Özkök'ten tuhaf FETÖ savunması: Ordudan atmak gibi ağır bir ceza verilebilir mi?

24. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök “TSK içindeki FETÖ’cüleri temizlemedi” iddialarına yanıt verdi. 28 Şubat döneminde namaz kıldığı için birçok subay ordudan atılırken, Özkök FETÖ’cülerin atılmama sebebini şu sözlerle açıkladı: O zaman adı Cemaat olan Fetullahçılık kanunen suç değildi. Ordudan atmak gibi ağır ceza verilemiyordu.

Özkök'ten tuhaf FETÖ savunması: Ordudan atmak gibi ağır bir ceza verilebilir mi?
Özkök'ten tuhaf FETÖ savunması: Ordudan atmak gibi ağır bir ceza verilebilir mi?
GİRİŞ 15.02.2020 15:59 GÜNCELLEME 15.02.2020 16:25
Bu Habere 118 Yorum Yapılmış

Haber7 - Tarık Dağlı

24’üncü Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, emekliye ayrıldıktan sonra, kendisiyle röportaj yapmak isteyenlere, “Son kullanma tarihimi tamamladım” diyor ve konuşmuyordu. 2002-2006 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı yapan Özkök sessizliğini bozup, Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtladı. “TSK içindeki FETÖ’cüleri temizlemedi” iddialarını cevaplayan Özkök söyledikleriyle kendisi ile de ters düştü.

 

İşte Özkök’ün sözleri ve bu cevaplarla çelişen gerçekler.

FETULLAHÇILIK SUÇ DEĞİLDİ. ORDUDAN ATMA CEZASI VERİLEBİLİR Mİ!

HİLMİ ÖZKÖK: Evet, bana diğer bir yanlış yüklenme de görevim sırasında Fetullahçıları ordudan atıp atmadığımdır. Aslında diğer bazı komutanlara da aynı konuda sorular yöneltiliyor. 2002-2006 yıllarında o zamanki adıyla ‘Cemaat' olan Fetullahçılık, kanunen bir suç değildi. Kanunun suç saymadığı bir konumda olan kişiye ‘Ordudan atmak' gibi ağır bir ceza verilebilir mi?

 

 

ÇELİŞKİ: 28 Şubat dönemine eşleri tesettürlü olduğu için, namaz kıldıkları tespit edildiği için birçok asker sudan bahanelerle “Ordudan atılmak” gibi ağır bir ceza almışlardı.

Meclis raporlarına giren ifadelere göre namaz kılmayı irticai faaliyet olarak gören TSK aynı zamanda yaşam biçimlerini de sakıncalı bulmuş, bu sebeplerle ordudan ihraç ettikleri personeli sivil hayatlarında bile takip etmişti. Fişlenen askerler için “Refah Partisini destekliyor, eşi kapalı, oruç tutuyor” gibi ifadeler kullanılmıştı. Bu bahanelerle bir çok ordu mensubunu keyfi olarak ihraç eden TSK’nın en üst isminin Fetullahçılar için ise “Ordundan atmak gibi ağır ceza verilebilir mi” demesi pek de inandırıcı olmadı.

1990 yılından itibaren YAŞ ile ordudan ihraç edilen subay sayısı

- 1990: 47 Subay, 143 Astsubay: 190 kişi(İrtica)

- 1991: 19 Subay, 78 Astsubay : 97 kişi (İrtica)

- 1992: 13 Subay, 48 Astsubay : 61 kişi (İrtica)

- 1993: 13 Subay, 35 Astsubay : 48 kişi (İrtica)

- 1994: 16 Subay, 38 Astsubay : 54 kişi (İrtica)

- 1995: 18 Subay, 59 Astsubay : 67 kişi (İrtica)

- 1996: 46 Subay, 52 Astsubay : 98 kişi (İrtica)

- 1997: Toplamda 297 kişi (İrtica)

- 1998: 127 Subay, 145 Astsubay:272 kişi(İrtica)

- 1999: 20 Subay, 61 Astsubay : 81 kişi (İrtica)

