Teröristbaşı Gülen'in kod isimleri deşifre oldu

Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan FETÖ/PDY Sözlüğünde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fetullah Gülen'in, örgüte müzahir yayın organlarında yazdığı yazılarda örgütün "mahrem imamları" gibi 10 farklı kod isim kullandığı bilgisi yer aldı.

Teröristbaşı Gülen'in kod isimleri deşifre oldu
Teröristbaşı Gülen'in kod isimleri deşifre oldu
GİRİŞ 12.01.2020 11:49 GÜNCELLEME 12.01.2020 13:07
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Örgüt içinde gerçek anlamlarının dışında kullanılan 1094 kelimenin  anlamlarına yer verilen sözlükte, elebaşı Gülen'in, 1988 yılı öncesi, örgüte  müzahir yayın organlarında yayımlanan başyazılarda kullandığı kod isimleri  deşifre edildi.

 

 

Buna göre gizliliği her şeyin önünde tutan Gülen, yazılarında "A.  Fettah Şahin", "Abdülfettah Şahin", "Abdulhay Nasih", "Enver Aydın", "Hikmet  Işık", "İbn-i Ramiz", "M. Abdulfettah Dahhak" ve "M. F. Şahin" kod isimlerini  kullandı.

Gülen'in kullandığı diğer mahlaslardan "M. F. G."deki "M" harfinin,  "Muhammed-Muhterem-Mesih-Mehdi" isimlerinden birinin kısaltması olduğu anlaşıldı.

 

 

Bu kod isimlerden 1988'den sonra vazgeçen örgüt elebaşı Gülen,  başyazılarının sonuna isim yerine üç yıldız (***) koymaya başladı. Emniyet  birimlerinin yürüttüğü çalışmada, bu mahlasın gizlilik ifadesi olduğu tespit  edildi.

ZALİMLİĞİ VE VAHŞETİ ÇAĞRIŞTIRAN KOD İSİMLER KULLANMIŞ

Terör örgütü elebaşının en çok kullandığı mahlas olan "Dahhak"ın,  İran mitolojisinde, "zalim, insan beynini yarasına süren kişi" anlamlarına  geldiği belirlendi.

Sözlükte yer alan bilgilere göre, gizem ve sır dolu mahlas kullanan  örgüt elebaşı Gülen, mitolojik ve kan/beyin çıkarmak gibi anlamları bulunan  vahşet ve zalimliğe işaret eden mahlas kullanmaktan çekinmedi.

Gülen'e örgüt mensuplarınca da çeşitli kod isimler verildi.

Terör örgütü elebaşı için kullanılan kod adları arasında, "HE (Hoca  Efendi)", "Kainat İmamı", "Başyüce", "Mehdi", "Asrın Kurtarıcısı", "Kahtani,  "Dayı", "Patron", "Kitap Yazarı", "Kaptan", "Asrın Alimi", "Çağın Alimi", "Alim  Zat", "Asrın Hatibi", "MED/MFD (Mesih Fethullah Dahhak)", "Zamanın Sahibi",  "Kayınpeder" ve "Dede" yer aldı.

ÖRGÜTÜN ŞİFRELİ ANLAMLAR YÜKLEDİĞİ KELİMELERDEN BAZILARI

FETÖ mensuplarınca dışarıdan birinin anlamayacağı şekilde kullanılan  kelimelerden bazıları sözlükte şöyle sıralandı:

"Alp: Mahrem yapılanma olarak adlandırılan kritik devlet  kurumlarındaki örgüt yapılanmasında görevli üst düzey örgüt mensubudur. Türk  Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmalarında kullanılan  'temsilci' tabirinin deşifre olması üzerine 2018 yılından itibaren 'Alp' tabiri  kullanılmaya başlanmıştır.

Alper: TSK ve Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmalarında kullanılan  'öğretmen' tabirinin deşifre olması üzerine 2018 yılından itibaren 'Alper'  tabiri kullanılmaya başlanmıştır.

