Koronavirüs ile soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir?

Koronavirüs ve soğuk algınlığı arasındaki farkı açıklayan Türk Toraks Derneği Başkanı, ''Basit bir gribin birkaç günde gerilemesini bekleriz ancak şikayetler gerilemiyor, ateş yükseliyorsa ve özellikle kuru öksürükte artış ve beraberinde nefes darlığı varsa o zaman bir hastaneye başvurmak gerekir.' dedi.

Koronavirüs ile soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir?
Koronavirüs ile soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir?
GİRİŞ 17.03.2020 19:15 GÜNCELLEME 17.03.2020 19:15
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Pek çok vatandaş mevsim geçişi sebebi ya da başka nedenlerle kuru öksürük yaşayabiliyor. Kuru öksürük ve koranavirüs belirtisi öksürüğü ayırt edebilmek için Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, "Basit bir gribin birkaç günde gerilemesini bekleriz. Ancak şikayetler gerilemiyor, ateş yükseliyorsa ve özellikle kuru öksürükte artış ve beraberinde nefes darlığı varsa o zaman bir hastaneye başvurmak gerekir." dedi.

''BELİRTİLER BİRBİRİNE ÇOK BENZİYOR''

Grip belirtileri gösteren virüsteki öksürükle, bu dönemlerde yaşanan öksürüğün ayırt edilebilmesi için açıklama yapan Prof. Dr. Bayram, bu süreçte yapılabilecekler için, "Aslında koronavirüs; mevsim geçişlerinde gördüğümüz nezle, grip, basit soğuk algınlığı belirtileri ile başlangıçta birbirine çok benziyor. Kuru öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik, kırgınlık olabiliyor. Korona da virüslerle ortaya çıkan ve soğuk algınlığı ile grip benzeri bulgulara yol açan bir hastalık. Dolayısıyla grip ve soğuk algınlığında ne yapıyorsak onu yapmamız gerekir. Basit bir gribin birkaç günde gerilemesini bekleriz ancak şikayetler gerilemiyor, ateş yükseliyorsa ve özellikle kuru öksürükte artış ve beraberinde nefes darlığı varsa o zaman bir hastaneye başvurmak gerekir. Bu söylediklerim herhangi bir kronik hastalığı olmayan, normalde sağlıklı bir birey için geçerli.'' dedi.

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram

''POLENE BAĞLI BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ''

Polen mevsiminin geldiğini hatırlatan Bayram, ''Özellikle astım hastalarında, alerjik nezlesi olan hastalarda burun akıntısı, nefes darlığı, hırıltı öksürük gibi şikayetler olabiliyor. Bunlar polene mi bağlı, yoksa araya basit bir soğuk algınlığı girdiği için mi, yoksa koronaya mı bağlı bunu ayırt etmek zor. Ancak bu hastalar bu döneme kadar gözlemedikleri bir durumla, kontrol altına alınamayan öksürük ve yüksek ateşle karşılaşıyorsa, bir hekime başvurmakta fayda var. Astım ve Koah hastalarında da yüksek ateş varsa, balgam çıktıysa doktora başvurmalılar. Korona olmasa bile bakteriyel rahatsızlık ya da, zatürre olmuş olabilir." dedi.

''YÜKSEK ATEŞTE DOKTORA BAŞVURULMALI''

Prof. Dr. Bayram özellikle yüksek ateşe dikkat çekerek, "Belirtilerde net bir ayrım yapmak gerçekten zor. Şimdiye kadar koronada gördüğümüz, öksürük daha yaygın oluyor. Ama basit bir soğuk algınlığında, alerjik nezlesi olanlarda, astımı olan birinde de kuru öksürüğü görebiliyoruz. Çok yoğun kuru öksürük varsa biraz daha üzerinde durabiliriz. Yüksek ateş varsa bu önemlidir. Yine basit nezle gripte nefes darlığı çok görülmez" dedi.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
salgın
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  2 gündür şiddetli baş ağrısı ve burun akıntısı başladı kafamda soru işareti oluşuyor hekime gitmem gerekiyomu acaba yoksa normal nezle grip mi bilemiyorum
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  benim ateş hiç yok öksürük nadir kuru öksürük nasıl yani anlamadım burun akıntısı bayaaa dır var ateşlenip yatak mı lazım yani
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 1 yıl önce Şikayet Et
  misafir rumuzlu kardeşim seninkisi alerjik ve astımal kronik bronşit olabilir boğazda devamlı kuruluk ve kuru öksürük yapar terlediğin zaman, az soğuklarda ellerini ve ayaklarını az üşüttüğün zaman hemen öksürmeye başlarsın ayrıca tozlu ve sigaralı yerlerde hemen öksürük yapar çocukken sigara içilen yerlerde ve evde sigara içildiyse çiğerde hasar bırakıyor küçükken ağır üşütme geçirdiyse kalıcı oluyor ve kronikleşiyor.kendini koruman gerekir sigara-toz-deterjan türü kimyasal maddelerden uzak dur.
  Cevapla
 • E.A 1 yıl önce Şikayet Et
  Koronavirüsü iyileştiren ilaçlar var, var ama belli bir süre sonra hastalık bedene yeniden sirayet ettiğinden hastalık tamamen ortadan kalkmıyor. Hastalığı aşı tamamen ortadan kaldıracağı için aşının çıkması bekleniyor. Aşı çıkıp kullanılmaya başlanana kadar sıkı önlemler devam edecek. Mesela Türkiye'de akşam ilk korona virüs ölümü açıklandı. Ölen kişi 89 yaşında bir vatandaş acaba vatandaş hastalıktan mı? yoksa yaşlılıktan mı? öldü muamma.
  Cevapla
 • Ayten Zengin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bencede muamma yaş ilerlemiş
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Rutubet nedeniyle geçen kasımdan beri öksürüğüm var. Başka bir olumsuz durum yok. Bu devam ederken birisinden korona kaptım ve ilk belirtileri öksürükle başladı. Eski öksürükle yenisini nasıl ayırt edeceğim? Yoksa illa ateşim çıkıp yatağa düşmeyimi bekleyeceğim doktora başvurmak için ?
  Cevapla
 • Duacı 1 yıl önce Şikayet Et
  Müzmin öksürüğe bile Allah ın izniyle şifa olacak bir tavsiye. Hatmi çiçeğini kaynatıp Andız pekmeziyle tatlandırıp içilir. Tecrübe edilmiştir . Allah şifa versin Aamiin
  Cevapla
 • Guest 1 yıl önce Şikayet Et
  aynen öyle, son aşamada hastanelerin meşgul edilmesi gerekiyor, özellikle daha ilerisi günler için.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gözler Merkez Bankası'nda! Kararını bugün açıklayacak
Kılıçdaroğlu'nu savunmak isteyen Sözcü işleri daha da karıştırdı: Algı ellerinde patladı!