Devrim gibi yenilik! Bakan Selçuk açıkladı: Ders sayısı düşüyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni lise tasarımının yanında ilkokul ve ortaokul tasarımına ilişkin pilot uygulamanın gelecek yıl başlatılacağını ve pilot uygulamalar yapılmadan ulusal ölçekli değişimlere gidilmeyeceğini bildirdi.

GİRİŞ 21.02.2020 12:31 GÜNCELLEME 21.02.2020 13:03
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı değerlendirmelerde yeni lise tasarımına ilişkin detayları paylaştı. 

 

 

"HAZIRLIKLAR TAMAM, ARTIK ZAMANI GELMİŞTİR"

Yeni ilkokul, ortaokul tasarımına ilişkin ilk kez açıklamalarda bulunan Selçuk, "Bütün dünyada aklınıza gelen ilk 50 ülkeyi sıralayın, neden bu ülkelerin tamamında lisede 5-6 ders var da, bizde niye 15-16 ders var" sorusunun kendisine sorulduğunu aktaran Selçuk, "Ders çeşidinin fazla olması öğrencilerin her konuda yüzeysel kalmasına ve derinleşememesine yol açmaktadır. Bunu çözmek mümkün ve pilot için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Artık zamanı gelmiştir, yapabiliriz." ifadelerini kullandı. 

Yeni lise tasarımı hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Selçuk, gelecek yıl pilot uygulamanın başlatılacağını vurguladı. 

 

 

Öğretmen hazır olmadan, altyapı, bütün sistem hazır olmadan bu sisteme başlanamayacağına işaret eden Selçuk, "Hangi illerde, kaç okulda yapacağımız belli, bunlarla ilgili bir basın duyurusu yapacağız, o zaman açıklayacağız." diye konuştu. 

Pilot uygulamalar yapılmadan ulusal ölçekli değişimlere gidilmeyeceğini kaydeden Bakan Selçuk, "Ortaöğretimle ilgili de inşallah Türkiye yeni bir döneme doğru gidiyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Yeni lise sistemindeki üniversite sınavına ilişkin bir soru üzerine Selçuk, "Öğrencilerin üniversite meselesi 5 yıl sonraki bir konu. Konuyla ilgili her türlü altyapı çalışmalarımız hazır. Öğretmen eğitimi, öğrenci rehberliği, aileleri bilgilendirme konularında içerikler, sunumlar, videolar hazırlıyoruz.Orada bir problem yok." dedi. 

"İLKOKULDA PARADİGMAL DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR"

Bakan Selçuk, yeni lise tasarımının yanında ilkokul ve ortaokul tasarımına ilişkin pilot uygulamanın da gelecek yıl başlatılacağına dikkat çekti.

Dünyada tüm öğretim kademelerinde paradigmal bir dönüşüm yaşandığını anlatan Selçuk, "İlkokul seviyesinde hayatta karşılaşılabilecek problemlerle baş etme, hayat becerileri konusunda yetişme, yeterince oyun oynama, adabımuaşeret eğitimi, kendini ifade, jenerik becerilerin kazandırılması" gibi başlıkların ilkokul programında öne çıkacak alanlar olduğunu ifade etti.

Selçuk, Türkçe öğretimini çok önemsediğini ve bu konuya katkı verecek yapay zeka temelli Türkçe Söz Varlığı Projesi'ni bu yıl içerisinde bitireceklerini de söyledi. 

"ATÖLYELERLE DERSLER İÇ İÇE GEÇECEK"

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlkokulda ve ortaokulda Türkçe'de okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere 4 beceriye ayrı bakacağız. Bunun yanında dil becerileri üstüne inşa edilen ve matematik, Türkçe ve hayat bilgisi derslerinin hepsinin iç içe geçtiği bir yapı olacak. Yani, hayat bilgisindeki bir problemle değerler eğitimi, adabımuaşeretle ilgili meseleler, çocuğun yeterince oyun oynayabilmesi, çocuğun atölyelerde problem çözebildiği bir sistem. Sadece A, B, C, D diyerek yukarı çıkan bir çocuk istemiyoruz. İlkokul 1'de mühendislik atölyesini, drama atölyesini, sanat atölyesini, tarım atölyesini gören çocuk istiyoruz. Bu şekilde de atölyelerle dersler iç içe geçecek." 

Atölyelerin yaşam tarzı, düşünüş biçimi ve üretim temelli olduğuna işaret eden Selçuk, atölyenin bir mekandan ziyade bir zihniyet, bir yaklaşım modeli olduğunu ifade etti. 

