Son Dakika Haberi; Koronavirüs toplantısının ardından 3 bakan açıklama yaptı

Son Dakika Haberi; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 yeni vaka daha tespit edildiğini belirterek "Kamu kurumlarında hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, 60 yaş ve üzerindekiler 16 Mart'tan itibaren 12 gün idari izinli sayılacak." dedi. Bakan Turhan ise, 9 ülke açıklayarak "yarın 08.00'den 17 Nisan'a kadar sefer durdurulacaktır." dedi.

GİRİŞ 13.03.2020 18:16 GÜNCELLEME 13.03.2020 21:26
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Son Dakika Haberi; Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın katılımıyla Sağlık Bakanlığında toplandı.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Toplantınına ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 

Koca, yeni tip koronavirüs şüphesi bulunanlardan numunelerin nasıl alındığına ilişkin soru üzerine, bu konuda Bilim Kurulu'nun bir algoritması olduğunu, her hastadan numune alma yönteminin tercih edilmediğini söyledi. 

Numune sayıları arttıkça gerekirse Türkiye'nin her ilinde tetkik yapabileceklerini ifade eden Koca, "Dinamik bir süreçteyiz. Her gün, her saat kendimizi bu sürece uyarlamaya çalışıyoruz. 81 ilimizde de bu uygulanma başlayabilir. Olan talep ve ihtiyaca göre hızla şekilleniyor." dedi. 

KİMLER İDARİ İZİNLİ SAYILACAKLAR?

Kamu kurumlarında hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, 60 yaş ve üzerindekiler 16 Mart'tan itibaren 12 gün idari izinli sayılacak.

KAMU ÇALIŞANLARINA İZİN KOLAYLIĞI

"Yurt dışından gelenlerin 14 gün idari izinli sayılmaları gerektiğiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından karar çıktı." ifadesini kullanan Koca, "Daha önce 5 ülkeye uçuş yasağı konmuştu. Şimdi 9 ülkeye daha bu yasak konuluyor." dedi.

ALO 184 HATTI

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Danışma Hattı olarak hizmet vermeye başlayacak ALO 184 hattının çalışma şekline ilişkin de şu bilgileri paylaştı: 

"SABİM Korona Danışma Hattı yarın devreye girebilir. Burada özellikle vatandaşımızın sağlık kuruluşlarına müracatını önlemek ve sağlıklı, doğru yönlendirme yapılması konusunda yeni bir algoritma geliştirildi. 

Danışma hizmetini verebilecek olan sağlık personeli ve hekim arkadaşlarımızın sorumlu olması Bilim Kurulumuzun geliştirdiği algoritmanın olduğu sağlıklı bir iletişimden bahsediyoruz. Herhangi bir sorunu olan hastanın gerektiğinde daha başından itibaren izole edilmesi, ne zaman sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi kararlarının bildirildiği bir sistem olacak." 

"ÖNEMLİ OLAN HASTALARIN İZOLE EDİLMESİ"

Bakan Koca, yeni tip koronavirüs vakası tespit edilen 5 kişinin hangi ilde yaşadığına ilişkin soruya, "Bulundukları şehri açıklayabiliriz ama burada önemli olan bu hastaların izole olup olmadıkları, tedavilerinin yapılıp yapılmadığı, karantina altına alınıp alınmadığıdır. Bununla ilgili herhangi bir tereddütün olmaması gerektiğini söylemek istiyorum. Bu yarın başka bir şehir de olabilir. Her gün 'Bu şehirde de görüldü, burada da oldu' gibi bir yaklaşımın doğru olmadığı kanaatindeyiz." karşılığını verdi. 

VAKA SAYISI 5'E YÜKSELDİ

Bakan Koca, "İlk 2 vakamızla aynı temas çevresi, aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduk. 5 vakanın tamamı doğrudan bağlantılı."dedi.

Koca, "Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak tehdit o kadar zayıflar. Sonuç alana kadar tedbiri elden bırakmayacağız." ifadesini kullandı.

Koronavirüs tanısı konulan 5 vakadan 2'sinin solunum sıkıntıları var.

