İçişleri Bakanlığı'ndan şehit ve gazi isimleri için 81 ile genelge

İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderdiği genelgeyle, dernek adlarında olduğu gibi sendika adlarında da “Şehit, Gazi” kelimelerinin kullanılabilmesi için izin alınmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı'ndan şehit ve gazi isimleri için 81 ile genelge
İçişleri Bakanlığı'ndan şehit ve gazi isimleri için 81 ile genelge
GİRİŞ 21.01.2020 10:54 GÜNCELLEME 21.01.2020 10:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz günlerde Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Dernekler Kanunu’nun  28’inci maddesinde değişikliğe gidilmişti.

 

 

Yapılan değişiklikle dernek adlarında “Şehit” ve “Gazi” kelimelerinin de tıpkı “Türk”, “Türkiye”, “Milli”, “Cumhuriyet”, “Atatürk” ve “Mustafa Kemal” kelimelerinde olduğu gibi İçişleri Bakanlığının izniyle kullanılabileceği hüküm altına alınmıştı.

Yapılan bu değişiklik üzerine  İçişleri Bakanlığı,   81 il valiliğine bir genelge gönderdi. Genelgede; 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda hüküm bulunmayan hallerde Dernekler Kanunu hükümlerinin uygulandığı belirtildi. Bu nedenle derneklerde olduğu gibi sendikaların da isimlerinde söz konusu kelimeleri kullanmak istemeleri halinde İçişleri Bakanlığından izin almaları gerektiği vurgulandı.

 

 

81 il valiliğine gönderilen genelgede,  bu kelimeleri izinsiz kullanan sendikaların uyarılması, uyarılmalarına rağmen kanuna aykırı hareket eden sendika ve sendika yöneticileri hakkında adli ve idari işlem yapılması istendi.

ETİKETLER
şehit
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Safya HARMAN 8 ay önce Şikayet Et
    Öyle isimler ve kelimeler var ki değil dernek bireysel olarak da kullanılmasına izin verilmese diyeceği geliyor insanın.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ülkede berberler anlaşıp 40 ton saç biriktirdi! Bakın ne için
Savunma sanayinde devrim niteliğinde gelişme yaşandı! Oyunun kuralını değiştirecek