Son Dakika açıklaması: Okullara verilen ara 30 Nisan'a kadar uzatıldı

Son Dakika Haberi; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantıda çıkması en çok merak edilen konularda birisi de okullara verilen aranın uzatılıp uzatılmayacağıydı. Alınan karara göre eğitime verilen ara 30 Nisan'a kadar uzatıldı.

GİRİŞ 25.03.2020 19:16 GÜNCELLEME 25.03.2020 21:27
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Son Dakika Haberi; Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların 16 Mart’tan 30 Mart’a kadar tatil edilmesinin kararlaştırılmıştı. Bu Kapsamda 23 Mart'ta itibaren öğrenciler uzaktan eğitime başlanmıştı.

BİLİM KURULU TOPLANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yaklaşık bir saat önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bir toplantıya başladıklarını aktardı. 

"ÖNCELİK ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI"

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'ndeki toplantıda Bilim Kurulu ile meselenin etraflıca ele alındığını belirten Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak meseleye nasıl baktığımızı ve ne tür bir beklenti ve ihtiyaç içinde olduğumuzu da paylaşma fırsatımız oldu." dedi.

Yaşanan sürecin dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir mesele ve problem olduğuna dikkati çeken Selçuk, bu konuya Bakanlık olarak pedagojik açıdan baktıklarını, önceliğin de çocukların sağlığı olduğunu vurguladı. 

Selçuk, eğitimsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçları dünyadaki belli başlı ülkeleri günlük izleyerek tespit etmeye çalıştıklarına işaret ederek, televizyonlar üzerinden uzaktan eğitime başladıklarını anımsattı. 

"EĞİTSEL İHTİYAÇLARIN TELAFİSİ, SINAVLAR KONUSUNDA HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ" 

Bakan Selçuk, "Bu hafta bizim test haftamızdı ama önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocuklarımızın eğitimini yapmaya devam edeceğiz. Bu uzaktan eğitim kısmının dışında da en kısa süre içerisinde yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız da devam ediyor. Telafinin ne zaman, nasıl olacağı Bilim Kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili." diye konuştu.

Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bu çalışmalara baktığımızda, eğitimde elbette kayıplar, eksikler olacaktır. Fakat bütün vatandaşlarımızın, anne babaların müsterih olmasını isterim. Çocuklarınızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının tamamlanması ve telafisi, sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız. Hiçbir şekilde bir eksik bırakmadan, bu bir maraton koşusudur, bu yolculuğu, koşuyu yürüteceğiz. Kimsenin gereğini yapacağımızdan hiçbir endişesi olmasın. 

30 NİSAN'A KADAR UZATILDI

Bu çerçevede Bilim Kurulunun da önerisiyle evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatma ihtiyacı doğdu ve 30 Nisan tarihi ortaklaşa bir kararla ortaya konuldu. 30 Nisan'a kadar okullarımızın tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim zaten bir hazırlığımız olduğu için daha da çalışmalarımızı zenginleştirerek gereken her türlü ihtiyacı karşılayacağız." 

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili diğer mevzuat, ihtiyaçlar ve sınavlarla ilgili hususlara ilişkin de zaman zaman kamuoyunu bilgilendirme ve bazı hususları paylaşma durumunun da söz konusu olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızın sağlığı bakımından anne babalarımızın dikkatli olduğunun farkındayım. Sadece fiziksel sağlık değil onların ruhsal sağlığı da çok önemli. Bu anlamda da bizim televizyon yoluyla ulaşmaya çalıştığımız içeriklerde giderek bütün bu boyutları da dikkate alan çalışmalarımız artacak." 

LGS ERTELENECEK Mİ?

Selçuk, "LGS'ye ilişkin 3 senaryomuz var. Sınavların ertelenmesi veya ertelenmemesi bilimsel kararlara bağlı. Tedbirimiz hazır." dedi.

Selçuk, özel okul ücretlerine ilişkin soruya ise "Özel okul temsilcileriyle görüşmemizde gündeme geldi, telafi edileceği için problem çıkacağını sanmıyorum. Biz eğitimi telafi ederiz ama bir hastalığı telafi edemeyiz. Önemli olan çocuklarımızın sağlığı." yanıtını verdi.

ÖZEL KURSLARIN DURUMU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel kursların da 30 Nisan'a kadar kapalı olacağını bildirdi.

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 86
 • BKZ 6 ay önce Şikayet Et
  Servis ücretleri ne olacak ? Tüketmedikleri yakıtın bedelini velilere iade etmeleri gerekli... Kimseden ses çıkmıyor.
  Cevapla
 • Türkiye'm 6 ay önce Şikayet Et
  30 nisan şimdilik aslı ve doğru olanı okulların bu sene hiç açılmaması olay bu sağlık her şeyden önemli.
  Cevapla
 • Hehzeze 6 ay önce Şikayet Et
  Ben şunu merak ediyorum öğretmen sınıfta otorite sağlamak için bağırınca ,çocuğumun psikolojisi bozuluyor diyen veliler .Çocuğunuza of demeden,bagirmadan durabiliyor musunuz...daha yolumuz uzun ha SAKIN pisikolojisini bozmayın bebeklerinizin.
  Cevapla
 • oflu baba 6 ay önce Şikayet Et
  SIZ EGER KORONA VIRUS TAMAMEN YOK OLMADAN OKULLARI ACARSANIZ INSANLIGA YAPILACAK EN BUYUK IHANETTIR BU DEMEKTIRKI OGLUM KIZIM GIT OKULDAN KORONA VIRUSU AL EVE GETIR AILECE OLELIM sakin ha sakin bu vebalin altindan kimse kalkamaz
  Cevapla
 • samsun 6 ay önce Şikayet Et
  uzaktan davulun sesi hoş gelir tabi.o kurumda calisan ozel sektör olarak söylüyorum. maaşlari sonuna kadar helaldir bence. allah kolaylik versin hepsine ışleri cok zor...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sivasspor'dan müthiş mücadele kötü sonuç
Son dakika haberi: 22 Ekim koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı