Bingöl'de nesli tehlikede puhu baykuşu bulundu

Bingöl'ün Genç ilçesinde bir köylünün yaralı ve bitkin halde bulduğu nesli tükenmekte olan puhu baykuş, Bingöl Üniversitesi'nde veterinerler tarafından tedaviye alındı.

Bingöl'de nesli tehlikede puhu baykuşu bulundu
Bingöl'de nesli tehlikede puhu baykuşu bulundu
GİRİŞ 07.01.2020 17:26 GÜNCELLEME 07.01.2020 17:26
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Genç ilçesine bağlı Doğanca köyünde yaşayan bir kişi, kırsal alanda bitkin halde bulduğu puhu baykuşu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'ne teslim etti. Puhu baykuşu, tedaviye ihtiyacını olduğunu belirleyen Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri Bingöl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesi'ne getirdi. Puhu baykuşu tedaviye alan veteriner fakültesinde görevli Dr. Sami Ünsaldı, baykuşun sağ kadının 2 kemiğinin kırık olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Baykuşu, kendi geliştirdiği tedavi yöntemiyle sağlığına kavuşturacağına anlatan Ünsaldı, "Baykuş bize getirildiğinde sağ kanadının iki kemiği kırılmıştı. Deri ve kasları da yırtarak her iki taraftan da açık bir kırık mevcuttu. Kırık bölgesinde enfekte olmuş durumdaydı. Biraz pansuman yaptık. Deri altı serum takviyesi ve bir de ağızdan gıda yedirmek suretiyle hayvanın desteklenmesini sağladık. Benim ‘kemik manşonu’ tekniğim var. Kanatlılarda, köpek ve kedilerde de kullandım. Hayvan kendi kemiği gibi hissediyor dolayısıyla daha rahat şekilde gıdasını da alabiliyor. Yaklaşık olarak 37 senedir ben bu kemik manşonu üzerinde vahşi kanatlılarda çalışıyorum" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Kepir 18 1 yıl önce Şikayet Et
  Hangi Hayvanın Nesli Tehlikede dense bunun tam tersi çankırıda kızılırmak deltasındaki iğde ağacı adacıklarında sıklık çalılıklarda bir ağaçta en az 20 tane tüneli görüyorum bölgede tavşan neslini yok eddi gece avlanan bir yırtıcı tavşandan başka hayvan yemio hınzır
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu baykuş Afyonda çok ormanda sürü olarak gündüzleri agaçta tüner geceleri avlanır
  Cevapla
 • Karahisari Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  varol len bizimoğlan
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  falanhayvanların nesli tükendi deniyor...halbuki doğru ise bugünün tekniğiyle klonlama yöntemiyle ta tarih öncesi hayvanı bile kemiklerinden yada buzullarda donmuş yumurtasından klonlamak mümkünmüş,bu yönde çalışmalar bile yapıldığı söyleniyor. öyleyse bu nesli tükenen hayvanlar bu yöntemle niye çoğaltılmıyor.
  Cevapla
 • zor 1 yıl önce Şikayet Et
  cok maliyetli
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahtan yenmiyor, hiç acımaz bizim doymaz insanlarımız
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  muhtemelen saçma kırmıştır kanadını zaten yense ne yenmese ne..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'taki düzenleme vatandaşı isyan ettirdi: Böyle rezillik olmaz!
Süresiz olarak yerleşiyorlar! Hedef Türkiye