"UMREDEN DÖNEN, HASTALIK BULGUSU OLAN KİMSENİN TESTİ POZİTİF ÇIKMADI" 

Koca, umreden dönenlerle ilgili herhangi bir durumun olup olmadığına ilişkin soruya, "40 bine yakın umreci geldi. Bu dönemde hastalık bulgusu olan 29 kişiydi. Testi pozitif olan çıkmadı. Bu önümüzdeki günlerde çıkmayacağı anlamına gelmez. 14 günlük bir sürecin olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki günlerde yine benzer şekilde evden çıkmamalarını özellikle söyledik. Bu çerçevede herhangi bir hastalık durumunda da yapılması gerekenleri devreye sokmak noktasında bir çaba içerisindeyiz." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından yayımlanan kararla, özellikle yurt dışından dönenlerin 14 gün idari izinli, hamilelerin yasal süt izni kullanacakları, engelli çalışanların, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş üzerinde ve kronik hastalığı olanların da 16 Mart tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılacaklarını aktardı. 

Koca, ayrıca  okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanların yıllık izin taleplerinin karşılanması, yıllık izin hakkı bulunmayanlar için de mazeret izinlerinin kullandırılması şeklinde karar alındığını söyledi. 

Adalet Bakanı Gül'ün açıklamalarından satır başları;

İZİNLER 2 HAFTA ERTELENDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşlerin, cezaevlerindeki aile görüş odalarının kullanımının, cezaevleri arasındaki nakillerin iki hafta süreyle ertelendiğini, iş yurtları kapsamında dışarıda çalışan hükümlülerin diğer hükümlülerden ayrılacağını, kuruma girenlerin ateşlerinin ölçüleceğini bildirdi.

Toplantının ardından açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının tüm önerilerinin Adalet Bakanlığınca uygulandığını, bugün de Bakanlığa bağlı birimler ve hizmetlerle ilgili önerileri ele aldıklarını söyledi.

Olayın başından itibaren tüm tedbirlerin alındığını, alınmaya da devam edildiğini belirten Gül, önlemlere ilişkin eylem planının da güncellenerek uygulanmaya devam edileceğini vurguladı.   

DEZENFEKTE ÖNLEMLERİ

Bu kapsamda yurt dışı ziyaretlerinin, toplantıların nisan sonuna kadar ertelendiğini hatırlatan Gül, kurumların dezenfekte edilmesi gibi diğer bir dizi tedbir aldıklarını anlattı. 

Cezaevine ilk kabulle ilgili Bilim Kurulu'nun aldığı tavsiye kararlarını paylaşmak istediğini ifade eden Bakan Gül, özellikle ceza infaz kurumuna girişten önce ilk kabul raporlarıyla bulaşıcı hastalık yönünden değerlendirme yapılacağını, bunun başından beri takip edildiğini söyledi. 

İNFAZ KURUMUNDA ALINAN ÖNLEMLER

Gül, hastalık belirtisi olanların ceza infaz kurumuna alınmayacağını, bu kişilerin sağlık muayenesinden geçirilip tedavileri yapıldıktan sonra ceza infaz kurumuna alınacağını bildirdi.

Cezaevine ilk girişteki ilk kabul raporunda, solunum yolu enfeksiyonu olmadığını gösteren sağlık raporu bulunanların belli bir alana alınmasının kararlaştırıldığını ifade eden Gül, bu kişilerin 14. günün sonunda diğer sınırlı alanlara aktarılmasının sağlanacağını kaydetti.

AÇIK VE KAPALI TÜM CEZAEVLERİNDEKİ GÖRÜŞLERİN İKİ HAFTA SÜREYLE ERTELENDİ

Bakan Gül, "Açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşlerin iki hafta süreyle ertelenmesi burada karara bağlanmıştır. İki hafta sonra durumun tekrar değerlendirilmesi, Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda yine karara bağlanacaktır." dedi.

Zorunlu durumlarda cumhuriyet başsavcılığı kararıyla görüşlerin yaptırılacağını aktaran Gül, yabancı uyruklu olup, yurt dışından gelenlerin yapmak istedikleri ziyaretlerin de süresiz ertelendiğini bildirdi. 

İki hafta süreyle açık cezaevinde kalanların özel izin haklarının da ertelendiğini dile getiren Gül, süreçler bittikten sonra tüm bu hakların verileceğini vurguladı. 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İş yurtları kapsamında dışarıda çalışan hükümlülerin diğer hükümlülerden ayrılması kararlaştırılmıştır. Cezaevlerindeki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüş odalarının da kullanılması iki hafta süreyle ertelenmiştir." bilgisini verdi. 

