Genel Af Yasası ne zaman çıkacak? İkinci Yargı Paketi Meclis'de...

Genel Af Yasası ikinci yargı paketi ile birlikte TBMM’nin gündemine geliyor. Meclis, denetim konuları ve kanun teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek için çalışmalara başlıyor. Peki genel af yasası ne zaman çıkacak?

Genel Af Yasası ne zaman çıkacak? İkinci Yargı Paketi Meclis'de...
Genel Af Yasası ne zaman çıkacak? İkinci Yargı Paketi Meclis'de...
GİRİŞ 18.01.2020 09:35 GÜNCELLEME 18.01.2020 09:36
Bu Habere 158 Yorum Yapılmış

Ceza infaz yasasında gerçekleşecek olan düzenleme kamuoyu gündeminin ilk sırasında yer alıyor. 39 maddelik ilk yargı paketi geçtiğimiz gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şimdi gözler ikinci yargı paketine çevrildi. 30 maddeden oluşan ikinci yargı paketi TBMM Başkanlığı'na sunulacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül önceki gün katıldığı bir televizyon programında; "Bu konuda hem MHP'den hem partimizden açıklamalar oldu. Meclis açıldığında bu konu AK Parti grubu başta olmak üzere Meclis'in gündeminde olan bir konu. Grubumuzun konuyla ilgili kararı nedir, teknik hususlar nelerdir, akademi ne diyor? Biz teknik olarak baktık artık Meclis karar verecek. Yaşlı, kadın, hamile vs infazın evde çekilmesi, hafta sonu infaz gibi uygulamalar... İyi halin de değerlendirildiği öneriler de var. Ancak son takdir elbette Meclis'indir. şeklinde açıklama yapılmıştı. Şimdi gözler Meclis’in vereceği kararda. Peki Genel Af yasası ne zaman çıkacak?

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TALİMAT VERDİĞİ 6 'SUÇ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci yargı paketi ile ilgili kendisine yapılan sunumun ardından, paket içinde yer alması beklenen cezaevinde bulunan mahkumlara yönelik ceza indirimi konusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e 6 suç türünde indirim yapılmaması talimatını vermişti. Erdoğan'ın, asla indirim yapılmamasını istediği suçları ise terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak sıralandı.

BAKAN GÜL'DEN İKİNCİ YARGI PAKETİ AÇIKLAMASI

Yargı paketinde, 4 milyonun üzerinde devam eden hukuk yargılamalarındaki dosyalarda, 6 ile 8 ay arasında yargılamaların hızlanmasının söz konusu olduğunu dile getiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Özellikle ticari davaların da ihtisas mahkemesi gibi, her yerde asliye hukuk marifetiyle görülmesi, noterlik sistemiyle ilgili, çocuk teslimiyle ilgili hukuk yargılamaları anlamında birtakım düzenlemeler, düşünceler söz konusu. Keza vatandaşın devletle mahkemelik olmaması, devletin devletle, idarenin idareyle mahkemelik olmaması anlamında idari sulh düzenlemesinin de kapsamının genişletilmesi ve bu konuda idarenin yapmış olduğu işlem ve eylemlerinden dolayı öncelikle bir masa etrafında bu konunun müzakere edilip değerlendirilmesine imkan tanıyan bir düzenleme söz konusu." ifadelerini kullandı.

 

MHP'DEN AF PAKETİ AÇIKLAMASI!

MHP kamuoyunda 'af yasası' olarak bilinen kanun teklifini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adalet Bakanı’na "altı suça asla indirim yapılmayacak" talimatının ardından geri çekti. Bahçeli bu gelişmeyi "Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifimizi bugünden itibaren beklemeye aldığımızı önemle ifade etmek isterim." diye açıkladı. Bahçeli'nin "AK Parti ikinci yargı paketini TBMM’den geçirecek siyasal çoğunluğa sahiptir." cümlesi ise kafalarda, "MHP paketten desteğini çekti mi?" sorusuna neden oldu.

Bahçeli açıklamasında, partisinin 24 Eylül 2018 tarihinde TBMM’ye sunduğu “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim İle Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”ne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İşte Bahçeli’nin o açıklaması:

Bahse konu kanun teklifi Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Sayın Feti Yıldız tarafından hazırlanmış ve kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Bu kapsamda hükümlü olanların tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresinden beş yıl indirilmesi hedeflenmiş, kanuni düzenlemenin hangi suç kategorilerini baz ve esas aldığı detaylı şekilde belirlenmiştir.

