Bakan Selçuk açıkladı: Son dakika LGS kararı

Son dakika haberi: Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği haber geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS kapsamındaki merkezi sınavın sadece birinci dönem müfredatından yapılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk açıkladı: Son dakika LGS kararı
Bakan Selçuk açıkladı: Son dakika LGS kararı
GİRİŞ 26.03.2020 16:52 GÜNCELLEME 26.03.2020 16:53
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavla ilgili önemli bir karar aldı.

 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında toplanan Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi Bilim Kurulu, tüm süreci değerlendirdi ve tavsiye kararları aldı.

MEB, bu tavsiye kararları doğrultusunda LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda 2019-2020 eğitim-öğretim yılının sadece birinci döneminin sonuna kadarki müfredatta yer alan soruların sorulması kararını verdi.

 

 

LGS TAKVİMİNDE UZUN GECİKMELERE YOL AÇABİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni kararla okulların tatil süresinin 30 Nisan'a kadar uzatıldığını hatırlattı.

Bu süreçte uzaktan eğitimle öğrencilere destek sağladıklarını vurgulayan Selçuk, bu sene LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin bu sınavla ilgili kaygı düzeylerini en aza düşürmek istediklerini söyledi.

Ölçme ve değerlendirme süreçlerini iyileştirmek için danışmanlık yapan ve alanında deneyimli akademisyenlerin yer aldığı, ayrıca genel müdürlerin de bulunduğu bir bilimsel kurulun olduğunu belirten Selçuk, Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in başkanlık ettiği kurulun tüm süreci değerlendirdiğine işaret etti.

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan son dakika LGS açıklaması

Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Yüz yüze eğitimi yapılmayan konulardan LGS'de soru sorulmayacağını daha önce açıklamıştım. İkinci dönemde malumunuz bir ay kadar bir süre yüz yüze eğitim imkanı oldu. Ancak şubat ayında Elazığ ve Malatya depremlerinde de o bölgedeki öğrencilerimiz okullara gidemediler. İkinci dönem derslerinin telafisi için gerekli sürenin LGS sınav takviminde uzun gecikmelere yol açabileceği değerlendirildi."

'ERTELEMEYİ GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK'

LGS sınav takviminde bir gecikme halinde öğrencilerin kaygılarının daha da artmasının muhtemel olduğuna işaret eden Selçuk, şunları kaydetti:

"Salgın dolayısıyla zor günler geçiren öğrencilerimizin kaygılarını daha da artırmak istemiyoruz ve sınava hazırlanmak için yeterli zaman tanımak istiyoruz. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran 2020'de yapılacak LGS'yi ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini takip edeceğiz. Gerekirse önümüzdeki haftalarda durumu bir daha değerlendiririz. Ancak şu an için sınav tarihinde bir değişiklik gündemimizde yok. Özetle, öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsinler, bir yandan da şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler. LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak."

YORUMLAR 12
 • Borabora 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence bu yıl bütün öğrenciler sınıf tekrarı yapsın çocukların ikinci dönemi boş uzaktan eğitim miş Faso fiso yada isteyen veliler tekrar ettirsin gibi bir seçenek sunulsun valla ben tekrarı seçerim
  Cevapla
 • ALİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ne biçim bir düşünce?? Sınıf tekrarı ne demek??
  Cevapla
 • iskender temel 1 yıl önce Şikayet Et
  O sınav biraz zor olur eğer böyle giderse. Kesinlikle bir çare bulunmadan hiç bir sınav olamaz. Büyük bir risk olur. Ne zaman tamamen ortadan kalkarsa o zaman sınav olur çok ta mühim değil olmazsa olmaz. Herşeyin başı sağlık başlarım sınavınıza LGS nize bu durumda ben evladımı sınava gönderemem sanırım herkes de böyle düşünüyordur. Rabbim hepimize sağlıklı günler nasip eylesin.
  Cevapla
 • yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  çok saçma olmuş o kadar emekleri boşa gitti çocukların .
  Cevapla
 • Anlamadım 1 yıl önce Şikayet Et
  Evden çıkma deniliyor ama milyonlarca kişi sınava alınıyor.
  Cevapla
 • SİNAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş biraz sabır.... Milyonlarca insanın varolduğu bir sistem, senin görüşüne göre şekillenecek değil herhalde.
  Cevapla
 • Frankeştayn 1 yıl önce Şikayet Et
  En güzel olanı yapmışsınız sayın bakanım. İyi ki varsınız. Sonuna kadar arkanizdayız öğretmen camiası olarak.
  Cevapla
 • Öğretmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Belirsizlik stres yapar.iyi karar konu dağılımı verilirse daha yararlı olur kanaatindeyim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Üç mahalle alevler arasında kaldı, bir kişi hayatını kaybetti
Ağustos'ta fiyatlar değişti! İşte Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller