İŞKUR İş İlanı: TYP ile personel alımı devam ediyor!

İŞKUR'un Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında personel alımları başladı. İstihdamı yapılacak olan personeller çevre temizliği kadrosunda görevlendirilecek. Peki TYP başvurusu nasıl yapılır?

İŞKUR İş İlanı: TYP ile personel alımı devam ediyor!
İŞKUR İş İlanı: TYP ile personel alımı devam ediyor!
GİRİŞ 12.02.2020 21:08 GÜNCELLEME 12.02.2020 21:08

İŞKUR tarafından uzun süredir beklenen Toplum Yararına Programları (TYP) alımları başladı. İŞKUR tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında istihdam edilmek üzere personel alımları yapılıyor. İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programa Toplum Yararına Programlar denilmektedir. İŞKUR ‘un en çok rağbet gören programı sayesinde her yıl binlerce kişi geçici iş sahibi oluyor. Peki TYP ile personel alımı hangi illerde yapılıyor?

 

TYP Başvuru Şartları Neler?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

 

- Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

TYP Alımları Hangi İllerde Yapılacak?

Çankırı İl Göç İdaresi Müdürlüğüne 25 temizlik personeli alımı için başvurular bugün itibari ile başladı. 8 Şubat ile 12 Şubat tarihleri arasında yapılacak başvurularda, liste yöntemi ile kura tarihi 14 Şubat 2020 olarak açıklandı. 

İlan numarası: 287509

Çankırı Valiliğindeki personel alımlarında da çevre temizliği uygulama alanında istihdamlar edilecek. Söz konusu kadroya 35 kişi alınacak. Kura tarihi 14.02.2020 saat 15:10’da yapılacak. Kazanan adaylar günlük 9 saat çalışacak ve 23/08/2020 tarihine kadar istihdam edilecekler. 

İlan numarası: 287608

Erzincan Merkez İl sağlık Müdürlüğü çevre temizliği kadrosundaki alımlarda 50 kişi görevlendirilecek. Başvurular İşkur üzerinden yapılacak. Günlük 7.5 saat üzerinden toplam 180 gün görevlendirilecek 24 Ağustos 2020 tarihine kadar istihdam sağlanacak. 

İlan numarası: 287708

TYP Başvurusu Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular İŞKUR'un resmi internet sitesi üzerinden ve il-ilçe İŞKUR müdürlüklerinden yapılabiliyor. TYP kapsamında personel alımı ilanlarına https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresinden erişim sağlanabiliyor. Verilen linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın sol üst kısmında yer alan ''Ara'' butonuna giriş yaparak ilanı görebilirsiniz. yukarıdaki yer alan ilanların numaralarını yazarak ulaşabilirsiniz. Başvuru şartları ve diğer detaylar da ilgili internet sitesinde yer alıyor.

2020 TYP Maaşı Ne Kadar?

- Asgari ücret (2.020,90 TL)

Haftalık Çalışma Saatleri

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

Kimler TYP’den Yararlanamaz?

- İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’de İzin Süresi Ne Kadar?

Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.

Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler.Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

İŞKUR'a Nasıl Kayıt Yaptırılır?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: 21 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!
Muharrem İnce'den muhalefeti karıştıracak sözler: Yazık, günah!