Gaziantep Valiliğinden 'toplu mezar' iddialarına yalanlama

Gaziantep Valiliği, “kentte yeni tip koronavirüs salgını nedeniye toplu mezar hazırlandığı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gaziantep Valiliğinden 'toplu mezar' iddialarına yalanlama
Gaziantep Valiliğinden 'toplu mezar' iddialarına yalanlama
GİRİŞ 29.03.2020 00:25 GÜNCELLEME 29.03.2020 00:27
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, annesi vefat eden Saime D. isimli bir vatandaşın, Yeşilkent Mezarlığında daha önceden belediye tarafından hazırlanan sıra mezarları cep telefonuyla çekerek, "Bu mezarların koronavirüs vakalarından hayatını kaybedenler için hazırlandığı, vatandaşların kandırıldığı, ölüm vakalarının çok olduğu" şeklinde şahsi yorumlarını sosyal medya hesabından yayınladığı belirtildi.

Görüntüde yer verilen yorumların gerçeği yansıtmadığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Koronavirüs salgını nedeniyle toplumsal hassasiyetlerin yüksel olduğu bir dönemde vatandaşlarımız arasında yanlış bir algı oluşmaması açısından konuyla ilgili açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Saime D. isimli şahsın annesi olan 1932 doğumlu Emine D. rahatsızlanarak 25 Aralık Devlet Hastanesine 27 Mart tarihinde getirilmiş, kendisi acil müdahale esnasında kardiyopulmoner arreste girip yapılan tüm canlandırma işlemine rağmen 18.45’te vefat etmiştir. Söz konusu vatandaşımızdan muayene ve tetkikler esnasında tedbir amaçlı Kovid-19 enfeksiyonuna yönelik numune alınmış ve yapılan test henüz sonuçlanmadan vefat olayı gerçekleşmiştir."

 

- TESTİ NEGATİF

Emine D’nin, şüpheli vaka olarak değerlendirilirken ölüm gerçekleştiği için ölüm raporuna "doğal ölüm" yazılmasına rağmen tedbiren koronavirüs hastası gibi işlem yapılıp, defin işleminin de alınan tedbirler eşliğinde gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Emine D’nin kızı olan Saime D. ise bu defin işleminin gerçekleştiği sırada bu videoyu çekerek yayınlamıştır. İki milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimizde günlük 15 civarında vatandaşımız değişik sebeplerden vefat etmekte olup, görüntülerde yer alan kazılmış mezarlar koronavirüs vakaları için değil normal vefat eden ve aile mezarı olmayan vatandaşların toprağa verildiği sıra mezarlığının görüntüsüdür. Günlük defin işlemi yapılırken olumsuzluklarla karşılaşmamak için önceden mezarlar kazılarak hazır hale getirilmektedir. Bununla birlikte vefat etmeden önce kendisine koronavirüs testi yapılan Emine D. isimli vatandaşımızın testi de negatif çıkmıştır. Yani Emine D. koronavirüs hastası değildir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 22
 • Bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  O sıralı mezarlar her zaman oradaydı ve kazılıydı lütfen insanlara yanlış bilği aktarmayın...
  Cevapla
 • Bilal önder 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar o mezarların fotosu 2 yıl önce gidip gördüm gerçeğini yeşilkent mezarlığında onu haber diye atan utansi
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçeği yansıtmıyor deil yalandır uydurmadır, kasıtlı olarak yapılıyor deyin artık şuna,
  Cevapla
 • Grand grandfather 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizdeki bunca yalan ve iftirayı körüklüyenlerin ataları Osmanlıyı yıkmaya gelenlerdir osmanlı kayıtlarında otuzbeşbin olsada öncesi ve sonrasıyla en az yüzbin misyoner ülkemize çöreklenmiş ve çogalmışlardır. Ülkemizde büyük oyunlar dönüyor ve ne yazıkki çok gaza gelen bir halkız her hıyarım diyenin peşine tuzluklarımızla peşine gidiyoruz. Bunca cendereye karşı Başkanımız ve az sayıda olan gönüldaşlar ellerini taşın altına koymuşlar gemiyi yüzdürmeye çabalıyorlar.
  Cevapla
 • N.k 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim antebimin adini kendin gibi cirkefe cekmeye calisma tebiyesiz Devlete Allah razi olsun deki cünkü senin yapamadigini yapmis annene bir mezar vermis Allah rahmet eylesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4. Yargı paketi açıklandı! Kadına yönelik şiddet konusunda tarihi adım
"Sokağı kaşıyorlar!" 18 Haziran Cuma 2021 gazete manşetleri