İmar tadilatı artık ada bazlı olacak

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesinin karıştığı rüşvet iddialarının sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerde imar rantına son verecek düzenlemeyi Meclis gündemine getiriyor.

İmar tadilatı artık ada bazlı olacak
İmar tadilatı artık ada bazlı olacak
GİRİŞ 27.12.2019 07:24 GÜNCELLEME 27.12.2019 07:27
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin Çevre Bakanlığı döneminde başlattığı ve yaklaşık üç senedir üzerinde çalışılan imar düzenlemesi tamamlandı. Belediye Meclislerinin keyfî imar değişiklikleri ile oluşturdukları rantın önüne geçmeyi hedefleyen düzenlemeyle bir bölgedeki binaların kaç katlı olacağı belirlenecek ve belediyelerin özel kararlarla kat artışına izin veren yetkileri ortadan kalkacak. Düzenlemenin kısa sürede TBMM Çevre Komisyonuna sunulacağı öğrenildi. İmar rantı ve kaçak yapılaşmayla mücadele edilmesinin hedeflendiği çalışma kapsamında birçok sorunun kaynağı olan parsel bazlı plan değişiklikleri son bulacak. Artık Bakanlık, parsel bazlı plan değişikliğinin yapılmasına müsaade etmeyeceği gibi dönüşümler ada bazlı yapılabilecek. Ada bazlı dönüşümlerde de oluşan değer artışıyla ilgili, hem yerel yönetime hem Hazine’ye hem de kentsel dönüşüm bütçesine pay aktarılacak.

 

 

CEZALARA “METROPOL” DÜZENLEMESİ

Aynı düzenlemenin içerisinde cezai yaptırımlar da yer alacak. Mevcut İmar Kanunu’nda farklı bölgelerde imara aykırı aynı sınıftaki her yapıya, bölge veya gelişmişlik farkı gözetilmeksizin aynı ceza uygulanıyor. Metropol şehirdeki imara aykırı yapı ile Anadolu’nun ücra bir köşesindeki aynı sınıftaki imara aykırı yapıya eşit cezalar kesiliyor. Yapılacak düzenlemeyle Emlak Vergisi değerini esas alan cezalandırma sistemi getirilecek ve cezalar daha adil olarak uygulanacak.

 

 

TAPUYA ŞERH DÜŞÜLECEK

Öte yandan, düzenlemeyle imar planları için elektronik işlem numarası uygulamasına geçilecek. Böylece ilan askı usulü köklü bir şekilde değiştirilerek dijital askı dönemine geçilmiş olunacak. Ayrıca düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra ruhsatsız başlayan, ruhsat eklerine aykırı kaçak yapıların tapu kayıtlarına, bu yapıların satılamayacağı ve kiralanamayacağına ilişkin şerh konulacak. Aynı uygulama köylerde de geçerli olacak.

TÜRKİYE GAZETESİ

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Nesrin Kurnaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Ada bazli degisimdeki artistan yuzde kaci kadari belediye-kentsel donusum-hazineye aktarilacak? Mesela yuzde 1 mi?
  Cevapla
 • SORU 1 yıl önce Şikayet Et
  Dairenin degeri 500.000 TL ikem kentsrl dönüsümden sonra 800.000 TL oldu diyelim. Buradaki deger artisi 300.000TL olur. Buradaki deger artisi daire sahibine kalmayacak mi? Yoksa bu 300.000 TL deger artisi daire sahibinden tahsil edilip Belediye, Hazine, Bakanlik arasinda oaylasilacam mi? Yoksa ne? Bu deger artisinin paylasimi nasil olacak bu konuyu acar midiniz sn. Bakan
  Cevapla
 • mağdur 1 yıl önce Şikayet Et
  Belediyeler askı ilan yapıyor tapu sahibinin haberi olmuyor dava açtığında biz astık diyorlar tebliğ yok birşey yok düzenleme gelsin artık yeterrrrr.
  Cevapla
 • tahsin 1 yıl önce Şikayet Et
  Zonguldak İli Kozlu İlçesindeki çarpık yapılaşmayı nasıl düzelteceğiz.güzelim ilçe mahvoldu.Büyüklerimiz keşke eskisi gibi tebdil i kıyafet ile alanda dolaşsalar.
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Sehir sehir mahallle mahalle katlari bakanlik belirlesin adam insati bitirmis yikin diye konun cikiyor boyle adalet olmaz akillari nerdeydi bu insaatlar bitmeden once adalet herkeze lazim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan duyurdu: Temelini Erdoğan ve Putin atacak
Kılıçdaroğlu'nun gündemi sarsan videosu! Türkiye bu konuyu konuşuyor