2020 fitre bedeli belli oldu! Fitre kimlere verilir, fitre kimler verebilir?

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı toplantısında, bu yılki fitre bedeli 27 Türk Lirası olarak belirlendi.

2020 fitre bedeli belli oldu! Fitre kimlere verilir, fitre kimler verebilir?
2020 fitre bedeli belli oldu! Fitre kimlere verilir, fitre kimler verebilir?
GİRİŞ 10.03.2020 18:14 GÜNCELLEME 10.03.2020 18:55
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından 2020 yılı fitre miktarı açıklandı. Din İşleri Yüksek Kurulu, Dr. Ekrem Keleş başkanlığında yaptığı toplantı sonrasında aldığı kararla, 2020 yılı için asgari fitre miktarını 27 lira olarak belirledi. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL olarak belirlenmesine karar verildi."

KİMLER FİTRE VEREBİLİR?

Ramazan Bayramı'na kavuşan, temel ihtiyaçlarının ve bir yıllık borçlarının dışında nisap miktarı (80.18 gr. altın veya bu değerde) mala sahip olan Müslümanlar kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için fıtır sadakası vermekle yükümlüdürler (Kâsânî, Bedâî’, II, 70, 72). Ancak fıtır sadakası ile yükümlü olmak için bulunması gereken nisap miktarı malın, “artıcı” özellikte olması ve üzerinden “bir kameri yıl” geçmiş olması gerekmez.

Kişi kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür (Kâsânî, Bedâî’, II, 70). Buna karşılık kişinin ana-babası, büyük çocukları, karısı, kardeşleri ve diğer yakınları için fitre ödeme zorunluluğu yoktur (Kâsânî, Bedâî’, II, 70, 72). Fakat vekâletleri olmadığı hâlde bu kişiler için ödeme yapsa geçerli olur.

Şâfiî mezhebine göre ise fıtır sadakası vermek “farz”dır ve bununla yükümlü olmak için nisap miktarı mala sahip olmak şart değildir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 594). Buna göre temel ihtiyaçlarının yanı sıra bayram günü ve gecesine yetecek kadar azığa sahip zengin-fakir her müslüman fitre ile yükümlüdür (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 594). Ayrıca varlıklı kimsenin müslüman olan eşi, çocukları, ana-babası ve diğer yakınları için de sadaka-i fıtır vermesi gerekir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 595; İbn Rüşd, Bidâye, I, 279-280).

FİTRE KİMLERE VERİLİR, KİMLERE VERİLMEZ?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır.

Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

YORUMLAR 27
 • zengin 3 yıl önce Şikayet Et
  27 lira ile bir öğün yemek bile yenmez kaldıki madem hesap yapacaksın bir insana fitre verilmesi için o insanın fakir muhtaç olduğu ise mevzu bahis fakir birinin evide yoktur varsa kiradır bir günlük kira bedelini ve bir günlük yemek bedelini verdiğinizde 110 tl civarında bu 27 tl neyin parası
  Cevapla
 • EROL 3 yıl önce Şikayet Et
  Kişi günlük olarak tükettiği kadar vermesi gerektiğini biliyorum. Eğer 50₺ tüketiyorsa 50₺, 100₺ tüketiyorsa 100₺ vermesi gerekiyor diye biliyoruz.
  Cevapla
 • şems 3 yıl önce Şikayet Et
  klavyesi olan yazıyor. :(
  Cevapla
 • Esra 3 yıl önce Şikayet Et
  Senin gibi
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücrete göre hesaplansın fitre kave
  Cevapla
 • Serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  Allahuekber
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AB terör listesini güncelledi! İki isim ekledi
İsrail'in korkunç planı ortaya çıktı! BM ve AB'den flaş açıklama!