“GAYET AÇIK, NET VE ŞEFFAFTIR”

Üstelik hükümlülerin birden fazla cezası olması halinde beş yıllık indirimin her bir ceza için ayrı ayrı uygulanmayacağı, meri infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere yapılacağı amaçlanmıştır. Mezkur kanun teklifimizin ayrı ayrı madde gerekçeleri ve temelini teşkil eden hukuki gerçekleri gayet açık, net ve şeffaftır.

Toplam yedi maddelik kanun teklifimizin bir yılı aşan süredir pek çok tartışmaya konu olduğu da herkesin malumudur. Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü halde bulunan insanlarımızın ve ailelerinin büyük desteğini alan ve beklentileri tırmandıran kanun teklifimizle ilgili bugüne kadar sonuç alınamadığı da meydandadır.

“HER SİYASİ GÖRÜŞTEN DEĞERLENDİRMELER YAPILDI”

Meselenin hassasiyetine binaen her kesim ve her siyasi görüşten değerlendirmeler yapılarak söz konusu kanun teklifimiz gündemdeki sıcaklığını bugüne kadar muhafaza etmiştir.

Yargı Reform Strateji Belgesi çerçevesinde ikinci yargı paketi hazırlıkları sürerken tartışmaların ve yorumların seyrinde de canlılık gözümüzden kaçmamıştır. Bu durum son derece doğal ve normaldir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TALİMATI

Sayın Cumhurbaşkanı'nın 2 Aralık 2019 tarihinde AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda Adalet Bakanı'na altı suça asla indirim yapılmaması hususunda talimat verdiği de bugünkü gazetelerde yer bulmuştur. Bunlar arasında; terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suç başlıkları öne çıkmıştır.

AF YASASI CEZA İNDİRİMİ

Adalet Bakanlığı kaynakları Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde İnfaz Kanunu ile ilgili bir değişiklik yer almadığına dikkat çekiyor.

AKP ile MHP’nin görüşmeye başladığı infaz kanunu değişikliği ve şartlı ceza indirimi teklifi de “2. Yargı paketi” olarak değil, tek başına ayrı bir çalışma olarak değerlendiriliyor.

Ceza infaz süresinin bazı suçlarda üçte ikiden yarı yarıya düşürülmesi, kalan cezanın 1/5’inin denetimli serbestlik kapsamına alınması gibi değişiklik önerileri yer alan çalışmanın MHP’nin bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi öngören teklifinin ne kadarını içereceği ise bilinmiyor. Görüşmelerde MHP teklifinin arkasında durduğunu açıklamış, son söz AK Parti’ye bırakılmıştı. Ancak bu konuda diğer partilerle de mutabakat aranması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre cinsel istismar suçlarına af yönünde bir düzenleme de infaz kanunu değişikliği içinde yer alabilir.

GENEL AF YASASI VE İKİNCİ YARGI PAKETİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Genel af yasası ve ikinci yargı paketinin çıkış tarihleri tam olarak bilinmiyor. Ancak, infaz indirimlerini içeren bilgilerin 2020 yılında Meclis'e gelmesi bekleniyor. Resmi tarih belli olduğu takdir de haberimizin içerisinden bulabilirsiniz…

YORUMLAR 158
 • Mrv 5 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın durumu bu kadar kötüyken bu af yasası neden bu kadar hafife alınıyor içerde bir Dünya insan var suçsuz günahsız ve hala uyuşturucuya indirim olacak mı sorusu yönetiliyor her uyuşturucu kapsamında alınan sanki suçlu imiş gibi bir dünya aile hem af yasası hem de virüs çerçevesinde can alıp verirken bu kadar hafife alınabiliyor herşeye mudahele yapıldı ama 60 kişi lik koğuşlardan oluşan cezaevlerine mudahele hafife alınıyor.
  Cevapla
 • Kadirli. 8 ay önce Şikayet Et
  Devlet Memurlarına da sicil affı çıkartılsın suçsuz yere ceza alanların sicili temizlesin.Büyüklerimizden rica ediyoruz Memurun yüzü gülsün
  Cevapla
 • Nernimyice 8 ay önce Şikayet Et
  Nafaka davsininda ikinci argi paketinde cikarin ne olur6294 de ve.nafakaya hayir
  Cevapla
 • Nernimyice 8 ay önce Şikayet Et
  Nafaka yasasi ne zaman cikacak
  Cevapla
 • Mahkum eşi 8 ay önce Şikayet Et
  Uyuşturucuyada indirim yapılsn bitsin bu çile bir tek umudum aftır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yüz yüze eğitim başlıyor! İşte tüm detayları...
Son dakika: Bir ilimizden kritik karar! Valilik resmen duyurdu: Artık gerek yok...