- 2000: 20 Subay, 42 Astsubay : 62 kişi (İrtica)

- 2001: 11 Subay, 70 Astsubay : 81 kişi (İrtica)

- 2002: Toplamda 44 kişi (İrtica)

- 2003: Toplamda 20 kişi (İrtica)

- 2004: Toplamda 20 kişi (İrtica)

- 2005: Toplamda 15 kişi (İrtica)

- 2006: Toplamda 54 kişi (2 irtica, 52'si uyuşturucu alışkanlığı ve diğer nedenlerle)

- 2007: Toplamda 61 kişi (12 irtica, 49'u uyuşturucu alışkanlığı ve diğer nedenlerle)

- 2008: Toplamda 24 kişi (5 irtica, 19'u uyuşturucu alışkanlığı ve diğer nedenlerle)

- 2009: Toplamda 5 kişi (İrtica)

KENDİLERİNİ İYİ SAKLIYORLARDI BU KADAR ÇOĞALDIKLARINI DEĞERLENDİREMEDİK

HİLMİ ÖZKÖK: Anayasa gereği YAŞ kararları yargı denetimi dışında tutulduğundan, ihraç edilenler yargıya başvuramıyorlar düşüncesiyle o zaman YAŞ üyesi Başbakan ve Milli Savunma Bakanı kararlara şerh koyuyorlardı. Umarım şimdilerde ‘Fetullahçılar niye atılmıyordu' diyenler bu açıklamalarımı düşünürler.

ÇELİŞKİ: Aslında Özkök bu iddialarını yine kendi sözleriyle çürütüyor. Fetullahçılık’ın kanunen suç olmadığını ve bu nedenle o kişileri ordudan atmanın ağır olacağını söylüyor. Yani 2002-2006 yılları arasında da Başbakan’ın şerh koyduğu isimler aslında geçmişte Necmettin Erbakan’ın da şerh koyduğu gibi sadece muhafazakar kimliği olan askerlerdi. Bunu yine Özkök’ün Fetullahçılar için kullandığı “Ancak kendilerini çok iyi sakladıklarını bildiğimiz bu kişilerin bu kadar çok olduklarını benim dönemimde tam olarak değerlendirebildiğimizi düşünmüyorum” sözlerinden de anlıyoruz. Zaten 28 Şubat döneminde sözde irtica bahanesiyle ordudan atılanlar da Fetullahçı askerlerin namaz kılmayı bıraktığını, eşlerinin başlarını açtığını, komutanların göreceği şekilde içki içtiklerini söyleyerek FETÖ’cülerin TSK’da kalmaya devam ettiklerini anlatmıştı. Yıllar sonra darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü askerler de geçmişte kimliklerini saklamak için çöp kutularına içki şişesi koyduklarını, namazı ve orucu terk ettiklerini itiraf etmişti. Bu durumu da doğrulayan Özkök’ün “YAŞ üyesi Başbakan ve Milli Savunma Bakanı kararlara şerh koyuyorlardı. Umarım şimdilerde ‘Fetullahçılar niye atılmıyordu' diyenler bu açıklamalarımı düşünürler” sözleri ise basit bir algı operasyonundan öteye geçmiyor.

BU BATAKLIK UZUN YILLARDIR VARDI

HİLMİ ÖZKÖK: Zararlılar ünlü söylemde belirtildiği üzere ‘bataklıktaki sivrisinekler' gibidir. Bataklık kurutulmadıkça yok edilemezler. Şimdi bazıları TSK'yı ‘Niçin atmadınız, ne yaptınız?' diye sorguya çekiyor. Biz elimizden geldiği kadar sivri sinekleri bertaraf ettik. Ancak uzun yıllardır var olan bu bataklığı biz kurutamadık.