Alperen: Örgütün TSK, Emniyet, MİT ve adliye bünyesindeki mahrem  yapılanmalarında örgüt mensuplarına verilen kod adıdır. 'Öğrenci' tabirinin  deşifre olmasıyla 2018 yılından itibaren 'Alperen' tabiri kullanılmaya  başlamıştır.

Azık: Örgüt elebaşı Fetullah Gülen tarafından günlük, haftalık, aylık  veya değişik zaman aralıklarını kapsayacak şekilde hazırlanan ideolojik  eğitim modüllerine denilmektedir.

Cemile: FETÖ içerisinde motivasyon veya destek amaçlı verilen hediye,  ikram, para için kullanılmaktadır.

Dinozor evi: Örgütün hakim/savcı sınavlarına hazırlık evleri  yapılanmasında kullanılan bir tabirdir. Örgütle bağı az olan kişiler bu evlere  yönlendirilmektedir.

Emine hanımlar: Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasında bayan  polis memurlarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

İlk atlılar: Örgütün başta Orta Asya olmak üzere yurt dışındaki bir  örgüt müessesesinde çalışmak üzere gidenlere verdiği önemli bir övgü sıfatıdır.  Örgütte bu sıfata sahip olmak son derece önemli ve saygıdeğer kabul  edilmektedir.

Kavrulmuş şeker: Bilgi anlamına gelmektedir.

Pelin: Örgütün, Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasında polislik  sınavına girecek üniversite mezunu öğrenciyi ifade etmek için kullanılmaktadır.

Silkeleme: Örgüte finansal destek sağlamak amacıyla örgütün  belirlediği ve inanç istismarı yapılarak yaklaşılan kişilere, değişik  aldatıcı yol ve yöntemler kullanmak suretiyle çek-senet imzalatılması ve bu  kişilerden yüksek meblağlarda para koparılması yöntemine denilmektedir.

Sincaniler: Ankara'nın Sincan ilçesindeki Sincan Ceza İnfaz  Kurumlarında tutuklu veya hükümlü olarak bulunan örgüt mensuplarına verilen  isimdir.

Şurti: Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasında örgüt mensubu polisler  için kullanılan bir kod.

Tırnak: Örgütün, izdivaç yapılanmasında sorumlu örgüt mensuplarının  kullandığı SD karta verilen isimdir.

Yasaklı meyve grubu: Örgüt içinde istişareye kapalı olan ve hiçbir  şekilde izin verilemeyecek hususlara denilmektedir.

Yiv kırma: Örgütün TSK mahrem yapılanması içerisinde görevlendirilecek  sivil örgüt yöneticilerinin, yani mahrem imam adaylarının sabır ve  bağlılıklarının ölçülmesine denilmektedir."

YORUMLAR 22
 • OSMANLI TORUNU 4 yıl önce Şikayet Et
  fetö terör örgütü elebaşı pörtük gözlü patlıcan burunlu firavun lanet herif
  Cevapla
 • metehan 4 yıl önce Şikayet Et
  pis kenef
  Cevapla
 • Uruz bey 4 yıl önce Şikayet Et
  Tam bir sinsi örgüt.
  Cevapla
 • mert 4 yıl önce Şikayet Et
  tsk mit emniyet içinde mahrem yapıdan ve 2018 yılından sonra kullanılan kod isimlerden bahsediliyo ,bunlar hala bu kurumlarda varmı,bitmediler mi ,kod ısimleri tespit edildiyse kendileri tespit edilemiyomu
  Cevapla
 • ülkem benim 4 yıl önce Şikayet Et
  senin tek mahlasın var o da: abd uşağı hain.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Korkulan oldu! Nükleer gözdağı! Dünyayı tedirgin eden duyuru
Son dakika: Hamit Altıntop'un yerine gelen isim belli oldu! Hacıosmanoğlu onu getirdi...