Eczacılara antiseptik hazırlama izni çıktı

Eczacılara antiseptik hazırlama izni çıktı. Buna göre; Piyasada üretimin artırılması için Dünya Sağlık Örgütü'nün formülüne göre artık eczacılar kendi dezenfektanlarını üretebilecek. Daha önce eczacıların aylık 2 litre alkol alabilme sınırları vardı ve üretim yapamıyorlardı artık aylık 2 litre alkol sınırlaması kaldırıldı

Eczacılara antiseptik hazırlama izni çıktı
Eczacılara antiseptik hazırlama izni çıktı
GİRİŞ 18.03.2020 14:40 GÜNCELLEME 18.03.2020 14:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Eczacılara antiseptik hazırlama izni çıktı. Daha önce eczacıların aylık 2 litre alkol alabilme sınırları vardı ve üretim yapamıyorlardı. Ancak aylık 2 litre alkol sınırlaması kaldırıldı. Piyasada üretimin artırılması için Dünya Sağlık Örgütü'nün formülüne göre artık eczacılar kendi dezenfektanlarını üretebilecek. 

Sağlık Bakanlığı Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Türk Eczacıları Birliği 'ne şu bilgiler gönderildi:

"Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVID-19'un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir.
Bakanlığımızca ülkemizde COVID-19'un yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

Bu doğrultuda Bakanlığımız Bilim Kurulu'ndaki öğretim üyelerinden oluşan bir komisyonun 16/03/2020 tarihli toplantısında eczacıların el antiseptiklerini eczanelerinde hazırlamaları yönünde tavsiye kararı alınmıştır.
Bu karara istinaden 16/03/2020 tarihinde Kurumumuzca oluşturulan komisyon tarafından;

DSÖ tarafından pandemik bir hastalık olduğu ilan edilen COVD-19 nedeniyle ülkemizde alınan tedbirler çerçevesinde el antiseptiklerinin temininde çeşitli zorluklar yaşanmasından dolayı DSÖ tarafından yayınlanan "Handrub formulations" (Gudie to Local Production: WHO-reccomended Handrub Formulations, 2010) dökümanında yer alan iki formülün eczanelerde eczacılarımız tarafından hazırlanarak vatandaşlarımızın ihtiyacına sunulması kararı alınmıştır."

YORUMLAR 3
 • emin 3 yıl önce Şikayet Et
  Eczacılar zaten ilaç yapabilecek insanlardır
  Cevapla
 • mühendis bey 3 yıl önce Şikayet Et
  alkolü nereden bulacaz?
  Cevapla
 • İbrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  Etil alkol işene girmek lazım. :))
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları'ndan darbe: İsrail'in operasyonu ters tepti!
Başkan Erdoğan tarihi duyurdu: Adaylarımızı tek tek açıklayacağız