Türk profesörün koronavirüs önerisi dünyada yankı buldu

Dünya'da Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artarken, salgının önüne geçecek umut ışığı Türk profesörden geldi. Prof. Dr. İbrahim Benter’in coronavirüsünün tedavisi için önerdiği tedaviye ABD’den destek geldiği belirtildi. Benter, çözüm için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile de görüştüklerini açıkladı.

GİRİŞ 22.02.2020 21:22 GÜNCELLEME 22.02.2020 21:56
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artarken, salgının önüne geçmek için yapılan bilimsel çalışmalar da devam ediyor.Dünyaca meşhur Science dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, ABD’de University of Texas ve National Institute of Health’ten araştırmacılar Benter’in de önerdiği metod üzerinden çözüm üretti.Benter konferansta kendi bulduğu sistemin bir parçası olan ACE2 proteinini bastırmakla virüsün hücrelere girerek zarar vermesinin önlenebileceğini söylemişti

ABD'DEN DESTEK GELDİ

İbrahim Benter’e göre, araştırmacılar, Covid-19'un genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üzerine yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini sağlayan "anahtar" enzimi tespit ederek, kendi çalışmasını da doğruladılar.Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Benter, önerdiği metodun doğrulandığını belirtti

 

 

Koronavirüs için umut olan KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter çlışmalarını anlattı.

'İNSAN VÜCUDUNA GİRMİŞ OLSA BİLE...'

 

 

Virüsün çok ciddi bir şekilde yayıldığını ve yayılmanının da önlenemediğini belirten Prof. Dr. Benter, şunları söyledi:

"Bizim yapmamız gereken bu virüs vücudumuza girdikten sonra zararını nasıl önleyebiliriz? Benim 1991 yılında Amerika'da Cleveland Clinic Hastanesinde başlattığım çalışmalarda yeni bir sistemi ortaya çıkardık. Bulduğumuz yeni sistemde "angiotensin proteini" var. Biz bu proteini değişik şekillerde çalıştık ve birçok hastalığa da çare olabileceğini gösterdik.

Dünyanın birçok yerinde bu sistemler üzerine çalışıyorlar. Burada virüsle ilgili önemli olan bilgi şudur: Bir virüs vücudumuza girdikten sonra hücrenin içine girebilmesi için bu proteini kullanıyor. Yani angiotensin dediğimiz protein kapı görevi yapıyor. Virüs bu proteine bağlanıyor, hücrenin içine giriyor ve problemleri çıkarıyor. Biz daha önce yaptığımız çalışmalarda bu kapıyı kapatabileceğimiz, bu proteini durdurabileceğimizi gösterdik.

'İNŞALLAH BİR ÇÖZÜM BULURUZ'

Eğer bu virüsle ilgili çalışmalarda bunu başarıp, bu proteini durdurursak kapıyı kapatmış olacağız. Virüs hücrenin içine giremeyecek ve zarar veremeyecek. Yani insan vücuduna virüs girmiş olsa bile hastalanmayacak, zararı önlemiş olacağız."

'BAKAN KOCA'YLA GÖRÜŞTÜK'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kıbrıs'ta görüştüklerini söyleyen Prof. Dr. İbrahim Benter, "Sayın Bakanımız Fahrettin Koca ile bu konulardan da konuştuk. Sağ olsun bu çalışmaları çok ciddiye alıyorlar. Bir şeyler yapmak istiyorlar, çözüm bulmak istiyorlar. Bu konuda ben de destek verebileceğimi söyledim.

İnşallah çalışırız, hem burada, hem Türkiye’de, hem Avrupa ve Amerika’da. Birçok insanın hastalanmasına ve ölümüne neden olan tarihte belki de ilk defa bu kadar ciddi bir problem yaşıyoruz. İnşallah buna bir çözüm buluruz." dedi.

YORUMLAR 100
 • kasım ocak 8 ay önce Şikayet Et
  Başarılar diliyorum.
  Cevapla
 • mmed 2 yıl önce Şikayet Et
  Proteinde hapsolan virüs ne olacak. Daha tehlikeli durum ortaya çıkarabilir mi?
  Cevapla
 • erdem 2 yıl önce Şikayet Et
  Tüm ulkeler bundan sonra biyolojik savaşlara hazır olmak zorunda son virüse bakarsak
  Cevapla
 • nail 2 yıl önce Şikayet Et
  bir şey yapacaksanız bunu ülkemizde yapın bunun ilacını biz üretelim abd üreirse işi ranta çevirir.en fazla ve pahalı kanser ilaçlarını abd satıyor tüm dünyaya ama hiç de çaresini bulmadı bulmaz niye ilaç rantı var. Biri su ile çalışan araba bulsa petrol şirketleri onu öldürür.ABD nin dünyaya hayrı olmaz onlar sadece yahudileri sever oda onlar tarafından yöneltildiği için kısacası elin gavurundan hayır gelmez birşey yapılacaksa aTürkiyede Türk insanı yapmalı tüm dünyanın hizmetine sunmalı mükafatını mevlam verir
  Cevapla
 • Yorumcu 2 yıl önce Şikayet Et
  Çörekotu ölümden başka her derde devadır. Bal ile karıştır günde 3 defa ye. Bağışıklığı müthiş artırıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karadeniz gazında sona doğru! Arctic gemisi Türkiye'de!
Credit Suisse ve Deutsche Bank'ta büyük kriz iddiası: Papa bile parasını çekti