Derviş Eroğlu: Türkiye, isteseydi o gün Kıbrıs'ın tümünü alabilirdi

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'nin 1974'deki harekatta isteseydi adanın tümünü alabileceğini söyleyerek Türkiye'nin adada barıştan yana olduğunu söyledi. Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın sözlerine ise tepki gösterdi.

Derviş Eroğlu: Türkiye, isteseydi o gün Kıbrıs'ın tümünü alabilirdi
Derviş Eroğlu: Türkiye, isteseydi o gün Kıbrıs'ın tümünü alabilirdi
GİRİŞ 14.02.2020 03:43 GÜNCELLEME 14.02.2020 03:45
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye'ye yönelik sözlerine tepki gösterdi.

 

 

Eroğlu, Mersin'in Yenişehir Belediyesince Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen söyleşide, hayat hikayesini ve siyasetteki dönemlerini anlattı, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Mersin'in, Kıbrıs Barış Harekatı'nda önemli bir rol oynadığını vurgulayan Eroğlu, kentte bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

 

 

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin desteğini arkasına alan Rum kesiminin, müzakere süreçlerinde sürekli masadan çekilen ve daha fazlasını isteyen taraf olduğunu ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Kıbrıs'ta federasyon olması artık mümkün değildir. Çünkü ben istedim diye olmaz, iki taraf da isteyecek. Şimdi dünyanın tanıdığı bir devlet, kendi deniz ve hava sahamızda İsrail, Mısır ve Yunanistan ile askeri tatbikatlar yapmaktalar. Dünyaya anlatmaya çalışıyoruz, dünya anlamıyor ama artık anlamaları lazım. Rumlara siz bu gücü verdikten sonra bizimle masaya oturup anlaşma yapmaz. Yapmazlar, gücü bizimle paylaşmazlar. Bize kalan alternatif, kurduğumuz devlete, anavatan Türkiye ile sahip çıkmak. Anavatan Türkiye, bugüne kadar yanımızdaydı, bugünden sonra da olacağından eminim."

'TÜRKİYE İSTESEYDİ KIBRIS'IN TAMAMINI ALIRDI'

Türkiye'nin hiç bir zaman Kıbrıs'ı işgal etme gibi bir hedefinin olmadığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye, isteseydi o gün Kıbrıs'ın tümünü alabilirdi. Birçok yer boşalmıştı, bazı yerler Türkiye'nin emrine verilmiş gibiydi. Bir plan vardı, Atilla hattı vardı. Buralar o hattın dışında kaldığı için Türkiye ileriye gitmedi. Türkiye, Kıbrıs'ı ilhak etme düşüncesinde değildi. Hatta 1975'teki kurucu meclisteki meclis üyeleri, oy birliğiyle 'Türkiye arzu ederse biz ilhak edilmek istiyoruz' kararını aldılar. O zamanki Türkiye hükümeti ilhakı düşünmediğini, insanların huzur ve güven içerisinde yaşamalarından başka bir şey istemediğini söylemişti. Dolayısıyla Türkiye'nin aklında Kıbrıs'ı işgal etme gibi bir şey yoktu."

Eroğlu, Türkiye'nin her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu, zaman içerisinde yapılan protokollerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomisini geliştirdiğini anlattı.

Kıbrıs'ta 15 Temmuz 1974'ta yaşanan darbeye değinen Eroğlu, "Türkiye, Barış Harekatı'nı gerçekleştirmemiş olsaydı Akritas Planı doğrultusunda önce Kıbrıs'taki tüm Rum komünistleri temizlenecekti, sonra bütün Türkler toplu mezarlara gömülecekti. Yani, 1974'teki harekat bizi toplu mezarların eşiğinden döndürdü." dedi.     

AKINCI'NIN SÖZLERİNE TEPKİ

Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın bir yabancı basın kuruluşuna verdiği demecin sorulması üzerine de "Akıncı'nın yaptığı açıklamalar benimsemediğim, tasvip etmediğim açıklamalardır. İnsan aslını inkar edemez. İnsanoğlu, nereden nereye, kimlerle geldiğini inkar etmemeli, daima bilmeli. Bu bir vefa örneğidir." ifadesini kullandı.

