Son dakika: Bakan Koca 'Altını çiziyorum' dedi Koronavirüs gerçeğini duyurdu

Son dakika haberi: İlk olarak Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan 'Koronavirüs' kısa bir süre içerisinde dünyanın birçok ülkesinde görülmeye başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile ilgili, "Bugüne kadar şüpheli hasta sayısı 70 oldu ama hiçbirinde koronavirüs çıkmadı." dedi ve özellikle bu dönemde tedirgin olunmaması gerektiğinin altını çizdi.

GİRİŞ 31.01.2020 18:42 GÜNCELLEME 31.01.2020 20:02
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen ve onlarca kişinin ölümüne neden olan daha sonra dünyanın çeşitli ülkelerine de yayılan koronavirüs için Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklaması geldi.

 

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Karantina odalarımızı, devamında negatif basınçlı sedyelerimizi ve ambulans sistemimi bu dönemde hızla devreye soktuk. Bu dönemde Çin'den gelen 11 bin kişi bu kameralardan tarandı. Bu kişilerden herhangi bir pozitif vaka olmadı.

Dünya Sağlık Örgütü dün küresel bir durum olduğunu ifade etti. Özellikle seyahat kısıtlamalarının olmaması yönünde uyardı. Daha çok sağlık alanında adımların atılması konusunda öneri sundu.

BİLİM KURULU OLUŞTURDUK

13 Ocak itibari ile tedbirlerimizi hızla almaya başladık. Öncelikle bulaşıcı hastalıklar merkezimiz ve diğer kurumlarımız tedbirleri aldı. Bu konuda bilgili olan hocalarımızla bilim kurulu oluşturduk.

Bilim kurulu rehber oluşturdu. Nelerin yapılması gerektiğini adım adım anlatan bilgilerden bulunuyor. Bakanlık olarak şeffaf bir şekilde Bilim kurulumuzun yönlendirmesiyle belirli aralıklarla bilgilendirmeleri yapacağız. Bakanlığın bilgilendirmesi dışında sosyal medyada yayılan yanlış bilgilere itibar edilmemesi gerekiyor.

Özellikle bizim bu dönemde daha çok önemsediğimiz, kaynağı Çin olan ve bu güne kadar görülen vakaların %99 Çin'den yayıldığı için oranın vatandaşlarıyla temas halinde bulunduktan sonra kusma, mide bulantısı ateş gibi durumlarda hastanelere başvurmasını istiyoruz.

KISITLAMA YOK AMA SEYAHAT YAPILMAMASINI ÖNERİYORUZ

Seyahat kısıtlaması yok. Bu hastalığın yayıldığı bölgelere seyahatin yapılmaması için uyarıldı.

Her Çin'den gelen vatandaşı hastane ortamında karantina altına almıyoruz. Peki niye 50 kişinin getirileceği vatandaşlarımızı karantinaya alıyoruz? diye soruyorsunuz. Özellikle bu dönemde enfeksiyonun yoğun olduğu dönemde toplu olarak gelen vatandaş kitlesi olduğu için Bilim Kurulu böyle bir tedbir alınmasına karar verdi. Toplu bir giriş söz konusu olmasaydı evde de takibe alınabilirdi. Çok hassas davrandığımız için yer yer numune aldığımız hasta sayısı fazla oldu. Bu zamana kadar numune aldığımız hasta sayısı 70 oldu ve aralarından hiçbirinde pozitif bir sonuç çıkmadı.

 

 

YORUMLAR 41
 • dilek 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlile Türkiye ye KORONAVİRÜSÜ tespit edilen ülkeler girmemeli bu bir vebaldir. Çolumuz çucuğumuz var.
  Cevapla
 • isa 1 yıl önce Şikayet Et
  çinden gelen yolcular termal kameradan geçtikten sonra istediği gibi gezip dolaşıyor hastalığın kuluçka süresi varsa eğer neden izin veriliyo gelmelerine vuhandan getirilen 34 türk vatandaşının da ondört gün süreyle karantinada bekletilmesinin ne anlamı kaldı.
  Cevapla
 • uğur 1 yıl önce Şikayet Et
  termal kamera ne işe yarıyor? hastalığın kuluçka süresi 14 günmüş.?!
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu okulların tatil süresini en azından uzatsanız ortalık bi durulana kadar mühim degil yazın 1 ay geç kapanır ama bu kadar kalabalığın oluştugu ve ve çoğunun çocuklardan oluşan bu yerlerde bu kadar kalabalığı bi araya gezdirmeseniz aileler ebeveyn lerin içleri rahat ve huzurlu olsa burnu aksa gelse okuldan ertesi gün herkez hasteneye koşacak ve endişe korku icinde bence uzatın bu tatili
  Cevapla
 • Ergun 1 yıl önce Şikayet Et
  IGA birsürü çin köre artık çekik gözlü gördüm, bunlar maskeli dolasiyorlardi. Bence bize de dağıtılması, saygılarımla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erol Bilecik'ten Galatasaraylıları kızdıran sözler!
Elektrik faturalarında yeni dönem! Kademeli tarife devreye giriyor