Libya'da Misrata şehri Hafter'e karşı seferberlik ilan etti

Libya'daki Misrata Belediye Meclisi, başkent Trablus'u Halife Hafter güçlerine karşı savunmak için seferberlik ilan etti. Hafter, Trablus'u alabilmek için şehre yoğun bir saldırı başlatmıştı.

Libya'da Misrata şehri Hafter'e karşı seferberlik ilan etti
Libya'da Misrata şehri Hafter'e karşı seferberlik ilan etti
GİRİŞ 16.12.2019 02:39 GÜNCELLEME 16.12.2019 02:57
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) yürüttüğü "Burkan el-Gadab" operasyonu basın merkezinin yayımladığı, Misrata Belediye Meclisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Misrata kenti, Hafter'e karşı tüm imkanlarını ve ağırlığını devletin tasarrufuna sunarak seferberlik ilan etmiştir" denildi. 

 

 

Misrata kentinde OHAL Odası oluşturulduğu ve tüm imkan ve güçlerinin Hafter'in Trablus'a yönelik "belirleyici savaş" adını verdiği operasyona karşı kullanılacağı kaydedildi. 

Açıklamada ayrıca söz konusu OHAL Odası'nda Misrata Belediye Meclisi, askeri, güvenlik ve sivil kurumlardan üyelerin yanı sıra kentteki çeşitli STK'lardan ve iş adamlarından temsilcilerin bulunduğu vurgulandı.  

 

 

Libya'nın doğusunda gayrimeşru silah zoruyla yönetimi ele geçirmeye çalışan emekli asker Halife Hafter, son olarak 12 Aralık'ta Trablus'a yönelik "Belirleyici Savaş" adıyla yeni bir saldırı emri verdiğini duyurmuştu.

TRABLUS SALDIRISI

General Hafter, 4 Nisan'da da Trablus'u ele geçirmek için birliklerine saldırı emri vermiş ve 48 saat içinde başkentin kontrolünü ele geçireceklerini iddia etmişti.

Bunun üzerine Libya'da uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de Burkan el-Gadab Operasyonu'nu başlatmıştı.

BAE SİHA'LARI MİSRATA'YI BOMBALADI

UMH'nin yürüttüğü "Burkan el-Gadab" operasyonunun sözcüsü Mustafa el-Mecii'nin AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, başkent Trablus'un doğusundaki Misrata kenti Hava Harp Okulu, BAE'ye ait silahlı insansız hava araçları (SİHA) tarafından iki kez hedef alındı. 

Misrata kentinin Trablus'taki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) destek amaçlı seferberlik ilan etmesiyle eş zamanlı olarak BAE'ye ait SİHA'lar kentteki Hava Harp Okulu'nu vurdu.

Mecii, Hava Harp Okulu'ndaki eski bir mahzenin hedef alındığı saldırıda can kaybı ya da yaralanma yaşanmadığını, yerden uçaksavarlarla karşılık verilen SİHA'ların uzaklaşmak zorunda kaldığını söyledi.

Hafter'i destekleyen BAE'nin SİHA'lı saldırısının, Misrata kentinin Hafter'e karşı Trablus'un yanında yer alacağına dair seferberlik ilan etmesiyle eşzamanlı olması dikkati çekti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • kahramanmaraş. 9 ay önce Şikayet Et
  Bu Müslüman ülkelerin vatandaşları uyuyorlarmı? Ülkelerini yönetenler Müslüman kıyımı yapıyor, üslüman ülkeleri yok etmeye uğraşıyor. İsrail ve abd nin çobanlığını yapıyor. Halkların hiç sesi çıkmıyor. Ne yapıyorsuuz diyen yok. Yazıklar olsun s.rabistan, yazıklar olsun b.arap emirlikleri halkına.
  Cevapla
 • Adsız Atlı 9 ay önce Şikayet Et
  Kudüs atma. Atma kardeşim din kardeşiyiz. Bae, Suud da yönetime karşı gelen şuurlu İmam, gazeteci, halktan ileri gelenleri astılar yada kim vurduya gitti. Ama halkın çoğu uyuyor. Ama bsk çoğu zengin krndini Altın kaplama arabaya, futbola ve deve yarışlarına vermiş.
  Cevapla
 • Kudüs 9 ay önce Şikayet Et
  uyuyor olduklarını kim söyledi ? çoğu hapislerde yada idam edildi yada ülkeden kaçmıştır geri kalan ise savaş ediyorlar hala
  Cevapla
 • MAAŞ 9 ay önce Şikayet Et
  Maaşı yüksek. Eğitimi disiplinli ve kapsamlı. Teçhizatı çelik yeleği bol tutmazsan hiç başlama o işe.
  Cevapla
 • şükür 9 ay önce Şikayet Et
  Türiyeden kıbrısa giden sihaların hedefi şimdiden belli geçmiş olsun hafter ne kadar silahın varsa te tek havadan yok edilecek.
  Cevapla
 • Demir Ersoy 9 ay önce Şikayet Et
  Hasan ELBENNA nın bir sözü var Arap kıralları ordularını İsrail e yada başka düşmana karşı savaşması için beslemiyor kendi halkları zülme karşı ayaklandıkları zaman onları katl etmek için besliyorlar .demişti
  Cevapla
 • keamu 9 ay önce Şikayet Et
  doğru söylemiş.
  Cevapla
 • Selami 9 ay önce Şikayet Et
  Bütün orta doğu böyle. Aynen bir zamanların Ingiltere derebeyleri gibi kendi halkına karşı
  Cevapla
 • kamil 9 ay önce Şikayet Et
  1 tane libyali yokmu ülkeyi kaosa sürüklemden harcli ayakapisi yalayani durduracak ülke suriye olmadan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! e-Devlet'te yeni hizmet hazırlığı
Bakan Akar'dan alçak manşete sert tepki