Dikkat çeken araştırma: Davutoğlu ve Babacan yüzde 1'i zor geçiyor

Seçmen, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın kuracağı partiyi desteklemiyor. Optimar'ın yaptığı araştırmadan çıkan dikkat çekici sonuçlar şöyle: Seçmenin yüzde 67'si yeni partiye ihtiyaç duymuyor. Bugün genel seçim olsa, Cumhur İttifakı'na oy kullanacak seçmenin oranı yüzde 52. Davutoğlu ve Babacan'ın partisine oy kullanacağını söyleyen seçmenin oranı ise yalnızca yüzde 1.2'de kaldı.

Dikkat çeken araştırma: Davutoğlu ve Babacan yüzde 1'i zor geçiyor
Dikkat çeken araştırma: Davutoğlu ve Babacan yüzde 1'i zor geçiyor
GİRİŞ 17.12.2019 14:45 GÜNCELLEME 18.12.2019 00:37
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Optimar, Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'ni kurmasının ardından vatandaşa, "Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz" sorusunu sordu. Anketten çıkan sonuç dikkat çekti: Davutoğlu'nun partisi ile Ali Babacan'ın kuracağı partinin bugün esçim olsa alacağı oy oranı toplam yüzde 1.2.

 

DAVUTOĞLU VE BABACAN'A DESTEK YOK

Optimar Araştırma'nın "Türkiye'nin Nabzı" isimli araştırmasında, "bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz" ve "bir partiye ihtiyaç var mı" soruları soruldu. 12-15 Aralık tarihleri arasında 26 ilde gerçekleştirilen araştırmaya göre, Davutoğlu'nun kurduğu ve Babacan'ın kuracağı iddia edilen partiye katılanların yüzde 1.2'si oy vereceğini söyledi. 

 

Katılımcıların yüzde 42'si AK Parti, yüzde 22.6'sı'i CHP, yüzde 12.4'ü HDP, yüzde 10.1'i MHP, yüzde 8.5'i İyi Parti, yüzde 1.1'i Saadet Partisi, yüzde 0.6 Gelecek Partisi, yüzde 0.6'sı ise Ali Babacan'ın yeni partisine oy vermeyi düşündüğünü belirtti.

YENİ PARTİLERE AK PARTİ'DEN DESTEK YOK

Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 7.7'si 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi'ne oy kullandı. MHP'Ye oy verenlerin oranı yüzde 1.6; HDP'ye oy verenlerin oranı ise yüzde 1.5 Gelecek Partisi'ne oy vereceğini söyleyenlerin yalnızca yüzde 0.4'ü 24 Haziran seçimlerinde AK Parti'ye oy kullandı. 

Ali Babacan’ın kuracağı partiye oy verecek olanların ise yüzde 1.2’si 24 Haziran seçimlerinde HDP’ye, yüzde 1.1 ise MHP’ye, yüzde 0.7’si CHP’ye, yüzde 0.5’i AK Parti’ye oy verdi. Yüzde 0.7’de oy kullanmadığını belirtti. 

SEÇMEN YENİ PARTİ İSTEMİYOR

Ankette çarpıcı diğer sonuç ise, seçmenin yüzde 67'si yeni partiye ihtiyaç duymadığını belirtti. Araştırmaya göre ‘Yeni bir partiye ihtiyaç var mı’ sorusuna yüzde 14.9 ‘evet’ yanıtını verirken, yüzde 66.8 ‘hayır’ cevabını verdi. Kararsız olanların oranı 18.3.

YÜZDE 10'DAN 1'E DÜŞTÜ

Optimar'ın yaptığı son araştırmada, seçmenin yüzde 10'u Davutoğlu ve Babacan'ın partisine oy vermeyi düşündüğünü belirtmişti. Yeni araştırmada bu oranın yüzde 1'e inmesi dikkat çekti.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 43
 • aynen 2 yıl önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun biz kimseyi taniyamamisiz ne yaz iki resmen chp yen destek için kendilerini paraliyorlar anillarisecdeye gidem bu insanlara inanamiyorum
  Cevapla
 • KANTARA 2 yıl önce Şikayet Et
  Partinin adı, Sipariş partisi olsa ne yakışırdı.Aslına uygun.
  Cevapla
 • gurbetci 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlar Siyonus usaklari, maksatlari AKP bölmek, yaziklar olsun
  Cevapla
 • müslüman. 2 yıl önce Şikayet Et
  kimse rehavete kapılmasın, bunlar %5 bile alsa büyük sorun olur.aşağıdaki yorumlar hep kendinden çok emin,gördük istanbuldaki ve ankaradaki felaketi.akıllı olun uyumayın.bunların önünü nasıl keseriz onu düşünelim.
  Cevapla
 • Aylin 2 yıl önce Şikayet Et
  Yetkililere sesleniyorum..türkiye nin acilen 'uluslararası komplo teorileri " Vb.adı altında derslerin müfredat programına konmasına ihtiyacı vardır...yoksa saf ve temiz ülkem halkı entrikalardan bi haber yitip gidecektir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan 'Man adası' davasını kazandı! Kılıçdaroğlu 100 bin TL ödeyecek
Son dakika: Çok sayıda ilde eş zamanlı 'Müsilaj' operasyonu!