Selçuk, "Eğer siz hiç atölye görmeden sadece kağıt üstünde çocuk yetiştirirseniz liseyi, üniversiteyi bitirdiğinde 'ben masa başında oturayım memur olayım' beklentisine girilir. Çünkü talaş görmemiştir, çünkü üretim yapılan kirli bir atölye görmemiştir. Çünkü üretmemiştir, üretmenin hazzını yaşamamıştır. Tam da bunu bütün çocuklarımıza vermekle ilgili şeylerden bahsediyorum. Bunu yapabiliriz, zaten şu anda 6 binden fazla atölyede bu yaklaşımı başarıyla uyguluyoruz." diye konuştu. 

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİNDE 60 BİN HEDEFİ

Bakan Selçuk, ilkokul ve ortaokul tasarımında büyük rol oynayacak Tasarım Beceri Atölyeleri'ne ilişkin yeni hedefleri de paylaştı. 

Atölyelerde "yaparak yaşayarak öğrenmenin" mümkün olduğuna işaret eden Selçuk, bir yılda Ankara'da 1513 atölye açıldığını, Kayseri'de de geçen hafta 325 atölye için protokol imzalandığını ve 2 ay içinde bunların tamamlanacağını belirttti. Selçuk, "Bir yılda, yaklaşık 6 bin 400 atölyeyi sıfırdan bitirmiş olduk. Bu atölyelerin çocuklarımızın gelişimi açısından çok olumlu olduğunu görüyoruz. İmkanlar doğrultusunda bu 6 bini asgari 60 bine doğru götürmek istiyoruz." dedi. 

Öğretmenlere tasarım beceri atölyeleri de dahil olmak üzere Eğitim Bilişim Ağı'ndaki (EBA) platform üzerinden yüz yüze ya da uzaktan öğretimle eğitim verileceğini de belirten Selçuk, sanatla, müzikle uğraşmanın öğretmenlere zenginlik kattığını, böylece atölye dışı derslerin de iyileştiğini sözlerine ekledi. 

YORUMLAR 77
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Manevi eğitim din eğitimi sıfır,öğretmenler ellerinde telefon video çekip kendi reklamını yapma peşinde çocukların çoçuk olduğu unutulmuş her yaptığı aileye vatsapla yetersiz hissettirilerek veriliyor.öğretmenlerin çoğu tek tip çoçuk görmek istiyor .Çoçuk sınıf ortamında fişleniyor arkadaşlarının yanında aşağılanıyor. Bundan 15 yılki öğretmenleri arıyorum .
  Cevapla
 • VATANDAS 4 yıl önce Şikayet Et
  Egitim suresi uzatilmali, ara tatiller kaldirilmali okul adaptasyonu ara tatillerle bozuluyor. Kisa surede hizli bir mufradatla dersler anlasilmadan geciliyor. Ezbercilige dayali egitimden uzaklasmaliyiz konu sonu imtihanlar yapilmali bir onceki konu ile yeni islenen dersler surekli tekrar kazandirilarak akilda kalmasi saglanmali. Devletin ozel okullara verdigi onemi devlet okullarina yonlendirmeli imkani olan her sekilde okuyabiliyor parayi veren tabiri caizse dudugu caliyor, olmayan bekliyor. Duzen, Adalet olmali.
  Cevapla
 • Nejla 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence gayet iyi fikir öğrenciler daha rahat etmeleri için
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  MİLLİ BİLİNCİ UYANDIRAN :EMPERYALİZM İLE MÜCADELE, YERLİ EKONOMİ VATAN SEVERLİK MİLLİ TİCARET ,MİLLİ TARIM ,MİLLİ SANAYİ ile ilgili bir ders mutlaka olmalı
  Cevapla
 • Duyarlı 4 yıl önce Şikayet Et
  Devam: Ortaokullarda ders saatleri haftalık 6x5=30 olur. Anfi sistemi ile (öğretmen sabit, öğrenci gezgin) şeklinde pilot uygulamaya geçilebilir. Yine Beceri ve Tasarım Atölyesi, Kütüphane, Fen ve Dil labratuarları ile çok amaçlı salonlar düzenlenir. LGS sınavlarına ŞÖK(Şube Öğretmenler Kurulu )Kararı ile sınıf geçenle ile diploma notu 65 in altında olanlar girememeli Tamamen açık Öğretime ve Meslek Edindirme Merkezi kurslarına yönlendirilerek,'' Vasıflı Ara Eleman'' yetiştirilmeli.Böylece Orta öğretimin yükü örgün eğitimdeki yükü hafifler. Zorunlu lise eğitimi yaygın eğitimle tamamlanmış olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden yine dondu kaldı! Obama yardımına yetişti
Erdoğan ile Özel telefonda bayramlaştı