Devlet Arşivleri Başkanlığı'ndan flaş Osmanlı Devleti kararı

Devlet belgelerinin en iyi şekilde muhafaza edilmesi ve doğru tasnifinin sağlanması için Cumhurbaşkanlığı'na bağlanan Devlet Arşivleri Başkanlığı, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini belirledi. Belirlenen en önemli hedeflerden biri "Yurt dışı arşivleri ile işbirliği yapılarak Osmanlı dönemine ait arşiv belgeleri temin edilecek" maddesi...

Devlet Arşivleri Başkanlığı'ndan flaş Osmanlı Devleti kararı
Devlet Arşivleri Başkanlığı'ndan flaş Osmanlı Devleti kararı
GİRİŞ 05.01.2020 07:04 GÜNCELLEME 05.01.2020 11:41
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Başkanlığın, 2020-2024 dönemine ilişkin stratejileri şöyle:

 

- Devlet Arşiv Ağı ve Devlet Arşivi Veri Merkezi kurulacak. Kamu, özel sektör ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde Devlet Arşiv Ağı kurulması için analiz çalışması yapılacak, yetki ve sorumluluk alanları belirlenecek.

- Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait belgeler ile Atatürk ve sonraki cumhurbaşkanlarına ait bilgi-belge kaynakları derlenip araştırmacıların ve toplumun hizmetine sunulacak.

 

- Yurt dışı arşivleri ile işbirliği yapılarak Osmanlı dönemine ait arşiv belgeleri temin edilecek. Belgelerin gerek kurumlarda, gerekse Devlet Arşivleri Başkanlığında standartlara uygun korunmasına ilişkin gerekli tedbirler alınacak. Tahribe uğramış arşiv materyali aslına uygun bir biçimde restore edilerek bunların gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak.

- Restorasyona ihtiyaç duyulan belgelerin sınıflandırması yapılacak, eski harfli Türkçe (Osmanlıca) ve yıpranmış arşiv belgelerinin tespitine ve devrine öncelik verilecek. Bu yıl içerisinde toplamda 120 arşivlik belgenin restorasyonun tamamlanması planlanıyor.

- Arşivlere ilişkin araştırma, yayın ve tanıtımlar ile toplumun tarihe ilgisi artırılacak. Bu kapsamda, Arşivciliğe ve Devlet Arşivleri Başkanlığına ilişkin tanıtım filmleri ve kamu spotu hazırlanacak, ulusal arşivimizin gerek Türk halkına gerekse uluslararası camiaya tanıtılmasına yönelik sergi ve yayınlar yapılacak. Toplumun tarihe ve arşivlere ilgisini artırmak için sosyal medya ve diğer iletişim araçları da kullanılacak. Orta öğretimde tarih derslerine arşiv belgeleri konusu eklenmesi yönünde çalışma yapılacak.

- Belgeler, katalog programına tanımlanacak. Kişi ve devlet haklarına ilişkin belgeler talepler doğrultusunda karşılanacak. Kişisel bilgilerin korunmasına maksimum özen gösterilerek gizlilik özelliği olan belgelerin yanı sıra ticari gizlilik, telif hakkı ve fikri mülkiyet hakları konularında çalışma yapılacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • vatandaş60 10 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı arşivlerini yurt dışına hurda kağıt diye satan millet düşmanı chp ye terakkiçi zihniyete sorun arşivlere neoldu.
  Cevapla
 • ÇOK BİLEN ADAM.. 10 ay önce Şikayet Et
  BULGARİSTAN'A SATILAN OSMANLI ARŞİVİNİN, Bulgaristan kendine ait olanını alıp kalanını bize iade etmiştir...BÖYLE OLMASI BİLE BİR FACİADIR..Ama ne yazık ki bu durum chp nin umurunda bile olmaz.
  Cevapla
 • Fatih sinemacı 10 ay önce Şikayet Et
  Sadece osmanlı mı. 10.000 yıllık Türk tarihi arşivleri kayıp. Çindeki Türk piramidi ve belgeleri. Rusyadaki gizli belgeler. Hepsi ortaya çıkarılıp Türk tarihi aydınlatılmalı. Külyürel olarakta yaygınlaştırılması için tarihi film ve belgeseller yapabilmemiz için belgelere ulaşmak istiyoruz bu tarih bize temin edilsin. Dünya değişecek sonra eminim.
  Cevapla
 • Seyyid vedat 10 ay önce Şikayet Et
  Biz öyle şanlı öyle kahraman bir ummetizki değil 10000yillik bütün tarihimizi silseler bu ümmetin kahraman oğlu olan TÜRK milleti O tarihi daha şanlı bir surette yeniden yazacaktır ALLAH CC izni ve yardımı ile İNŞAALLAH
  Cevapla
 • MUSTAFA ENSAROĞLU 10 ay önce Şikayet Et
  sayın cumhurbaşkanının kefereye şehit diyeceğini sanmıyorum, şehit kelimesi sadece bizim askerlerimize yakışan bir kelimedir çünkü vatanı milleti ve allah rızası için savaşan bizim askerlerimizdir..
  Cevapla
 • Conqueror 10 ay önce Şikayet Et
  Öyle bir şey dememiş açıkladı kardeşim inanıp durmayın şunlara
  Cevapla
 • Yavuz 10 ay önce Şikayet Et
  Bunun neresi flaş zaten yıllardır yapılıyor. Flaş şok gibi tanımlamaları biraz temkinli kullanın. Haberci cahil olduğu konuda da haber yapar ama o konuda alimmiş gibi tanımlamalardan kaçınır. Lütfen mesajı sansürlemeyin ki kendinizi geliştirebilin yoksa böyle devam eder.
  Cevapla
 • orhan 10 ay önce Şikayet Et
  sevgili yavuz kardeşim... benim gibi düşünen birine rastlamak güzel... ben de defalarca aynen sizin gibi kendilerini ikaz ettim... ama hep sansürlediler... sizin yorumunuzu yayınlayabilen arkadaşı ve sizi içtenlikle tebrik ediyorum...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Operasyonu çeken 3 ismi deşifre etti! Türkiye derhal tutuklama emri çıkartmalı
Dünyayı sarsan suikast sonrası çağrı geldi: Geri dön