Koronavirüsün yeni bir belirtisini tespit ettiler: Konjonktivit!

ABD'li doktorlar, gün geçtikçe dünyaya yayılan ve her geçen gün yeni bir belirtisi ortaya çıkan koronavirüsün yeni bir belirtisi olabileceğini açıkladı. Yapılan incelemelerde bazı hastalarda halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak bilinen konjonktivit belirtilerinin olduğu tespit edildi.

GİRİŞ 29.03.2020 06:38 GÜNCELLEME 29.03.2020 09:21
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Amerikan Oftalmoloji Akademisi doktorları, bazı insanlarda yeni tip koronavirüs'ün belirtilerinden birinin konjonktivit olabileceği konusunda uyardı.

 

 

Sputnik'in aktardığına göre, Çin'deki verileri inceleyen doktorlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gören her 30 hastadan birine konjonktivit tanısı konulduğunu tespit etti.

BAZI HASTALARDA TESPİT EDİLDİ

 

 

Çin'deki 30 hastaneden toplanan verilerin yer aldığı bir başka çalışmaya da dikkat çeken ABD'li doktorlar, 1099 Koronavirüs hastasının 19'unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

Sadece Kovid-19'un, göz hastalığının nedeni sayılamayacağını hatırlatan ABD'li doktorlar, konjonktivit tanısı konan bir kişinin koronavirüsle enfekte olduğundan şüphe edebilecek ilk kişilerin göz doktorları olduğunu kaydetti.

KONJONKTİVİT NEDİR?

Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasıdır. Bu durum da göz içinde kanlanmaya yol açar. Göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını (sklera) kaplayan zara konjonktiva adı verilir. Hastalık da ismini buradan almaktadır.

İŞTE KORONAVİRÜSÜN BİLİNEN BELİRTİLERİ

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

KOVİD-19 NASIL BELLİ OLUR?

Şu aşamada hastanın eğer yurt dışı teması mevcut ise ya da yurt dışından gelen herhangi bir kişiyle temas halindeyse yukarıdaki belirtileri gördüğü takdirde SABİM ALO 184 üzerinden bilgi almalı. Buradan yapılacak olan yönlendirmeye göre hastalar en yakın Sağlık merkezine ya da yönlendirme yapılan kuruluşa müracaat etmeli.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Kovid-19 tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak birçok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik problemleri de mevcutsa Kovid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  dünya sağlık örgütü şu soruya cevap vermeli; çinin vuhan kentinden dünyanın her tarafına yayılan bu virüs nasıl oluyor da çinin diğer bölgelerine yayılmamış oluyor?
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben konjonktivit atlattım.Cehennem numunesi örneği bir hastalı. Gözlerinizin ici çivi batıyor hissi.Bir taraftan Kuduz gibi.Ses ,isik ,tatlı,kızartma, tv pc,telefon ışığı, sigara ,toz ve yorgunluk bu hastalığı ağırlaştırıyor.Bir de rüzgar. Konjonktivit onlarca dr.gezmenize neden olur.Devamli anestezi damla verile bu da etkisi hemen geçer.Ben canlı canlı göz kapaklarımin altı kazınarak, oradaki iltihaplar temizlendikten sonra.yuksek dozda uyku ilaç ile günlerce uyutuldum.Boylee Allah'a hamd olsun.1 yil azap çektikten sonra kurtuldum.Doktorumun adını hatırlamıyorum.Ankaradsn Muğlaya gitmiştik.Muglada tedavi oldum.Bir tek o radaki dr .Önce Allah ,vesile ile o dr beni kurtardı.
  Cevapla
 • Analiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Herkes duyarli olup kendi tedbirini alsa, Bu gözle görunmeyen kücük canavar yayilma orani %1 olur. Zorunlu disariya cikanlar ve calisanlar icin agiz burun koruyucu Maske si yeterli degil. Arti yüz koruyucu da takmalari lazim. Öneri
  Cevapla
 • Ay yildiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayin cunhurbskanimiza laf diyet elit kesim aksamlati toplu halde alem yapiyolar devletim bunu cezasis birakmaz
  Cevapla
 • Havva kar 1 yıl önce Şikayet Et
  Önemli olan kapalı alanda hasta kişiyle 1 yakın temas kurmak. Eldiven vitamin el yıkamak maske takmak boş iş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kasapoğlu'nun büyük coşkusu
Türkiye ve Rusya'dan 100 milyar dolarlık imza!