Türkiye'nin İdlib'e operasyonu savaş literatürüne girdi

İdlib'de askerimize yönelik hain saldırı sonrasında TSK, tüm dünyanın yıllardır yapamadığı harekatı bir gecede gerçekleştirdi. Suriye hava sahası Rusya tarafından kullanıldığı için SİHA sürüsü ile operasyon düzenleyen TSK, bir kez daha dünya savaş literatürüne girdi.

GİRİŞ 29.02.2020 11:41 GÜNCELLEME 29.02.2020 13:31
Bu Habere 168 Yorum Yapılmış

Türkiye rejim güçlerinin İdlib’te gerçekleştirdiği kalleş saldırı sonrası tüm dünyanın yıllardır yapamadığı harekatı bir gecede gerçekleştirdi. Suriye hava sahası Rusya tarafından kullanıldığı için uçaklarımız bu alana girmeden hedefleri bombalarken esas görevi SİHA’lar üstlendi. Dünya savaş literatürüne defalarca geçmiş olan Türk Silahları Kuvvetleri bir kez daha dünyada bir ilki başararak sürü SİHA filosu ile operasyon gerçekleştirdi.

 

SETA’nın stratejik analiz uzmanı Can Acun, Türkiye’nin gerçekleştirdiği harekatı değerlendirirken “Resmi açıklama ile rakam verilmedi ancak Türkiye, İdlib’de son 24 saattir savaş tarihinin ilk sürü SİHA hava harekatını düzenleyerek dünya savaş tarihine geçti” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Akar, hain saldırı sonrasında başlatılan operasyonu bizzat yönetmişti.

 

Acun, Türkiye’nin SİHA sürüsü ile çok kısa süre içinde tüm dünyanın 9 yıl boyunca yaptığından çok daha fazlasını yaptığını belirtti. 

Dünyada SİHA’lar ile bu kadar kapsamlı ilk hava harekatını yapan TSK’nın envanterinde ANKA-S ve Bayraktar modeli silahlı insansız hava araçları bulunuyor.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 168
 • trakyalı 4 ay önce Şikayet Et
  askerimizi rus uçakları vurdu bizde rus uçaklarını vuralım
  Cevapla
 • Arap 4 ay önce Şikayet Et
  Hey maşallah sıra milli savaş ucagina gelir inşallah dört gözle bekliyoruz
  Cevapla
 • Selçuk 4 ay önce Şikayet Et
  İman olsun yeter......
  Cevapla
 • Vatansever 4 ay önce Şikayet Et
  Allah büyüktür.Ey büyük Allah'ımız kafirler,münafıklar,fasıklar,zalimler ve sapıtmışlar ve azgınlaşmış ihanetçiler topluluklarına karşı Ordumuzu Muhammedçiğimizi muhafaza eyle,muzaffer eyle,muzaffer eyle,muzaffer eyle Amin Amin Amin Milyonlarca kez Amin
  Cevapla
 • Hssa 4 ay önce Şikayet Et
  Bu gurur hepimizin ey Tütkiyem.!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ünlü şarkıcıdan skandal klip! Tepki yağdı
Beşiktaş Kayseri'de yıkıldı!