Sağlık Bakanı Koca'dan 'OHAL' sorusuna çarpıcı cevap!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Meclis'e Koronavirüs hakkında bilgi verdikten sonra, herkesin merak ettiği soruların yanıtlarını Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'ye verdi.

GİRİŞ 20.03.2020 08:41 GÜNCELLEME 20.03.2020 09:33
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Bakan Koca, "OHAL ilan edilsin gibi öneriler var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” cevabını verdi.

 

İşte Abdulkadir Selvi'nin Bakan Koca ile yaptığı söyleşiden önemli satırbaşları:

Bakan’a günde kaç defa elini yıkadığını sordum. “Birkaç saatte yıkamak lazım” dedi. Kendisi de öyle yapıyormuş. “2-3 saatte bir yıkıyorum” dedi. Bir de OHAL ilan edilsin gibi öneriler var. Sağlık Bakanı, “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” demekle bu işe yeni bir boyut kazandırdı.

 

HER İSTEYEN TEST YAPTIRABİLECEK Mİ?

Bakan: “Herkes test yaptırabilecek, ancak doktor sevkiyle test merkezlerinde yapılacak. Testleri ve test merkezlerini yaygınlaştıracağız tüm Türkiye’de.” 

Herkese yapılacak mı? Yani Güney Kore’de olduğu gibi ben gidip istediğimde yaptırabilir miyim?

“O doğru değil, klinik bulgu varsa test yapılacak. Örneğin siz normalde testi yaptırdınız, baktınız hiçbir bulgunuz yok. Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var. Çin’de de öyle olmuş. Negatif çıkan, sonra pozitif olan var, Aytaç Paşa gibi. Diyelim ilk aşamada büyük oranda negatif çıktı. ‘Bende yok’ diye rahat davranacaksınız. Bu test yanlışa sevk edebilir. Başkalarına gidip bulaştırabilirsiniz. O nedenle üç gün sonra testi tekrarlamak gerektiği söyleniyor. Çünkü üç gün sonra çıkabilir. Bizde de doktorlarımız testi yaptığımız kişiyi üç gün sonra tekrar çağırıp bir daha teste tabi tutacak. Bu arada siz negatif diye her tarafa gittiniz. O da ayrı bir risk oluşturabilir. Onu engellemeye çalışıyoruz. O nedenle herkesin baştan kendisini izole etmesi lazım. Hastalık bulgusu olmasa da... Olağanüstü hal deniyor. Olağanüstü hal mi? Herkes kendi olağanüstü halini oluştursun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Biz ne kadar sıkı durabilirsek o kadar üstesinden gelebiliriz, yayılımını önlemiş oluruz. Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor.” 

İNGİLTERE MODELİNİ BENİMSEMİYORUM

“Hayır... Asla benimsemiyorum.”

İngiltere’yi benimsemediğinize göre bu durumda sizin modeliniz daha fazla teste mi yönelecek? Nasıl olacak modelin çalışması?

“Testin sıklıkla yapıldığı Çin’de böyle vakaların olduğunu, yani baştan negatif çıkıp sonra pozitif çıkanlara rastlandığı biliniyor. Böylece yayılmanın olduğu biliniyor. Biz de bir vakada pozitifi gördük. Üç-dört gün sonra negatif çıktı. Bir hafta-10 gün sonra yine pozitif çıktı. Yakın çevresini taradık, pozitif çıktı.”

Havada asılı kalma süresine ilişkin de farklı görüşler var.

“Çin’de havada asılı kalma süresinin tespit edilmediği bilimsel olarak söyleniyor. Şöyle: Havada asılı kalıyor, ben yanınızdan o an geçiyorum, bana da bulaşacak değil... Öyle değil. Önemli olan bir metreden sonra yaşamın kısa olduğunu biliyoruz. Kimisi üç-dört adım, kimisi iki metre olduğunu ısrarla söylüyor ama asgari bir metredir. O mesafe içinde bulaşıcılığın olmayacağı söyleniyor, tabii yüzünüze öksürme hapşırma olmadıkça. Onun dışında daha çok temasla; elinizi yüzünüze, ağzınıza, burnunuza götürmekle daha sık bulaşılıyor.”

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS VAKALARINDA SON DURUM (20 Mart Cuma)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Son 24 saatte yapılan 1.981 TESTTEN 168’İ POZİTİF ÇIKTI. 191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik. Daha önce vefat eden bir hasta COVID-19 olarak değerlendirildi. Toplam kaybımız maalesef 4 oldu. Acımız arttı ama başaracağız.'' ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR 46
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Acilen ohal ilan edilmeli. Haftaya çok geç olur.
  Cevapla
 • mustafa g 2 yıl önce Şikayet Et
  bir ay once bu virus bi girerse tam girer Çin'den beter oluruz, Çin herkesi hapseder durdurur ama turk milletini tutamazsıniz demistim, ilk tedbirde gec kaldik bari bugun durduralım,
  Cevapla
 • veli 2 yıl önce Şikayet Et
  testlerle vakit kaybediliyor.2 kere 3 kere teste cagirmak dogru degil.korona virusu suphesi varsa derhal akciger tomografisi cekilmesi lazim.akciger rontgeni demiyorum.çinli doktorlarin yayınlarını okuyabilirsiniz.
  Cevapla
 • Yk78 2 yıl önce Şikayet Et
  Özel sektör çalışanları için devletin sorumluluğu üstlenmesi gerekiyor.
  Cevapla
 • abdulhamit 2 yıl önce Şikayet Et
  hastanede cok titiz saglik çalışanı, müşteri ile arasina branda cekip aradaki bosluktan ilaç veren eczacı, ne kadar dikkat etsede markete geliyor tüm hijyen kuralları boşa gidiyor çünkü insanlar hicbir kurala uymadan alışveriş yapiyor. siz ne kadar ev kal mesajları versenizde bir iki hafta sokağa çıkma yasağı koymazsaniz allah gostermesin virüs italyadaki gibi dağılır. neyi bekliyorsunuz sayin yetkililer virüs yayılmasının artmasi ve ölümlerin dahada cogalmasini mı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşverenler asgari ücret için ilk kez rakam verdi: Bu rakamın üstünü ödeyemeyiz
Dolar, yem, mazot ve maaşlar aynı: Süte yüzde 40 zam nereden çıktı