PERSONEL İÇİN ALINAN ÖNLEMLER

Aynı koğuş içindeki hükümlülerin sosyal aktiviteleri ve atölye faaliyetlerinin devam edeceğini ancak diğer koğuşlarla birleşerek yapılan tüm faaliyetlerin iki hafta ertelendiğini açıklayan Gül, ceza infaz kurumundaki tüm personelin ve infaz kurumuna girenlerin ateşlerinin ölçüleceğini bildirdi. 

Bakan Gül, ceza infaz kurumundan bir başka ceza infaz kurumuna nakillerin de güvenlik ve hastalık durumları dışında iki hafta süreyle ertelendiğini kaydetti. 

ADLİYELERDEKİ DURUM

Adliyelerde yoğunluk yaşandığını belirten Gül, şu öneriyi de paylaştı: 

"Duruşma ve diğer adli işlemlerden ivedi özelliği bulunmayanların ertelenmesi hususunun yargı mensuplarının takdirine sunulması ve bu keyfiyetin Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından adli mercilerle, makamlarla, yargı mensuplarımızla paylaşılması da Bilim Kurulumuzun önerisi olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle avukatlar, taraflar, tanık dinleme, vatandaşlar, personel gibi yoğunluğun olduğu adliyelerde bu hizmetlerin belli bir süre ertelenmesi gözden geçirilerek ertelenmesi öneri olarak ortaya çıkmıştır."

Bakan Gül, tüm bu tedbirlerin halkın müsterih olması adına alındığını vurgulayarak, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının önerilerini almaya devam edeceklerini bildirdi.  

Öte yandan cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların avukatlarıyla görüşmelerinde herhangi bir sınırlama yapılmayacağı öğrenildi. 

Ulaştırma Bakanı Turhan'ın açıklamalarından satır başları;

Gerekli dezenfekte işlemleri sürekli olarak yapılmaktadır.

Ceza infaz kurumundaki tüm personelin, kuruma girenlerin ateşleri ölçülecek.

THY'YE İLAVE SEFERLER KONULDU

İstanbul - Ankara YHT'lerinde 13 - 14 - 15 Mart tarihlerinde ilave seferler koyduk.

Birçok tedbir aldık. Trenlerimiz, Marmaray gibi araçlarımızda gerekli dezenfekte işlemlerimiz sürekli yapılmaktadır.

Aynı şekilde otobüs firmalarımıza her türlü tedbirleri almaları için talimat verdik.

Okul tatili duyurulduğu gibi otogarlar yoğunluk yaşandı. B2 belgeli araçların sefer yapmasına izin verdik. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • ferhat s 2 ay önce Şikayet Et
  virus bulastiginda ....hastalik belirtisi göstermeden... diyer insanlara bulasiyor ....,yani demem o ki ..., virus en az 10 gün önde ilerliyor , ....bu 1o gün icinde kac insana bulasiyor ? simdiki yöntemle zor durdurursuz.... fazla yayilmadan , bitecekse 14 gün veya garanti olsun diye 20 gün, tüm türkiyeyi karantene alin , ekonomi mi önemli yoksa halkin canimi ?
  Cevapla
 • tarık 2 ay önce Şikayet Et
  hastalar hangi ilde açıklayın artık
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Gardas onu aciklarsalar her tarafa bulasir bu hastalik sen hukumetin isine karisma onlari oraya oy vererek gecirdik bizim vazifemiz bu gerisini onlar hallediyor sen otur evinde onlemini al
  Cevapla
 • sadık 2 ay önce Şikayet Et
  istanbul diye biliyorum
  Cevapla
 • Akça 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yapacaksın ne işine yarayacak, bütün dünyada olması sana yetmiyormu.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Sağlık çalışanları ve kolluk güçleri en büyük risk altında. Gerekli koruma önlemleri ivedilikle alınmalı.
  Cevapla
 • Ümmet 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbim sonumuzu hayır etsin amin
  Cevapla
 • yorumcu baba 2 ay önce Şikayet Et
  ceza evlerinde ziyaretleri yasaklayın asıl onlar korunaklı. eğer iran gibi serbest bırakırsanız hakkımı helal etmem.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan Genelkurmay Başkanı haddini aştı! Türkiye'ye küstah tehdit!
Rusya'dan bomba S-400 ve Su-35 açıklaması: Topu Türkiye'ye attı