Türkiye hazırlıklara başladı!

Libya’da Hafter terör örgütünün saldırılarına maruz kalan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne “asker gönderme” teklifinde bulunan Türkiye, davet gelmiş gibi hazırlıklara başladı. Hükümet, TSK’dan asker sevki için gerekli gemi ve uçaklarla ilgili çalışmalara başlamasını istedi.

Türkiye hazırlıklara başladı!
Türkiye hazırlıklara başladı!
GİRİŞ 16.12.2019 06:13 GÜNCELLEME 16.12.2019 06:17
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya’da darbeci Hafter’in saldırısı altındaki meşrû hükümete yardıma hazır. Askeri kaynaklar Trablus’a intikal işlemlerinin başladığını belirtiyor. Zırhlı araç, İHA ve tankların dışında özel kuvvetler, SAT ve SAS timlerini Türkiye’nin deniz komşusuna sevk edecek çıkarma gemileri hazır tutuluyor. Bunun yanında kargo uçak ve helikopterleri de Misrata rotasıyla havalanmak için alarma geçti. Kaynaklar TSK’daki hazırlıkların, Fayiz es-Sarrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden (UMH) ‘resmi talep gelmiş gibi’ yürütüldüğünü dile getiriyor. Rusya, ABD, BAE ve Mısır destekli Hafter saldırılarını artırırken Ankara da zaman kazanmak istiyor. Olası davette özel birlikler, araç ve mühimmatın sevki için ilk adım çıkarma gemileri olacak.

DOHA’DA KARAR ANI

Önceki gün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar’ın başkenti Doha’da biraraya gelen Sarrac’ın Türkiye’den asker talebini yazılı olarak sunup sunmadığı henüz bilinmiyor. Ancak bu talebin, uluslararası kamuoyuna Libya’ya yönelik askeri intikalin başlamasıyla birlikte duyurulması da olasılıklar arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan, onlarca ülkenin desteklediği Hafter Terör Örgütü’nün saldırısı altında bulunan UMH’den talep gelmesi halinde Mehmetçiğin Libya’ya sevk edilebileceğini belirtmişti.

ÇARŞAMDA ONAYLANIR

Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanı sınırlandırma anlaşmasını BM’de tescilleten Türkiye, Libya ile imzalanan ikinci metin olan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Anlaşması sürecini de jet hızıyla işletiyor. Önceki gün akşam TBMM’ye sunulan anlaşmanın bugün Dışişleri Komisyonu’nda, ardından çarşamba Genel Kurul’da yasalaştırılması planlanıyor. Dışışleri Komisyonu’nun gündemine bugün geleceği öğrenilen düzenlemenin önemi düşünülerek sözkonusu anlaşmanın 2020 bütçe maratonunu sürdüren TBMM Genel Kurulu’nda da çarşamba günü gelir bütçesinin ilgili maddelerinin oylanmasının ardından gündeme alınması bekleniyor.

İŞTE O MADDELER

Güvenlik ve askeri eğitimin yer aldığı mutabakat metninde işbirliği alanları özetle şöyle sıralandı: “Ortak tatbikatlara katılım, terörizm ve yasa dışı göç ile mücadele, istihbarat değişimi ve operasyonel işbirliği, askeri tıp ve sağlık hizmetleri, barış koruma, insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele operasyonları, askeri tarih, arşiv, yayım ve müzecilik, denizde durumsal farkındalık alanında bilgi mübadelesi ve paylaşımı, lojistik ve hibe paylaşımı, talep halinde müşterek savunma ve güvenlik iş birliği ofisi kurulması, askeri hukuk konusunda bilgi paylaşımı.”

Sorunu olan bize gelsin

Meclis’te gazetecilerin sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Asker gönderme ayrı bir şey. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Eğer Libya tarafı bizden böyle bir talepte bulunursa bunu değerlendiririz’ demişti. Bu anlaşmadan da bağımsız bir şekilde söylemişti ki zaten Libya ile bizim buna benzer askeri ve güvenlik anlaşmalarımız geçmişte de var” karşılığını verdi.

Yenişafak

ETİKETLER
türkiye asker
YAZDIR
YORUMLAR 72
 • turkiyem 9 ay önce Şikayet Et
  Türkün özü var olsun dünyanin huzuru mutlulugu sadece ve sadece ay yıldızlı bayragin altında dir türk milleti var olsun diriliş başladi bismillah rabbim türk ordusunu türk milletini daima muzaffer eylesin
  Cevapla
 • Husamettin Colak 9 ay önce Şikayet Et
  skynews arapca tv kanalı az once canli yayın yapti ve resmi hukumet yetkilisi..turkiyeyi tum libyanin guvenliginden sorumlu olacak şekilde libyaya davet etti. Hayirlara Vesile Olur inşaAllah
  Cevapla
 • Recep 9 ay önce Şikayet Et
  Çekirgenin zoruna gitmiş anlaşılan... Libya da bizim Suriye de Irak ta Yemen de Somali de...
  Cevapla
 • Gurbetci 9 ay önce Şikayet Et
  Ya ölüm ya istiklal orasi osmanli diyari Reis biz haziriz yeterki emir ver
  Cevapla
 • Çekirge 9 ay önce Şikayet Et
  Çekirgenin sonunu hatırlatmak lazım. Bu paralar yatırımlar kimin cebinden çıkıyor?
  Cevapla
 • vay be arkadaş 9 ay önce Şikayet Et
  senin cebinden ne kadar çıkdı Çekirge söle de sana bağış yapayım !
  Cevapla
 • Adana01 9 ay önce Şikayet Et
  elin abdlisi rusu avrupalısı dünyanın her yerini işgal etmiş sen hala paranın pulun dersindesin. Libya Türk iş dünyası içinde önemli bir devlet. eğer paraysa her şey libyanın yeniden inşaası bizim işimiz
  Cevapla
 • a erduman 9 ay önce Şikayet Et
  sana ne kardes senden cikmiyorya
  Cevapla
 • Turk 9 ay önce Şikayet Et
  Herşeyiniz para pul olmuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hastalarda ‘akıllı bileklik’ uygulaması yaygınlaşacak
Yunan Cumhurbaşkanı Rum Kesimi ziyareti öncesi Türkiye'yi hedef aldı