Diyanet İşleri Başkanlığından defin işlemlerine koronavirüs önlemi

Diyanet İşleri Başkanlığı, cenaze namazlarının namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınması, defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesini kararlaştırdı

Diyanet İşleri Başkanlığından defin işlemlerine koronavirüs önlemi
Diyanet İşleri Başkanlığından defin işlemlerine koronavirüs önlemi
GİRİŞ 17.03.2020 03:22 GÜNCELLEME 17.03.2020 03:43
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Türkiye'de yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek için bir dizi tedbirin alındığı anımsatıldı.

 

 

Tedbirlere ilaveten salgın hastalık riski sona erinceye kadar alınan yeni kararlar şöyle:

"Cenaze namazlarının, vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak, bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınması. Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesi. Taziye evleri ve çadırlarının bu süreçte kullanılmasının ortaya çıkarabileceği riskler anlatılarak, bu nitelikteki mekanların kullanımına bir süre ara verilmesi."

 

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Diyanet koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • yusuf gökçe 6 ay önce Şikayet Et
    Eskiden ölen kişiyi evinin önünde küpeli kazanlarda ısıtılan suyla yıkanır kefenlenir mahalle camisinin önünde cenaze namazı kılınır mevta bekletilmeden defin işleri yapılırdı. Şimdi bir sürü protokol yapılıyor. Aslı olan cenazenin bir an önce toprakla buluşması değilmidir.
    Cevapla
  • melik 6 ay önce Şikayet Et
    Eskiden öldü diye bayılanlarıda çok gömüyorlardı ,tamda o dediğin nedenden dolayı!Sünnete uyacağım derken Allah muhafaza katil olmakta var, biraz akıl fikir idrak lütfen.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Valilik açıkladı! Koronavirüs ile ilgili sürpriz karar
Sağlık sistemini Yunanistan ile kıyaslayıp Türkiye'yi seçtiler