Bu tür konuların seçim malzemesi yapılmaması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Akıncı cumhurbaşkanı adayı olduğu zaman dış dünyadan destekleri vardı. O zaman Türkiye ve Barış Harekatı ile ilgili açıklama yapmamıştı. Bilmiyorum, şimdi dış desteklerini kaybetmeye mi başladı ya da kaybetti mi ki KKTC'deki bazı aşırı solcuların oylarını alabilmek için Türkiye'ye yönelik böyle söylenmemesi gereken sözler söylemeye başladı? Bu tamamen seçime yöneliktir. Her zaman, seçim için her şeyin mübah olmadığını söyleriz. Bazı şeyler vardır ki kutsaldır, anavatan ve KKTC kutsaldır. Anavatanda yaşayanlara ve Kıbrıs'ta yaşayan bizlere zarar verecek seçim malzemesi yaratmak son derece yanlıştır."

Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs da Türkiye gibi bir ülke. Orada da insanlar çeşit çeşit düşünebilir. Nasıl Türkiye'de değişik düşünceler varsa, bizde de Barış Harekatı'nda canının nasıl kurtarıldığını unutanlar olabilir. Canımızı Türkiye'nin kurtardığını da unutabilir. Dolayısıyla 'Ben Rumlarla beraber yaşayayım' düşüncesi içerisinde olanların oylarını alsın diye bu sözleri söylemiştir. Bana göre bu son derece yanlıştır ve Kıbrıs Türk halkını yaralayan sözlerdir. Kıbrıslı Türkler arasında çok cüzi bir miktar bu sözlerden memnun olan, mutluluk duyan olabilir ama Kıbrıs Türkleri'nin geneli bu düşünce içerisinde olmadığı gibi kimin, kimlerle, nerelere geldiğini çok iyi bilmektedir. Kıbrıs Türk'ü, Türkiye ile varlığını sürdürecektir."

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • aty 7 ay önce Şikayet Et
  Boşnak kardeşlerimiz de 93'teki olaylardan önce Sırplarla hırvatlarla bir arada yaşamaya başlamışlardı.. sonra işin rengi değişti.. müslümansan ve türksen, ne yaparsan yap batının gözünde düşmansın.. ki boşnaklar, hırvatlar ve Sırplar soydaştı.. ama bunu şartlar değiştiğinde acı tecrübelerle anlamak var.. bir de erkenden aymak var...
  Cevapla
 • Sakaryaspor 7 ay önce Şikayet Et
  Barış barış neyin barışı tek taraflı barış mı olur karşı taraf istemedikçe. Aynı hata Suriye'de yapılıyor.zamanında teyir ettirdiğimiz topraklarımızı geri almanın zamanı geldi geçti bile
  Cevapla
 • izmirli 7 ay önce Şikayet Et
  Geç değil, bu sefer Kıbrıs'ın tamamını alabiliriz. Türkiye'ye karşı silahlanıp bizi tehdit ediyorlar, Ulusal güvenlik meselesi. Zaten Kıbrıs'taki rumların bir çoğu sonradan burya gelip yerleşti ve Türk nüfusunu geçti. Eski defterleri açalım bakalım.Kıbrıs sorunu ancak Kıbrıs'ın tamamının alınmasıyla son bulur.
  Cevapla
 • Bahri 7 ay önce Şikayet Et
  24 saatlik savaştı, toplam 62 saat sürdü. Dün gibi hatırlıyorum. Akıncı aklını kiraya vermiş. Başka bir özeti olamaz. Bu sözleri sarfetmek Akıncı nın RUMdan öte bir vatandaşlığı olduğunu gösterir.
  Cevapla
 • Nesrin Kurnaz 7 ay önce Şikayet Et
  Ajan gibi bir vatandaslik mi mesela?
  Cevapla
 • şalgam 7 ay önce Şikayet Et
  kıbrıs sorununu bitirmek için hepsini almaktı ama neden alınmadığıda kafamı hep kurcalıyor birileri bunun böyle olmsınımı istedi
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Fazla ilerlememizi istemiyorlar.Barış Pınarı harekatımızın başarılı olduğunu görünce de hemen engel koydular.Fakat İdlib bir başka olacak gibi görünüyor.En gel le ye me ye cek ler.Çalısmaya ve ümmetin umudu Reis ve arkadaşlarına duaya devam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ermenistan iyice afalladı! Türkiye'ye çirkin saldırı! MSB'den son dakika açıklaması
Aliyev 'tek bir şartımız var' deyip resti çekti: Artık bu topraklardan bizi kimse çıkartamaz