Cenaze namazında 'sosyal mesafe' kuralı uygulandı

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bulunan Hacı Mustafa Beşikçioğlu Cami’sinde kılınan cenaze namazlarında, sosyal mesafe kuralına uyulup saf tutanlar arasında boşluk bırakılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı kararı doğrultusunda cuma namazı cemaatle kılınmadı.

Cenaze namazında 'sosyal mesafe' kuralı uygulandı
Cenaze namazında 'sosyal mesafe' kuralı uygulandı
GİRİŞ 20.03.2020 15:46 GÜNCELLEME 20.03.2020 15:46

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, koronavirüs önlemleri kapsamında cuma ve vakit namazlarının cami ve mescitlerde cemaatle kılınmasına ara verildi. Kararın ardından Bostanlı semtinde bulunan Hacı Mustafa Beşikçioğlu Cami de cuma namazında boş kaldı. Cenaze namazlarında ise sosyal mesafe kuralına uyuldu. Kılınan iki cenaze namazından önce imam, vatandaşlara aralarında boşluklar bırakarak namaz kılmaları uyarısında bulunurken, büyük çoğunluğu maske ve eldiven takan vatandaşlar da bu uyarıya uyarak namazı aralarında boşluklar bırakarak kıldı.

'SAĞLIK AÇISINDAN DOĞRU'

Cenaze namazının sosyal mesafe kuralına göre uyularak kılınması vatandaşlar tarafından da olumlu karşılandı. Cenazeye katılan vatandaşlardan İbrahim Derici (49), sosyal mesafe kuralının uygulanmasından dolayı oldukça mutlu olduğunu belirtti. Derici, "Cenaze namazının bu şekilde kılınmasının sağlık açısından olumlu olduğunu düşünüyorum. Hepimizin birbirine karşı sorumlulukları var. Hem dini vecibelerimizi yerine getirip hem de önlemimizi alalım diye düşüyorum. O sebeple doğru olan yapıldı. Çünkü sağlık her şeyden önce geliyor" dedi.

Kemal Şahin (53) de sosyal mesafe kuralının koronavirüs ile mücadelede önemli olduğunun altını çizerek, "Devletimiz daha iyisini bilir ancak sağlık açısında baktığımız zaman uygulamanın oldukça doğru olduğunu söyleyebilirim. Mümkün olduğunca insanların arasında mesafe bulunmalı. Ben de bu süreçte iş yerimi kapatarak önlem aldım" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
hastalık İzmir salgın
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
The Times: İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkartacak
Fitch'ten Türkiye açıklaması! Son 10 yılın en büyüğü