İdlib'le ilgili son dakika açıklamalar: Türkiye tüm seçenekleri kullanmadı

İdlib'de 33 askerimizin şehit olduğu saldırının ardından TSK'nın başlattığı operasyonlar sürüyor. Ancak Rusya'nın Esed'i desteklemek için hava sahasını kapatması, Türkiye'ye operasyonda zorluk yaşatıyor. Güvenlik uzmanları, hava sahasının açılmasının önemine dikkati çekiyor.

GİRİŞ 28.02.2020 09:00 GÜNCELLEME 28.02.2020 16:07
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

İdlib'de 33 askerimizin şehit olduğu saldırının ardından TSK'nın başlattığı operasyonlar sürüyor. Ancak Rusya'nın Esed'i desteklemek için hava sahasını kapatması, Türkiye'ye operasyonda zorluk yaşatıyor. Güvenlik uzmanları, hava sahasının açılmasının önemine dikkati çekiyor. 

 

 

Güvenlik ve Strateji Uzmanı İbrahim Keleş, İdlib'deki son durumla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: 

Bizim İdlib'de bulunuşumuz bir gerekçeye dayanıyor. Astana ve Soçi süreçlerinin neticesinde biz oradayız. Yapılan anlaşmalarda Türkiye çizilen sınırları korumaya çalışıyor. İçeride Türkiye, dışarıda Rusya birlikte hareket etmeleri gerekiyordu. Ancak maalesef, Türkiye samimiyetini ortaya koyarken Rusya'dan bu samimiyeti göremedik. Hatta Rusya düşmanca davranmaya başladı.

Dün gerçekleşen saldırıda Rusya her ne kadar benim bilgim dışındaydı diye topu taca atmaya çalışsa da biz biliyoruz ki Rusya'nın izni olmadan orada yaprak kıpırdayamaz. O nedenle burada birinci derece sorumlu Rusya'dır. 

Rusya ve Amerika'ya baktığımızda net bir tablo çıkıyor karşımıza: Türkiye, yine kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda. 

"TÜRKİYE TÜM SEÇENEKLERİ KULLANMADI"

Türkiye elindeki tüm seçenekleri kullanmış değil. 760 bin metrekareye sıkışmış, ordusu olan bir ülke olarak sınırlandırmasınlar. Türkiye'nin nüfuzu sınırlarının çok çok ötesindedir. Türkiye burada gerektiğinde o nüfuzunu da kullanabilir. Rusya da güçlü bir devlettir ama Türkiye'nin nüfuzunu da herkes dikkate almak durumundadır. 

"AYNISINI AFRİN VE FIRAT KALKANI'NDA YAPTIK"

Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin şunları söyledi: 

İnsansız hava araçlarını vurmak daha zor. ANKA düştü bir tane. Onun dışında vurmak daha zor. Türkiye, hem irtifa olarak daha alçaktan uçuyor. Böyle olunca çok fazla onlar üzerinde etkili olacaklarını sanmıyorum. Ama Türkiye en azından İHA'ları uçurmak zorunda. 

Ama ben F-16'ların uçtuğunu zannetmiyorum, çünkü düşürme ihtimali olabilir. 
Hava sahası açılırsa biz de uçak uçurabiliriz rejim de uçurabilir. Hem rejim uçaklarını önlemiş oluruz hem de karada harekat yapan birliklerimize destek sağlayabiliriz. Bu da karşı tarafın sindirilmesi, bizim kara birliklerimizin süratle ilerlemesi anlamına gelir. Ve bu da harekatın kısa sürede bitmesi anlamına gelir. Bunu daha önce Afrin'da yaptık. Fırat Kalkanı'nda da yaptık. 

 

Peki hava sahasını nasıl açacağız? Rusya ile bunu yapmamız mümkün değil. Bu konuda Amerika bize yardım edebilir. Elindeki elektronik imkanlarla bölgedeki radarları köreltebilir. 

Türkiye'nin ne Amerika'ya ne Rusya'ya güvenmesi gerekiyor. Kendi göbeğimizi kesmek durumundayız. 

Bu saldırılarla hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Cumhurbaşkanı hedef alınıyor. Milli konularda birlik beraberliğimizi bozmadan tek yumruk olarak devam etmeliyiz. 

"PUTİN GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞACAK"

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Toğrul İsmayıl ise şu açıklamaları yaptı:

Rusya şunu da bekliyordu belki, bu eski yöntemlerden biridir. Türkiye Rusya'ya göre açık bir toplum. Biz şehitlerimizin sayısını açıklıyoruz, saklamıyoruz. Genelde Rusya kaç kaybı olduğunu açıklamıyor. Ciddi kapalı bir toplum. Propaganda çok ciddi çalışıyor. Tabii ki beklenti şuydu: Türkiye bu kadar şehit vermekle içeride tepki olarak bir kaos olacak, Cumhurbaşkanı'na tepki olacak, Türkiye geri adım atar mı düşüncesi vardı. Bu yanlış bir hesaplamadır. 

Son dönemlerde Putin'in çevresi ciddi şekilde Ermeni ve Yahudi lobisi tarafından çevrilmiştir. Onlar da çoğu zaman siyaseti subjektif şekilde yürütmeye ve Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri başka yöne yönlendirmeye çalışıyorlar. Ama dediğim gibi şu anda taş kayaya rastladı. Türkiye daha önce barıştan yana olan tavrının aksine tam tersi bir tavır sergileyerek istediğini açık ve net bir şekilde ortaya koyduğu için bazı şeyler kaçınılmazdır. 

