Şikayet yağmıştı! 'Çukur' ve 'Yasak Elma'ya ceza!

Son dönemde tepki çeken sahneleri nedeniyle vatandaşlardan yoğun şikayet alan "Çukur" ve "Yasak Elma" dizilerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ceza uygulandı.

Şikayet yağmıştı! 'Çukur' ve 'Yasak Elma'ya ceza!
Şikayet yağmıştı! 'Çukur' ve 'Yasak Elma'ya ceza!
GİRİŞ 17.02.2020 17:45 GÜNCELLEME 17.02.2020 17:45
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Edinilen bilgiye göre, son dönemde tepki çeken sahneleri nedeniyle vatandaşlardan yoğun şikayet alan dizi filmler RTÜK'ün son toplantısının gündeminde yer aldı. Üst Kurul, toplantıda izleme uzmanlarının raporlarını değerlendirdi.

Yasayı ihlal eden sorunlu bölümleri nedeniyle daha önce de birçok kez yaptırım uygulanan "Çukur" dizisi bir ceza daha aldı.

Çukur dizisi

Genellikle şiddet içerikli görüntülerinden dolayı cezalandırılan diziye, bu kez alkollü içkileri özendirici sahneleri sebebiyle müeyyide uygulandı. Üst Kurul, diziyi yayınlayan SHOW TV'ye 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu'nun 6. maddesinde yer alan "Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemez." hükmünü ihlalden üst sınırdan para cezası verdi.

BİR CEZA DA 'YASAK ELMA'YA!

RTÜK izleme uzmanları, sıkça yasa ihlali yapan "Yasak Elma" dizisini de inceledi. Üst Kurul, dizi filmde aile kurumunu hiçe sayan bazı sahnelerin 6112 sayılı Kanun'un 8. maddesine göre toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olduğunu tespit ederek "Yasak Elma"nın yayınlandığı FOX TV'ye idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Yasak Elma dizisi

- TLC'ye medyum cezası

Toplantıda, TLC kanalında yayınlanan ölülerle ya da ruhlarla konuştuğunu iddia eden medyumun yer aldığı "Long Island Medyumu" isimli program da mercek altına alındı. RTÜK, programın insanların inançlarının ve duygularının istismar edilerek batıl inançlara yönlendirildiği kanaatiyle TLC kanalına idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

 

Üst Kurulda ayrıca "Baskın 2" adlı filmde yer alan açık işkence görüntülerini yayınlayan BLD logolu televizyona, yabancı bir müzik klibindeki müstehcen sahneler nedeniyle Dream TV'ye, tüketicileri yanıltan tele pazarlama satışları gerçekleştirilen SHOPPING CHANNEL'a, sağlık beyanı ile bitkisel olduğu iddia edilen ürünlerin tanıtımı ve satışı yapılan VADİM TV, YASİN TV, NİSA TV, PLUS MUSIC ve KARADENİZ TV'ye, "Haber Merkezi" adlı programda sarf edilen, tarafsızlık ilkesini ihlal eden ve eleştiri sınırlarını aşan sözler nedeniyle KRT'ye, kumar oynamayı özendirici yayınları sebebiyle S SPORT kanalına da çeşitli cezai müeyyideler uygulandı.

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • erdem değer 1 yıl önce Şikayet Et
  bu RTÜK bu aşağılık dizileri yayından kaldırmadığı sürece yaptıklarını bir değeri olamaz. hatta daha bu tür diziler başlamadan önlem alınmalı..
  Cevapla
 • ayhan 1 yıl önce Şikayet Et
  hele bi dizi acayip kim kimn kucanda belli değil ahlaki değerlerden yoksun bir dizi ahlaki değerleri yok etmek için çevrilmiş sanki bakmıyacaksın cezayı keseceksin kimse kimseyie zorla bak demiyo zaten
  Cevapla
 • adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  zehir sevenlerin dizileri
  Cevapla
 • G.antep27 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav izle diye zorlayanmi var izlemeyin
  Cevapla
 • alper 1 yıl önce Şikayet Et
  sonuna kadar haklısın kumandası var bas başka kanala izleme .
  Cevapla
 • Murat turan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimse izlemeyecekse kapatsınlar o halde.
  Cevapla
 • osman42kny 1 yıl önce Şikayet Et
  turkiyede dizi adi altinda yapilan ucuz prodüksiyonlarla insanlarin zamanlari çalınıyor beyinleri uyuşturularak kendinden geçmişinden kopuk geleceğinden habersiz bir nesil yetiştiriliyor ve bu dinamit toplumun temeline bilerek konuyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Amerikalı generalden Türk bayrağı önünde sürpriz açıklama
Artvin'de selde mahsur kalan çiftçinin zorlu kurtuluşu kamerada