiz inşallah bu yıl bol yağış alır. Bu istememezlik nedir, biz arap ülkesi değiliz, Türkiye Cumhuriyetiyiz, bu ülke hepimize yeter. Sen, ben yoktur, hepimiz varız.
  Cevapla
 • Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  Hazır göl yatakları cekilmişken su havzalarını derinleştirın ki yağmur yağdığında kar yağdığında daha çok su tutsun.
  Cevapla
 • şako 5 ay önce Şikayet Et
  çamur deryasına, sen gir bir şöyle 100m2 alanı genişlet hele.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eylemler devam ederken Trump'tan Washington sokaklarında askerler ile gövde gösterisi
Son dakika haberi: 1 Haziran koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı