AK Parti harekete geçmişti! İzmir'de dikkat çeken Kenan Evren kararı

İzmir'de AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe'nin, Kenan Evren isminin ve 12 Eylül darbesinde görev almış generallerin isimlerinin cadde ve sokaklardan kaldırılması için verdiği sözlü önerge komisyondan geçti. Kenan Evren'in ismi Foça, Bergama ve Ödemiş ilçelerindeki cadde ve sokaklardan kaldırıldı.

AK Parti harekete geçmişti! İzmir'de dikkat çeken Kenan Evren kararı
AK Parti harekete geçmişti! İzmir'de dikkat çeken Kenan Evren kararı
GİRİŞ 16.02.2020 11:21 GÜNCELLEME 16.02.2020 17:08
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

İzmir'de AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe, 2008 yılında Kenan Evren isminin ve 12 Eylül darbesinde görev alan generallerin isimlerinin İzmir'deki cadde, sokak ve okullardan kaldırılması için önerge vermişti. İki ay önce yeniden konuyla ilgili verdiği sözlü önerge kabul edildi.

 

SOKAK İSİMLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

İzmir'in Foça, Bergama ve Ödemiş ilçelerindeki cadde ve sokaklardan Kenan Evren ismi kaldırılarak Bergama'da Zeytindağ Mahallesi'ndeki cadde Fethi Sekin Caddesi, Foça merkezdeki cadde Türkan Saylan Caddesi, Ödemiş'te Karaköy Mahallesi'ndeki sokak ise Zeytin Sokak olarak değiştirildi.

 

AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe....

"İZMİR'DEKİ SOKAKLARA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN ADININ VERİLMESİ ANLAMLI OLUR"

12 Eylül'ü hatırlatan Boztepe, "O zamanlar büyük acılar ve büyük travmalar yaşanmıştır. Yüzlerce ölüm ve idam gerçekleşmiş, insanlar fişlenmiştir. 12 Eylül gibi Türkiye'deki tüm darbelere karşıyız. Hemen yakınımızda 15 Temmuz darbe girişiminde 251 tane şehidimiz, yüzlerce binlerce yaralımız direniş yapmış ve geçit vermemiştir. Bergama'daki sokağa Fethi Sekin'in adını vermişler. Aslında Kenan Evren isimleri kaldırılırken yerine İzmir'de şehit olan kişilerin isimleri verilebilir. İzmir'deki sokaklara 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin verilmesi çok anlamlı olur. Hiçbir yerde hiçbir darbecinin ismi kalmamalı. Şu an İzmir'de, darbecilerin ismi kalmamıştır" diye konuştu.

"12 EYLÜL VE 15 TEMMUZ GENÇLERİMİZ VE GELECEĞİMİZİ YOK ETTİ"

AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karateke ise "12 Eylül travmasını ülkemiz hala atlatmış değildir. Bu darbeler, ülkemizi yıllar boyu geriye götürmüştür. Bu önergenin kabul edilmesi bizi mutlu etmiştir. Kenan Evren dönemine ait bütün izlerin silinmesi gerekmektedir. Hem 12 Eylül, hem 15 Temmuz bütün gençlerimizi, geleceğimizi yok etmiştir. Bu darbeler olmasa Türkiye çok daha ileride olurdu. Umarım bundan sonra bu darbeler ve bu isimler yaşatılmaz" dedi.

AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karateke....

TABELA KALDIRILINCA MUTLU OLDULAR

Ödemiş'in Kayaköy Mahallesi'nde bulunan sokaktan Kenan Evren adının bulunduğu tabelanın kaldırılmasının ardından Mahalle Muhtarı Ahmet Çelik, bölgenin yaygın ve simge ürünü zeytin adının sokağa verilmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti. Çelik, "Kayaköy olarak sevinçliyiz. Kayaköyü'müzde sokaklarda, evlerin bahçelerinde zeytin ağaçları var. Zeytin ağaçlarımızın bir simge olarak bu sokağımıza verilmesinden dolayı mutluyum. İsim levhası tam buradaydı. Ekipler tarafından sökülmüş. Yeni levhanın konmasını bekliyoruz" dedi.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • ASIL 5 ay önce Şikayet Et
  Fethi Sekin, Ömer Halisdemir isimleri çok güzel olur.
  Cevapla
 • Envers 5 ay önce Şikayet Et
  Geç bile kalınmış. Ama karar izmir de olunca şaşırdım.
  Cevapla
 • ömer 5 ay önce Şikayet Et
  ben bu ismi söz konusu olan şahsın bu ülkede hiç telafuz edilmesinin değeri yoktur
  Cevapla
 • hakan gardas 5 ay önce Şikayet Et
  Caddelerin isimleri türk bilim adamlarin isimleri verilsin
  Cevapla
 • GÖRELE... 5 ay önce Şikayet Et
  o halksız yere öldürdüğün insanların hesabını nasıl veriyorsun zalim herif bende senden bu dünyada hesap soramadım ama mahşerde yakana yapışıp senden hakkımı alacağım ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beyrut'ta yüksek tansiyon! Ölü ve yüzlerce yaralı var
Son dakika haberi: 8 Ağustos koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı