Son dakika: Koronavirüs tedavisinde çığır açan gelişme! 79 yaşındaki hasta bu ilaçla iyileşti

Son dakika: Dünyanın neredeyse her yerinde hayatı durma noktasına getiren koronavirüs salgınını önlemek amacıyla sağlık bilim adamları aşı çalışmalarına devam ederken bir yandan da farklı salgın hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların koronavirüs tedavisinde etkili olup olmadığını test ediyor. Remdesivir adlı ilaç İtalya’da corona virüse yakalanan 79 yaşındaki bir hasta tedaviye yanıt verdi.

GİRİŞ 20.03.2020 11:26 GÜNCELLEME 20.03.2020 11:26
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Koronavirüs tedavisi için ilaç çalışmaları devam ederken geçmiş dönemde yaşanan SARS ve MERS salgınlarının tedavisinde kullanılan ilaç umut ışığı oldu.

Corona virüse (COVID-19) karşı dünya genelinde önlemler alınırken, yüzün üzerinde ülkede görülen salgına karşı ilaç ya da aşı arayışı da sürüyor. 

 

Uzmanlar şu sıralar özellikle başka hastalıklar için kullanılan ilaç ya maddelerin corona virüse karşı etkili olup olmayacağını araştırıyor.

O ilaçlardan biri olan Remdesivir adlı ilaç İtalya’da corona virüse yakalanan 79 yaşındaki bir hastada denendi ve hastanın tedaviye yanıt verdiği açıklandı.İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 10 yıl önce Ebola ile mücadele kapsamında geliştirilen ilaç ile tedavi edilen adı açıklanmayan hasta 12 gün sonra taburcu edildi.

Aynı habere göre ABD’de korna virüs testleri pozitif çıkan ve durumu kritik seviyeye gelen bir kadın hasta da Remdesivir tedavisine yanıt verdi.

MERS’E KARŞI ETKİLİ OLMUŞTU

İlk olarak Ebola ile mücadele için geliştirilen Remdesivir klinik incelemelerinde iyi bir sonuç vermemiş, 2012 yılında ise bir başka corona virüs enfeksiyonu olan Mers’e karşı etkili olduğu görülmüştü.

YÜZDE 80'LİK KESİM TEDAVİYE İHTİYAÇ DUYMUYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre koronavirüse yakalananların yüzde 80’i özel bir tedaviye ihtiyaç duymaksızın hastalığı atlatabiliyor. Ancak hastalığın ağır seyrettiği durumlarda insanların solunum sorunları yaşadığı biliniyor.

Kansere karşı kemoterapi tedavisi görenler ile daha önce farklı rahatsızlığı olan yaşlılar en riskli gruplar olarak kabul ediliyor. 

BAŞARILI OLDUĞU HASTALIKLAR

Geçmişte Ebola virüsünün tedavisinde de kullanılan remdesivirin, koronavirüs ailesinden olan MERS ve SARS üzerinde başarı elde ettiği açıklandı.

 

 

YORUMLAR 13
 • Okan DUMAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdiye kadar okuduğum haberlerin en güzeli, umut veren bir haber.
  Cevapla
 • Cccc 1 yıl önce Şikayet Et
  O zaman remdesivir alın yada uretsinler bu milletle oyunmu oynuyorlar
  Cevapla
 • Mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım , Kabemizi tavafsız, Camilerimizi cemaatsız bırakma .Gün yardımını beklediğimiz gündür insanoğluna yardım gönder Allahım.
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Siyonistler çıkarır yakında, içine de bir kokteyl yapıp dünyaya satarlar .
  Cevapla
 • tarkan 1 yıl önce Şikayet Et
  para ugruna dünyanın geldiği son durum geçmiş olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan paylaştı: Milletimizi bu vesayetçi zihniyetin insafına bırakmayacağız...
Son dakika: 1 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!