'Rüyada Peygamberimiz koronaya karşı sumak önerdi' görüntülerine sert tepki!

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesi birlik ve beraberlik içinde başarıyla sürerken, sosyal medyada rüyada geçtği iddia edilen 'Peygamber Efendimiz (S.A.V.) koronavirüse karşı Sumak önerdi' görüntülerine ilşkin Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Eski Fetva Kurulu Başkanı Muzaffer Şahin ve İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu'ndan tepki geldi.

GİRİŞ 26.03.2020 20:59 GÜNCELLEME 26.03.2020 22:53
Bu Habere 331 Yorum Yapılmış

Çin'den dünyaya yayılan ve birçok kişinin öülümüne neden olan Covid-10 virüsüyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgına karşı mücadele sürüyor.

DÖNGELOĞLU VE ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA!

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesi birlik ve beraberlik içinde başarıyla sürerken, sosyal medyada rüyada geçtği belitilen 'Peygamber Efendimiz (S.A.V.) koronavirüse karşı Sumak önerdi' görüntüleri büyük tepki çekti. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Eski Fetva Kurulu Başkanı Muzaffer Şahin ve İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu'ndan görüntülere lişkin açıklama geldi.

'RÜYA İLE AMEL EDİLMEZ'

Ömer Döngeloğlu yaptığı açıklamada, ''İslam'ın genel prensibinde rüya ile amel edilmez. Artı bu ters bir propagandaya da sebep verir. 'Efendim ben denedim olmuyor. Demek ki Peygamberimiz bu işi bilmiyor.'' Haşa! gibi kötü yorumlara sebep olur.'' ifadelerini kullandı.


'MÜSLÜMANLARLA ALAY EDİYORLAR'

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Eski Fetva Kurulu Başkanı Muzaffer Şahin ise görüntülere ilişkin yaptığı açıklamda, ''Bu bir tam soytarılıktır. Bu ahlaksızlar dini ve peygamberi kullanarak şeytanlık yapmaktadırlar. Bunlar böyle hurafe ve batılları yayarak müslümanlarla alay ediyorlar.

 

 

Müslümanlık şunu söyler:

Mikro organizma olarak bilinen varlıklar, Allah'ın kainatta yarattığı canlı yaratıklarıdır. Bunların iyileri de var kötüleri de. İyilerinden yararlanırken kötülerinin  zararından korunmak için mücade etmek dinen bir farzı kifayedir.

Şimdi yapılması gereken şey, bunların şerrinden korunacak sepeplere baş vurmak, sonra da Allah'a sığınmaktır. Sünnetullah bunu iktiza eder.

 

 

Hastalık da şifa da sepeplere bağlıdır. Mümin sepeplere sarılarak Allah'a sığınır. Bir şeyin maddi bir sebebi varsa onu elde etmeden yapılan sözlü dualar anlam ifade etmez.

Şimdi  bir felaket olarak ortaya çıkan ve mümin kafir ayırımı yapmayan bir virusun tehdidi altında insanlık aciz konumundadır.

'ŞARLATANLARA KULAK ASMAYIN'

Ancak her şeyden önce Müslümana yakışan ümitsizlik değil şifa sebeplerini ortaya çıkarmak için azami gayret ve çabayı göstermektir. Asıl dua budur. Allah gayretleri boşa çıkarmaz. Tevfik Allah'tan gayret bizden. Şarlatanların sözlerine kulak asmayın.''ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan bir kadın Recep ayında iki defa peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’i rüyasında gördüğünü iddia ettiği, rüyasını bizzat imama anlatan kadının rüyasında Peygamberimiz ister gayri müslim olsun isterse de Müslüman olsun herkesin koronavirüse karşı sumak içmesi gerektiğini söylediği iddia ettiği görüntüler sosyal medyada yayılmıştı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 331
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  ''Demek ki peygamberimiz bu işi bilmiyor haşa!'' diyor. Peygamber doktor mu, şifacı mı neden böyle bir şeyi bilsin ki? Peygamber bizim gibi bir insandı o dönemde insanlar ne kadar biliyorsa ve Allah'ın ona vahyettiği neyse o da onu biliyordu. Elçiye düşen görev sadece duyurmak. ALLAH ise açıkladıklarınızı da gizlediklerinizi de bilir 5:99
  Cevapla
 • melike 4 ay önce Şikayet Et
  bu hurafelerin başına gelir inşallah allah sizi bildiği gibi yapsın dolandırıcılar öyle bir şey olsa bizi bilgilendirecek cok insan ve dr larımız var asıl virüs sizlersiniz
  Cevapla
 • Olabilir 4 ay önce Şikayet Et
  O deilde bende rüya gördüm rüyada bana zeytinyağı icirdiler
  Cevapla
 • Cumali 4 ay önce Şikayet Et
  Bence çok basit mesala bir corona viruse bulaşan biri üzerinde gösterele bilir
  Cevapla
 • Musab 4 ay önce Şikayet Et
  Sumakla ilgili hiç bir hadis yokken eğer sumak çaresi olmayan bir vebaya dermanına vesile olsaydı muhakkak Peygamber Sallallahu Aleyhi we Sellem den bir hadis olurdu.
  Cevapla
 • İrfan Şahin 3 ay önce Şikayet Et
  Sumak hakkında birşey duymadım Hz Muhammed sav söyledi gi v.b fakat çörek otu ile ilgili duydum on derde deva diye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den Meral Akşener ve Muharrem İnce açıklaması!
Muharrem İnce'nin partisini kuracağı tarih belli oldu