ÇELİŞKİ: Aslında burada Özkök bir çelişkiden daha çok bir itirafta bulunuyor. Hem FETÖ’cülerin çok eskiden beridir orduya sızdıklarını ve 15 Temmuz’a gelene kadar tüm üst kademeyi ele geçirdiklerinin altını çiziyor. Bu da FETÖ’nün TSK’daki varlığının 2000 öncesi dönemlere uzandığını gösteriyor. Özkök ayrıca 28 Şubat döneminde sözde irtica bahanesi ile yüzlerce askerin ordudan atıldığı bir dönemde bile FETÖ’cülerin saklanmayı başardığını kabul ediyor. Hatta Sözcü gazetesine verdiği röportajda kullandığı “Şu bir gerçek ki TSK, Fetullahçı hareketi, değişen derecelerde de olsa, daima tehdit değerlendirmelerine dahil etmiştir” sözleri ile de ters düşüyor.

İSTİHBARAT YETKİMİZ YOKTU

HİLMİ ÖZKÖK: Ben 2002-2006 dönemini ve birkaç yıl öncesini değerlendirebilirim. Kuvvet Komutanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı'nın irticai örgütlerle ilgili istihbarat yetki, sorumluluk ve teşkilatı yoktu. TSK istihbarat birimleri sadece savaş istihbaratı konularında faaliyet gösterir.

ÇELİŞKİ: 28 Şubat döneminde irtica ile mücadele adı altında yapılan darbe girişi ve öncesinde TSK üst kademesinin kontrolünde hem askerler hem de siviller hakkında istihbarat toplandığı, kayıtlar alındığı, takip ve fişleme yapıldığı mahkeme kararlarıyla tescillendi. Ancak Özkök istihbarat kaynaklarının olmadığı ve sadece MİT’ten gelen istihbarata göre hareket edebildiklerini söyledi.

NEDİM ŞENER: FETÖ’CÜNÜN BAŞI HİLMİ ÖZKÖK

Hilmi Özkök'ün Sözcü Gazetesi'ne verdiği röportajın ardından gazeteci Nedim Şener de Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. 

"Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök; '2002-2006 yıllarında o zamanki adıyla Cemaat olan Fetullahçılık, kanunen bir suç değildi. Kanunun suç saymadığı bir konumda olan kişiye ‘Ordudan atmak' gibi ağır bir ceza verilebilir mi?'
SANIĞA BAŞKA SORUM YOK!"
 

ifadelerini kullanan Şener, 2016'da TBMM Komisyonu'na verdiği ifadede FETÖ yapılanmasının kilit isminin Hilmi Özkök olduğunu hatırlatırken "2003 yılında Hilmi Özkök geldikten sonra bir tek kişi bile FETÖ’cü üye diye atılmadı. FETÖ’cünün başı Hilmi Özkök diyorum" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL
YAZDIR
YORUMLAR 118
 • misafer 1 yıl önce Şikayet Et
  Alayınız bira araya gelip toplansanız, Milyon tane, Milyar tane, Trilyon tane, .......... <<<<< tanede salvo atsanız, Başkan ERDOĞAN!
  Cevapla
 • sert adam 1 yıl önce Şikayet Et
  sizin gibiler PAŞA değil MAŞA dır..
  Cevapla
 • Kerim Tunç 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar hanımı başını örttü diye bir çok subay ve astsubayı attılar ama FETÖ cüzleri atamazmış.Isteselerdi herkesi atarlardı.Demekki onların daha üstlerinde ağ babaları varmış .
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Fetöcülük neden suc degil.namaz kılmak oruç tutmak pece suc iken size hoş gözükmek için kendini saklamak için dinsiz gibi davranmak suç değilse bu tamamen sizin hatanız.kimi sucluyorsunuz simdi
  Cevapla
 • ...DEREKÖYLÜ... 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabiki sizin gibi münafık'lar samimi müslüman askerlerden korktuğunuz için ordudan attınız... Ne hikmetse yine müslüman olduğunu düşündüğünüz, ama ABD ye ve İsraile uşaklık yapan FETÖ' cü askerlerle hep darbe yapma peşindeydiniz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Göztepe - Trabzonspor! CANLI
Son dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki, memurlara çağrı: Sakın ha oyuna gelmeyin