Türkiye Rusya'nın kendi silahını onun elinden alarak şu anda Rusya'yı güç yoluyla barışa ikna etmeye çalışacak. 

Putin sonunda bambaşka bir açıklama yaparak günü kurtarmaya çalışacaktır.

“SURİYE’DE NE İŞİMİZ VAR KONUSU BİTMİŞTİR”

Emekli Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş şu önemli açıklamaları dile getirdi:

“Rusya ile ipler kopmuştur ve herhangi bir şekilde silahlı kuvvetlerimize saldırı gerçekleşirse Hava Kuvvetlerimizde aynı şekilde vurma hakkına sahip olduğunu Rusya çok iyi bir şekilde anlamalıdır. Elimizde 300 km’ye kadar giden bombamız vardır icap ettiği takdirde birçok yerde kullanabiliriz. Başka bir nokta olarak Suriye’de ne işimiz var konusu bitmiştir. Çünkü bizim topraklarımızda 4 milyon Suriyeli vardır yani Suriye’nin topraklarında Suriyelilerin hakkı vardır. Türkiye olarak biz onları tekrar kendi yurtlarına döndürmek zorundayız. Şu anda İdlib, Fırat kalkanı ve Afrin bölgesinde 5 milyon daha var insan vardır. Suriye rejiminde ise bugün 9 milyon insan bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki Suriye’nin yarı nüfusu Türkiye’dedir. Burada Türkiye’nin hakkı olamayacakta kimi hakkı olacaktır. Bizim isteğimiz, bu insanların Suriye’de ki topraklarına dönmesi ve Cenevre’de yapılacak olan anayasada bu insanların hakları tespit edilmesidir. Rusya şu anda bütün bunları siliyor ve benim orada birkaç teröristim var onları yok etmek için Türkiye isteğimi yapmadı diyerek suçlamalarla durumu bu noktaya getirmiştir.”

“TÜRK MİLLETİNİN SABRI TAŞMIŞTIR”

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın: “Türk ordusuna karşı yapılmış bir saldırı vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bu bir milattır ve yarın itibari ile bu süre doluyor. Gördüğümüz kadarıyla Türkiye diplomasiyi elden bırakmıyordu. Burada özellikle Almanya ve Fransa’dan Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik sürecin başlaması yolunda baskı gelmişti. 2 gündür Rus heyeti buradaydı fakat gördüğümüz kadarıyla Rus heyeti kendisinden beklenen olgunluğu göstermedi.  İki başkanın görüşebileceği ortak mutabakat metnini beklemeksizin Rus hava kuvvetleri Türk ordusunu vurmuştur ve kimse bize maval okumasın. Bu açıkça bir savaş ilanıdır. Türkiye bunun cevabını verecektir. Türk milletinin sabrı taşmıştır. Şu andan itibaren ne kadar mutabakat varsa bitmiştir. Askeri, siyasi ve hukuken bir savaş sebebidir.” şeklinde konuştu.

Emekli Albay Coşkun Başbuğ: Bizim buradaki niyetimiz bu bölgedeki sıkışıklığını ileride daha kötü bir senaryo olarak görmemek adına birlikte hareket etmekti. Bu çağrılar ise hep havada kaldı ve masada el sıkışıldı fakat sahada hiç kimseyi göremedik. Rusya ile yola çıkmamızın sebebi insanlık dramına sessiz kalmamaktı ve buna müteakip 3 devlet olarak akde imza attık. Bu noktada devamlı Türkiye’nin yaptığı hareketi destekliyoruz, bu işin mimarı Türkiye denildi fakat Rusya’nın ne kadar ikiyüzlü bir politika izlediğini bugün gördük. Rusya ilk olarak rejimim öne sürerek terörle mücadele ediyorum yalanı ile sahada varlık gösterirken Türkiye maskelerini bir bir düşürdü. Artık sığınacak başka bir yalanı kalmadığı için son süreci kendi üstlenmek durumunda kaldı ve açıktan eli kanlı katil sürüsüne destek vermeye başladı.” ifadesinde bulundu.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 73
 • Zübeyir 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya bize Suriye havasını kapattı ise bizde onlara boğazları kapatalım.
  Cevapla
 • yener 1 yıl önce Şikayet Et
  Başkomutanımızın yanındayız. Ben böyle bir mücadelede müslüman kardeşlerimizin maddi ve manevi desteğini görmek isterim. Her ülkede yaşayan müslümanlar var biz islam adına mücadele ediyoruz, birlik olma zamanıdır.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile ilerleyen devlet savunma sanayi kuruluşlarımızla özel sektör savunma sanayi kuruluşlarımızla üniversitelerimizin savunma sanayi ile ilgili bölümlerinin çalışmalarıyla milli yerli üretenlerimizden. Milli yerli savunma sanayi teknolojimizde düşmanın uçuşa kapattığı hava sahası sistemlerini etkisizleştirerek uçuşa açık hale getirecek karşı hava savunma sistemlerimizi kısa zamanda üretelim.
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Orduya tam yetki verin seferberlik ilan edin savas istiyoruz intikam istiyoruz suriye yanmadan kül olmadan tüm düsmanlar ölmeden geri cekilmek ypk
  Cevapla
 • Kuklalar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu rusya israile neden kapatmiyor hava sahasini? Israil hergun gelip vurup gidiyor. Rusyada devlet degil hepsi siyonist usagi. Dunyayi kandiriyorlar. Hepsi islami yok etmek icin kukla. Putin Adam degilmis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Deli saçması, başka çıkışı yok!
MİT'ten Mossad casuslarına film gibi operasyon! 15 kişilik şebeke çökertildi