Dünya böyle gördü: Türklerin koronavirüse karşı gizli silahı

Türk halkının, koronavirüs salgınına karşı kolonyaya hücum etmesi Fransız basınının ilgisini çekti. AFP, koronavirüsle mücadelede ‘Türklerin gizli silahının’ kolonya olduğunu yazdı.

Dünya böyle gördü: Türklerin koronavirüse karşı gizli silahı
Dünya böyle gördü: Türklerin koronavirüse karşı gizli silahı
GİRİŞ 24.03.2020 11:37 GÜNCELLEME 24.03.2020 11:37
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

AFP haber ajansı, misafirperverliğin sembolü olarak görülen kolonyanın bir anda nasıl salgınla mücadelede ‘gizli silah’ haline geldiğini haberleştirdi. AFP, yüksek derecede alkol içerdiği için pek çok Türk’ün kolonyayla ellerini ve yüzlerini temiz tutmaya çalıştığını ve böylece virüse yakalanma riskini önlediklerine inandığını yazdı.

 

İlk resmi vakanın duyurulmasından önce pek çok mağazada kolonya kuyrukları oluştuğunu aktaran AFP, salgının yayılmasıyla artık pek çok yerde kolonya stoklarının tükendiğini belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘kolonyanın el dezenfektanı olarak kullanılabileceği’ açıklamasının ardından kolonyaya talebin daha da arttığı kaydedildi.

ONLİNE SİPARİŞLER ASKIYA ALINDI

 

 

Türkiye’nin önde gelen kolonya üreticilerinden Eyüp Sabri Tuncer ile de görüşen AFP, firmanın geçen haftalarda on binlerce sipariş aldığını aktardı.

Firmanın genel müdür yardımcılarından Atilla Arıman, “Müşterilere sağlıklı bir teslimat yapabilmek için, online siparişleri askıya aldık” dedi.

"KOLONYA EN AZ YÜZDE 70 ALKOL İÇERİYOR"

AFP, Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Profesör Bülent Ertuğrul’un görüşüne de yer verdi.

Virüsten korunmanın en iyi yolunun elleri su ve sabunla yıkamak olduğunu söyleyen Ertuğrul, “Eğer su ve sabun yoksa en az yüzde 60 oranında alkol içeren bir dezenfektan iş görebilir. Alkol iyi bir çözücüdür, viral zarfı yok eder. Bildiğimiz kadarıyla kolonya en az yüzde 70 alkol içeriyor. İşte bu nedenle koronavirüse karşı iyi bir dezenfektan” dedi.

Türkiye’de şimdiye kadar salgın nedeniyle 37 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı 1529’a yükseldi.

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah ölümden başka herşeyin çaresi var demiştir,ve bir atasözüde derki ---deveni önce ağaca bağla,sonra Allah a emanet et--tamam duada lazım ama,hiçbir şey yapmadan,önlem almadan sadece dua edersen olmaz.önce elinden gelen ne varsa yapacan,sonra işinin rast gitmesi için Allah tan yardım isteyecen.bazı yorumcular alkol mikrobu öldürmez demiş,ama birçok mikrobu yok ettiğini sanıyorum.ayrıca asitborik ve oksijenli suda mikrop öldürücü özelliklere sahip,ve en doğalı -sirke-iyi bir dezenfaktandır aynı zamanda.olanakları yoksun olanlar içinde bol tuzlu su ve yine sirke.tuzlu suyla gargara yapın fırsat buldukça.
  Cevapla
 • diriliş 1 yıl önce Şikayet Et
  dillendire dillendire karektersiz firmaların veya taşeronların 2 3 kat fiyat artırdığı silah doğrudur.
  Cevapla
 • Paol 1 yıl önce Şikayet Et
  Fransa size tuvaleti, temizliği öğrettik bizim gizli silahımız yok açık ve seçik silahımız 5 vakit namaz öncesinde abdestimiz. Hadi kaybol fransa
  Cevapla
 • mustafa .. 1 yıl önce Şikayet Et
  Once tedbir alarak sonra bol dua ederek yüce Allahtan virusun mtasyona ugrayip zayiflayip gucsuzlesip yok olmasini istemeliyiz.
  Cevapla
 • Meymune 1 yıl önce Şikayet Et
  Hicbir işe yaramadigini görduk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye nüfusu yaşlanma tehlikesiyle karşı karşıya
Hekimoğlu İsmail hayatını kaybetti